Na tzw. Łączce na Powązkach Wojskowych w Warszawie 7 czerwca odbyła się uroczystość odprowadzenia na miejsce tymczasowego spoczynku ofiar komunistycznego reżimu, zamordowanych w latach 1948‒1956. Szczątki kolejnych 82 ofiar zostaną tymczasowo pochowane na Cmentarzu Północnym w Warszawie.
„Oni do końca zostali wierni. Z tego etosu czerpaliśmy siłę w opozycji, sens oporu i nadzieję na odzyskanie suwerenności przez polskie państwo” ‒ napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście odczytanym podczas uroczystości. „Jestem głęboko przekonany o potrzebie utworzenia muzeum dokumentującego zbrodnie komunistycznego reżimu. Jestem przekonany, że naszą wspólną powinnością w wolnym już kraju jest przekazać kolejnym pokoleniom Polaków wiedzę o tamtych dramatycznych czasach, o ich wielkich bohaterach i przemilczanej długo tragedii ich rodzin” ‒ napisał prezydent.
***
Pierwszy etap ekshumacji przeprowadzono w lipcu i sierpniu 2012 r. W tym czasie odnaleziono szczątki 117 osób, z których siedem udało się zidentyfikować. Drugi etap prac ekshumacyjnych, prowadzonych przez IPN we współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Ministerstwem Sprawiedliwości trwał od 13 maja do 4 czerwca. Ekspertom udało się wydobyć z ziemi szczątki 82 osób. Niezależnie od prac ekshumacyjno-poszukiwawczych realizowane są badania genetyczne odnalezionych szczątków, prowadzone w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie oraz Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie.
Źródło: MON
autor zdjęć: Fot: Krzysztof Stępkowski/Ordynariat Polowy WP
komentarze