Praktyczne poznanie procedur działania na stanowisku dowodzenia, rozwój wyobraźni i wiedzy operacyjno-taktycznej to część realnych korzyści, które przyniósł żołnierzom 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej dwudniowy trening sztabowy.
– W okresie pokoju treningi i ćwiczenia z dowództwami i sztabami stanowią podstawową formę weryfikacji przyjętych założeń teoretycznych, w tym stałych procedur działania. Zgranie ćwiczącego dowództwa jest pożądaną konsekwencją wspólnego działania, jednak dla mnie osobiście najbardziej istotne są wypracowane w trakcie ćwiczeń wnioski, które stanową podstawę formułowania nowych, bardziej racjonalnych i skutecznych rozwiązań – tak podsumował trening sztabowy pułkownik Zenon Brzuszko, kierownik ćwiczeń.
Dowództwo i sztab 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej zakończyły dwudniowy trening sztabowy, który miał nie tylko sprawdzić żołnierzy w procesie planowania. W czasie treningu jednym z założeń było wypracowanie systemu, odpowiednie przygotowanie dokumentacji, procedur i nowych rozwiązań.
– Jednym z naszych założeń było doskonalenie procesu planowania, funkcjonowania systemu obiegu i wymiany informacji na stanowisku dowodzenia, a także sprawdzenie realności wypracowanych w procesie planowania decyzji. Wszystko to po zakończonym treningu okaże się w czasie synchronizacji działań. To wtedy możemy zobaczyć, czy zadania zostały odpowiednio zrozumiane, a także czy byłyby wykonalne – podkreślił generał brygady Rajmund T. Andrzejczak, dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
Realność planowania działań na własnej skórze mogą poczuć żołnierze, którzy zajmują się rozwijaniem elementów stanowiska dowodzenia. Decyzje podejmowane przez komórki sztabu przekładają się na konkretne działania. W czasie treningu sprawdzono, czy wprowadzone ograniczenia czasowe i reżimy dotyczące rozwijania poszczególnych elementów infrastruktury, np. stołówki, punktów tankowania, ubezpieczenia są możliwe do wykonania. Te reżimy muszą być zweryfikowane. Bez tego trening nie miałby sensu.
W czasie treningu GWDA-13 żołnierze mogli korzystać z najnowocześniejszych osiągnięć technologii. Mieli do dyspozycji m.in. nowoczesny system rozpoznawczy, składający się z zespołu kamer, sensorów, które wzmocniły system ochrony SD. Jest to najnowocześniejsza technologia obserwacyjna, która wykrywa ruch i dzięki temu osłania, a także daje możliwość bardzo szybkiej reakcji. Dzięki temu mniejsze siły zostały wykorzystywane do ochrony, a przekazywana informacja jest znacznie szybsza i znacznie bardziej precyzyjna.
– W takich okolicznościach oficerowie są zmuszani do szukania takich rozwiązań, które umożliwiają wypracowanie decyzji w jak najkrótszym czasie. Jest to możliwe wyłącznie w sytuacji przyjęcia takich procedur, które gwarantują szybki i niezakłócony obieg informacji wewnątrz i na zewnątrz stanowiska dowodzenia. Wysokie technologie umożliwiają, by informacja dotarła do adresata szybko w różnej postaci, jednak często występuje nadmiar ilości informacji. Podobnie jak w działaniach bojowych – jest wiele niejasności i niepewności, pojawia się clausewitzowska „mgła wojny”, dlatego oczekujemy od siebie i podwładnych odpowiedzialności oraz intuicji popartej solidną wiedzą – podkreślił pułkownik Zenon Brzuszko, zastępca dowódcy 17 WBZ.
Trening sztabowy pozwolił doskonalić umiejętności planistyczne, ale przede wszystkim zgrać cały zespół w jeden organizm, w którym każdy ma określoną rolę i zadanie do wykonania.
Źródło: por. Martyna Fedro-Samojedny/ 17 BZ
autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel
komentarze