Kierownicza kadra logistyki Wojsk Lądowych miała okazję zapoznać się z całkiem nowymi sposobami zaopatrywania wojsk w czasie pobytu w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej.
Przez trzy dni w Krakowie trwała odprawa rozliczeniowo-zadaniowa kierowniczej kadry logistyki Wojsk Lądowych połączona ze szkoleniem specjalistycznym. Właśnie w ramach tego ostatniego przedsięwzięcia uczestników odprawy gościł 6 Batalion Logistyczny. W czasie trwającego kilka godzin pobytu w tej najmłodszej jednostce wojskowej wchodzącej w skład 6 Brygady Powietrznodesantowej, oficerowie i podoficerowie mieli okazję zapoznać się z modelowymi rozwiązaniami z zakresu działania logistyki.
Do głównych punktów szkolenia należała prezentacja urządzeń i elementów logistycznych rozwijanych na szczeblu batalionu i brygady, takich jak na przykład polowy punkt tankowania czy brygadowy punkt zaopatrywania. Dużo czasu poświęcono także zagadnieniom związanym z bieżącym obsługiwaniem sprzętu i uzbrojenia w toku codziennej eksploatacji oraz poruszano kwestie związane z gotowością bojową wojsk.
Kluczowym punktem szkolenia była jednak możliwość zapoznania się z zupełnie nowym sposobem zaopatrywania wojsk, jakie posiada od niedawna Wojsko Polskie. W tym punkcie zorganizowano pokaz elementów tary desantowej, jaka od dwóch lat wdrażana jest w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej.
Logistykom zaprezentowano zasobniki systemowe (CDS – Container Delivery System) i platformy (PDS – Platform Delivery System) oraz przedstawiono możliwości zaopatrywania wojsk z powietrza. Było to o tyle ważne, że system ten może być użyty do dostarczenia środków materiałowych i walki nie tylko w toku prowadzenia działań typowych dla spadochroniarzy, ale także każdej innej jednostce, która będzie tego potrzebować. Zrzuty tary ciężkiej istotnie mogą zwiększyć więc zdolności Wojsk Lądowych w zaopatrywaniu wojsk podczas działań bojowych. Ale nie tylko. Tara z powodzeniem może także znaleźć zastosowanie w czasie prowadzenia akcji niemilitarnych, na przykład w czasie walki ze skutkami klęsk żywiołowych lub udzielaniu pomocy humanitarnej.
Przy tej okazji po raz pierwszy pokazano opracowywany przez specjalistów od zrzutów towarowych oraz artylerzystów nowy wariant załadowczy platformy zawierający moździerz M-98 wraz z amunicją. Ten punkt szkolenia spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem specjalistów-logistyków Wojsk Lądowych.
W czasie pobytu w 6 Brygadzie zapoznano także uczestników logistycznego kursu z historią polskich wojsk powietrznodesantowych.
Źródło: kpt. Marcin Gil
autor zdjęć: Arch. 6 BPD
komentarze