Po tygodniach spędzonych na poligonach, ćwiczeniach oraz szkoleniach specjalistycznych dowódca grupy inżynieryjnej kapitan Łukasz Banasik zameldował dowódcy 2 Mazowieckiego Pułku Saperów gotowość komponentu do wykonywania zadań poza granicami państwa.
− Saperzy! Wasze bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze. Po trudzie włożonym w proces przygotowania się do tak odpowiedzialnej i trudnej misji wiecie, jak ważną macie rolę do spełniania. Wielokrotnie od waszych umiejętności i „saperskiego nosa” zależało będzie bezpieczeństwo patrolu. Dysponując wiedzą, doświadczeniem oraz specjalistycznym sprzętem wiem, że będziecie kierować się rozwagą oraz cierpliwością − jak na sapera przystało. Decydując się pozostawić rodziny wyjeżdżacie w słusznej sprawie w rejon, gdzie wasza obecność jest niezbędna. Jestem dumny, że kolejny raz moi żołnierze prezentują profesjonalizm oraz gotowość do wykonywania nawet tych najtrudniejszych zadań. W dniu dzisiejszym stawiam wam dodatkowe zadanie: zameldować się za pół roku w tym samym składzie – rozpoczął przemówienie dowódca 2 Mazowieckiego Pułku Saperów pułkownik Adam Przygoda.
W trakcie uroczystej zbiórki w krótkiej modlitwie ksiądz major Piotr Wójcik pobłogosławił wyjeżdżających saperów z Kazunia. Rozdając poświęcone różańce życzył szczęśliwego powrotu do rodzin i przyjaciół, którzy licznie pojawili się żegnając najbliższych.
Większość ze stojących na placu żołnierzy zdobyła już bojowe doświadczenie i nie będzie to ich pierwsza misja. Kazuńscy saperzy stanowili trzon wojsk inżynieryjnych w trakcie VI oraz X zmiany PKW Afganistan oraz wydzielali żołnierzy do poszczególnych zmian na stanowiska specjalistyczne.
Jednocześnie już od III zmiany rotacyjnie zadania wykonują żołnierze wraz z psami wyszkolonymi do wykrywania materiałów wybuchowych plutonu przewodników psów specjalnych. Tym razem 2 Mazowiecki Pułk Saperów wydziela specjalistów do sekcji wojsk inżynieryjnych, sekcji przeciwdziałania improwizowanym ładunkom wybuchowym (CIED), zespołu rozpoznania środków walki (WIT) oraz grupy inżynieryjnej XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Dla ponad 60 procent będzie to już kolejna misja poza granicami państwa.
Stojąc na ostatniej zbiórce przed wylotem w kazuńskiej twierdzy życzcie nam tego, czego zawsze życzą sobie saperzy wykonując tę trudną służbę – saperskiego szczęścia.
Źródło: kpt. Tomasz Słodziński
autor zdjęć: st. chor. Marek Sękowski
komentarze