− Z Ukrainą mamy bardzo intensywne kontakty. Są one niezbędne do tego, by relacje sąsiedzkie były efektywne − powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak w trakcie spotkania z ministrem obrony Ukrainy Pawlo Lebiediewem.
Podczas rozmów, które odbyły się 22 marca br. w Warszawie, ministrowe rozmawiali o wspólnych inicjatywach wielonarodowych. Pawlo Lebiediew poinformował o dalszym zaangażowaniu w prace Grupy Wyszehradzkiej, w operację w Afganistanie, a także w innych miejscach na świecie. − Będziemy wspierać Polaków wszędzie tam, gdzie niestabilna sytuacja wymaga obecności wojska − dodał. Obaj ministrowie wyrazili determinację doprowadzenia do finału projektu wspólnej wielonarodowej brygady litewsko-polsko-ukraińskiej ( LITPOLUKRBRIG). Wyrazili nadzieję na szybkie dokończenie uzgodnień formalnych niezbędnych dokumentów do rozpoczęcia funkcjonowania tej formacji.
Jak zaznaczył szef polskiego resortu obrony, współpraca Sił Zbrojnych RP i Ukrainy charakteryzuje się dużą dynamiką i stanowi istotny element całości stosunków pomiędzy obydwoma państwami. Przy tej sposobności minister Siemoniak przekazał swojemu ukraińskiemu koledze poparcie prezydenta RP i premiera dla rozwoju wojskowej współpracy między naszymi krajami. Podtrzymał także wsparcie Polski dla proeuropejskich celów ukraińskiej polityki zagranicznej. Przejawiają się one m.in w deklaracji złożonej na ostatnim spotkaniu Komisji NATO-Ukraina (NUC) w Brukseli dotyczącej zacieśnienia współpracy z NATO i UE, w tym udziału w operacjach.
Szef polskiego resortu podziękował również ministrowi za służbę ukraińskich lekarzy i personelu medycznego w PKW w Afganistanie, a także za udostępnienie obiektu dla Domu Polonii we Lwowie.
Ministrowie rozmawiali ponadto m.in. o dalszym rozwoju dwustronnej współpracy wojskowej w dziedzinie szkolnictwa wojskowego oraz wspólnych ćwiczeń. Jak przypomniał minister Siemoniak, aktualnie z wizytą na Ukrainie przebywa rektor-komendant AON, co dobrze koresponduje z rozmowami w Warszawie. Na ten rok zaplanowano także 6 treningów poligonowych, 2 ćwiczenia na Ukrainie oraz 4 w Polsce. Jak podkreślił minister Lebiediew, "to właśnie wspólne ćwiczenia pozwalają ocenić standardy działania wojsk i wyeliminować błędy, by zwiększyć efektywność pracy".
Podczas dyskusji wymieniono także opinie na temat ewentualnych scenariuszy zaangażowania obu krajów w Afganistanie po roku 2014, kiedy to zaplanowano wycofanie wojska koalicji ISAF.
Istotnym tematem było także zacieśnienie współpracy przemysłów zbrojeniowych, czemu służyć będzie Forum Polsko-Ukraińskie, zaplanowane na nadchodzący maj.
Źródło: Dagmara Jarosławska/DPI MON
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DPI MON)
komentarze