Żołnierze pierwszego w tym roku turnusu służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) zakończyli szkolenie podstawowe, a jego podsumowaniem był egzamin, który został przeprowadzony 20 i 21 marca 2013 roku.
Na początku stycznia prawie 220 ochotników w ramach pierwszego w tym roku turnusu rozpoczęło w Centrum służbę przygotowawczą do NSR. Przez blisko trzy miesiące elewi zdobywali wiedzę oraz umiejętności stanowiące podstawę żołnierskiego rzemiosła.
Podsumowaniem intensywnego szkolenia podstawowego był przeprowadzony w dniach 20 i 21 marca egzamin końcowy. W części teoretycznej żołnierze zmierzyli się z pisemnym testem, sprawdzającym wiedzę z zakresu przedmiotów określonych Programem Szkolenia Podstawowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Pytania dotyczyły m.in. łączności, regulaminów, taktyki oraz szkolenia inżynieryjno-saperskiego.
Część praktyczna obejmowała egzamin z wychowania fizycznego, strzelanie z karabinka kbk AKMS (zaliczone kilka dni wcześniej w trakcie zajęć programowych) oraz przeprowadzony w formie pętli taktycznej sprawdzian umiejętności ze szkolenia bojowego. Na tym etapie na elewów czekały takie zadania, jak m.in. pokonanie terenu na polu walki skokami i czołgając się, przygotowanie do pracy i nawiązanie łączności przy pomocy radiostacji, ładowanie magazynka nabojami oraz częściowe rozkładanie i składanie broni.
Ponadto przyszli żołnierze NSR musieli wykazać się praktyczną wiedzą i umiejętnościami z terenoznawstwa, obrony przed bronią masowego rażenia, rozpoznania i armii innych państw oraz szkolenia medycznego. Ostatnim i bez wątpienia najbardziej wyczerpującym elementem pętli było wykonanie pojedynczego okopu do strzelania z broni indywidualnej z postawy leżącej, zgodnie z normą ze szkolenia inżynieryjno-saperskiego.
Podczas egzaminu elewi spotkali się z niesprzyjającą pogodą – wykonywanie czynności utrudniał mróz, wiatr i padający śnieg. Pomimo tych trudności radzili sobie dobrze, co świadczy o tym, że nie stracili czasu podczas szkolenia podstawowego, a ich przełożeni rzetelnie je realizowali.
I turnus czeka teraz jeszcze miesięczne szkolenie specjalistyczne, w czasie którego zdobędą wiedzę oraz umiejętności praktyczne wymagane dla specjalności łącznościowych. Otrzymają również możliwość podpisania kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych w różnych jednostkach wojskowych. Zegrzyńskie Centrum opuszczą pod koniec kwietnia 2013 roku.
Źródło: kpt. Krzysztof Baran
autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran
komentarze