– To bardzo doby moment, żeby popracować nad sprawami polskiego przemysłu obronnego właśnie w takich zakładach jak Przemysłowe Centrum Optyki – powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
W czwartek, w siedzibie Przemysłowego Centrum Optyki S.A. (obecnie Bumar PCO S.A., Warszawa) odbyło się posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Polskiego Przemysłu Obronnego oraz Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Spotkanie poprowadziła przewodnicząca podkomisji pani poseł Renata Butryn.
Uczestniczący w posiedzeniu minister obrony narodowej podkreślił, że spotkania w takich miejscach jak PCO są bardzo efektywne dla wspólnego wypracowania rozwiązań, mających na celu zdynamizowanie wzajemnej współpracy. – Myślę, że z tego punktu widzenia bardzo cenna jest nasza obecność tutaj, ponieważ z dołu lepiej widać jak wygląda sytuacja wewnątrz poszczególnych zakładów – powiedział Tomasz Siemoniak. – To dobry moment z dwóch powodów – dodał minister. – Kilka tygodni temu mieliśmy okazję prezentować plany modernizacyjne na najbliższe lata. Bardzo nam zależy, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać potencjał polskiego przemysłu obronnego. Zwłaszcza w tych miejscach, gdzie ten przemysł jest konkurencyjny i innowacyjny, ma także duże szanse zdobywać zamówienia dla polskiej armii, ale i zamówienia eksportowe – podkreślił szef resortu obrony narodowej.
Kolejny powód, jak zaznaczył minister, to trwająca obecnie dyskusja nad przyszłością polskiego przemysłu obronnego. – Rada Ministrów chce do końca marca br. przyjąć pewne kierunki, założenia w tej sprawie – dodał szef resortu obrony.
W trakcie posiedzenia podkomisji gospodarz spotkania pan Ryszard Kardasz, prezes Zarządu Bumar PCO S.A. przedstawił główne założenia i cele PCO, a także zaprezentował centrum badawczo-produkcyjne – własne zaplecze badawczo-rozwojowe, w którym powstają, a potem są sprzedawane wszystkie wyroby zakładu.
Uczestniczący w spotkaniu podkomisji podsekretarz stanu w MON ds. uzbrojenia i modernizacji Waldemar Skrzypczak, odpowiadając na pytania posłów w sprawie współpracy z PCO powiedział, że jest ona oceniana bardzo wysoko.
Wiceminister Skrzypczak wspomniał także o produktach PCO, które są obecnie wykorzystywane w polskiej armii. – Oczekiwania żołnierzy zostały spełnione. Sprzęt sprawdza się nie tylko w kraju, ale także w Afganistanie, gdzie służą nasi żołnierze. Odnosząc się do perspektyw współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej z PCO Waldemar Skrzypczak podkreślił, że obecne kontakty rokują dobre relacje na przyszłość. Jak powiedział wiceminister: – Jakość wytwarzanych tu produktów jest bardzo wysoka, co spotyka się z pozytywnymi opiniami użytkowników, czyli żołnierzy.
Mówiąc o przyszłej współpracy Waldemar Skrzypczak wspomniał m.in. o projekcie TYTAN – indywidualnym wyposażeniu żołnierza. – To pozwoli wyposażyć żołnierzy w najnowocześniejszy sprzęt – podkreślił. Podsumowując swoją wypowiedź dodał, że jeżeli PCO i BUMAR Elektronika zaangażują się w projekty MON, to mają duże szanse na rozwój i eksport.
***
Bumar PCO S.A. jest spółką należącą do Grupy Bumar. Podstawową działalnością Bumar PCO S.A. jest produkcja i sprzedaż wyrobów optoelektronicznych, przyrządów obserwacyjnych i celowniczych z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej dla potrzeb wojska.
Bumar PCO S.A. zajmuje się produkcją:
systemów kierowania ogniem,
noktowizorów,
systemów wykrywania promieniowania laserowego,
systemów obserwacyjnych.
Obecnie Spółka zatrudnia ponad 500 wykwalifikowanych pracowników.
Źródło: MON
autor zdjęć: MON
komentarze