− Polska widzi w Japonii strategicznego partnera w tej części świata − powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas dyskusji z ambasadorem Japonii w Polsce, JE panem Makoto Yamanaka.
W czasie spotkania, które odbyło się 7 marca, minister i ambasador poruszyli tematy, które zostaną omówione podczas zbliżającej się wizyty polskiego ministra w Tokio.
Jak zauważył minister, oba kraje łączy przywiązanie do tych samych wartości demokratycznych, dlatego też zacieśnienie współpracy wojskowej wydaje się nieodzowne, zwłaszcza w kontekście dynamicznie zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa w Azji i na świecie.
Szef resortu wyraził przekonanie, że rozmowy z jego japońskim odpowiednikiem będą owocne. − Widzę duży potencjał do współpracy, który może przynieść korzyści zarówno Polsce, jak i Japonii − powiedział minister Siemoniak.
Minister podkreślił, że marcowa wizyta w Japonii będzie impulsem do coraz aktywniejszej współpracy i pozyskania doświadczeń m.in. przy programie obrony powietrznej oraz przeciwrakietowej. Obaj rozmówcy zgodzili się, że warto zainicjować współpracę w obszarze tzw. nowych zagrożeń jak bezpieczeństwo cybernetyczne, czy piractwo komputerowe, które z powodzeniem rozwija się w Azji.
Rozważano również możliwe obszary kooperacji w ramach rodzajów wojsk, jak np. Marynarki Wojennej, czy Sił Powietrznych. Zasygnalizowano także zaktywizowanie wzajemnych działań w przemyśle zbrojeniowym.
Ambasador Yamanaka, przypominając wydarzenia w Japonii po tsunami, podziękował za znaczące wsparcie, jakiego Polska udzieliła jego ojczyźnie przy odbudowie ze zniszczeń po przejściu fali. Wyraził aprobatę dla działań polskiego ministra obrony w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego. Ponadto wyraził przekonanie, że efekty relacji bilateralnych polsko-japońskich, jak również wobec partnerów trzecich, zarówno na Bliskim Wschodzie jak i w Afryce, w obszarze bezpieczeństwa będą satysfakcjonujące.
Źródło: Dagmara Jarosławska, DPI MON
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski (DPI MON)
komentarze