− Polska przeprowadzając reformy wie, że to się długoterminowo opłaca – powiedział w Akademii Obrony Narodowej ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rüdiger Freiherr von Fritsch, który był 27 lutego gościem Wszechnicy Bezpieczeństwa.
Rüdiger Freiherr von Fritsch, który karierę dyplomatyczną rozpoczynał w Polsce lat osiemdziesiątych, na początku podzielił się ze słuchaczami wspomnieniem: – To było państwo, którego obywatele nie widzieli światła w końcu tunelu, państwo, któremu brakowało przywództwa – powiedział. – Dziś jesteście liderem w Europie, jako jedyni oparliście się kryzysowi, a nie można Niemcom zaimponować bardziej niż ekonomicznym sukcesem.
Wykład niemieckiego ambasadora zatytułowany „Polska i Niemcy razem w Europie” był ciekawą refleksją na temat losów Niemiec i Polski po wojnie, relacji między oboma krajami, docieraniu się we współpracy dwustronnej i w ramach Unii Europejskiej.
Wysiłek rządów, kościołów, środowiska biznesowego, ludzi kultury i nauki oraz całych społeczeństw, sprawił, że dziś Polska i Niemcy to niemal wspólny organizm gospodarczy.
Ambasador wspomniał jednak też o różnicach, takich jak polityka energetyczna czy stosunek do ekologii. Przy okazji zakończonych niedawno negocjacji budżetowych podkreślił na zakończenie wykładu, że i Polska, i Niemcy zauważają, że wspólny projekt europejski to nie tylko pieniądze: – To coś więcej. To odpowiedź na lata wojen i konfliktów. To szukanie kompromisów między odmiennościami.
Źródło: AON
autor zdjęć: Arch. AON
komentarze