W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu przebywali żołnierze z Gwardii Narodowej USA. Goście wzięli udział w szkoleniu z walki w bliskim kontakcie.
Żołnierze amerykańscy reprezentujący Gwardię Narodową stanu Illinois przebywają w Polsce w ramach współpracy z 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej. Na zaproszenie generała brygady Marka Sokołowskiego, działającego w porozumieniu z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Amerykanie uczestniczyli w szkoleniu z walki w bliskim kontakcie. Kontynuując cykl spotkań związany między innymi z wymianą doświadczeń i umiejętności wojskowych wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez CSWL.
Centrum jako jedyny ośrodek w Polsce szkoli żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych z walki w bliskim kontakcie i nadaje uprawnienia instruktorskie. W zajęciach praktycznych, które poprowadził kapitan Włodzimierz Kopeć – szef kursów walki wręcz w jednostkach podległych MON, wzięło udział kilkunastu Amerykanów. W ćwiczeniach uczestniczył także dowódca 25 Brygady. Podczas szkolenia goście poznali przede wszystkim sposoby użycia broni krótkiej w walce w bezpośredniej styczności z przeciwnikiem. Przećwiczyli różne techniki walki wręcz pomagające stworzyć odpowiedni dystans do wprowadzenia broni do walki, a także metody obrony przed zagrożeniem nożem.
System walki w bliskim kontakcie to skuteczny i efektywny sposób samoobrony w sytuacjach, gdy użycie broni palnej jest ograniczone. Twórcy systemu stworzyli podstawy walki w bliskim kontakcie w oparciu o własną wiedzę i umiejętności, które zdobywali w kraju i zagranicą. Chociaż system zawiera w sobie wiele elementów zaczerpniętych z różnych sztuk i sportów walki, to dostosowanie do realiów wojskowych jest tylko i wyłącznie zasługą polskich oficerów. Na uwagę zasługuje fakt, że system ciągle ewoluuje i wzbogaca się o nowe elementy. Nieustanne modyfikacje i ulepszenia dyktowane są zmianami w sposobach prowadzenia walk przez przeciwnika.
Dla Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych to kolejny powód do dumy. Amerykanie biorący udział w ćwiczeniach prowadzonych w Centrum byli pod wrażeniem zarówno umiejętności i wiedzy kapitana Włodzimierza Kopcia, współtwórcy systemu walki w bliskim kontakcie, jak również przystępności formy przekazania tej wiedzy. Intensywność treningu wzbogaciła żołnierzy o nowe, praktyczne doświadczenia, które z pewnością będą mogli wykorzystać w trakcie własnej służby.
Źródło: Jacek Thomas/ CSWL
autor zdjęć: Jacek Thomas
komentarze