8 lutego o godzinie 10:00 do Portu Wojennego w Gdyni powrócił okręt szkolny ORP „Wodnik”. W rejsie na jego pokładzie uczestniczyło 70 słuchaczy I i V roku studiów Akademii Marynarki Wojennej. Podczas 11-dniowego rejsu nawigacyjno-szkoleniowego okręt przebył 1885 mil morskich i spędził 288 godzin w morzu.
Trasa rejsu ORP Wodnik obejmowała południowy, środkowy i zachodni Bałtyk. Okręt prowadził żeglugę wzdłuż wybrzeży: polskiego i szwedzkiego, aż do cieśnin Sund i Skagerrak. Kolejnym etapem rejsu był powrót na polskie wody i wejście do Portu Wojennego Świnoujście. Po 24-godzinnym postoju, „Wodnik” obrał kurs na Bornholm, a następnie wrócił do portu macierzystego w Gdyni.
Podczas praktyk morskich, w rejonach wąskich przejść, ze strefami rozgraniczenia ruchu, studenci piątego roku Akademii Marynarki Wojennej obserwowali zasady prowadzenia okrętu oraz prawidłowego i bezpiecznego pływania w warunkach ścieśnionych.
W Wielkim Bełcie i Sundzie szkolonych zapoznano z oznakowaniem nawigacyjnym, a w warunkach wzmożonego ruchu nauczano umiejętności nawigowania przy użyciu wszelkich dostępnych sposobów. Prowadzono pracę na mapach, a jej efekty porównywano ze wskazaniami zaawansowanych technologicznie przyrządów. Zadaniem studentów pierwszego roku AMW było natomiast pełnienie różnorodnych funkcji okrętowych. Prowadzili oni prace pokładowe, pełnili wachty morskie na stanowiskach marynarzy zawodowych, a także zapoznawali się z mechanizmami i urządzeniami okrętowymi.
Na okręcie realizowane było także szkolenie z Regulaminu Służby Okrętowej oraz z regulaminów wojskowych. Młode wilki morskie poznawały warunki przebywania na morzu oraz specyfikę służby na okręcie.
Okręt szkolny ORP „Wodnik" wchodzi w skład dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 Flotylli Okrętów. Na co dzień stacjonuje w Gdyni. Jest jednym z najbardziej doświadczonych okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Ma za sobą udział w operacji „Pustynna Burza" (brał udział jako okręt-szpital w działaniach w Zatoce Perskiej w pierwszej połowie 1991 roku).
W swojej blisko 37-letniej historii przebył przeszło 400 tysięcy mil morskich i odwiedził porty niemal całego świata, od Brazylii przez basen Morza Śródziemnego po Indie. Na jego pokładzie szkolą się zarówno podchorążowie naszej oksywskiej Alma Mater jak i elewi Szkoły Podoficerskiej MW w Ustce. Swoją służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął 27 maja 1976 roku.
W uznaniu zasług dla rozwoju Marynarki Wojennej 24 października 1995 roku dowódca Marynarki Wojennej admirał Romuald Waga wyróżnił ORP „Wodnik” medalem „Za zasługi dla MW RP”. Za udział w operacji „Pustynna Burza” król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z 24 września 1991 roku nadał członkom załogi medal „Za wyzwolenie Kuwejtu”. Obecnie okrętem dowodzi kmdr por. Paweł Ogórek.
Źródło: kmdr ppor. Radosław Pioch
autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch/ chor. Piotr Leoniak
komentarze