Ubiegły rok to dla 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17 WBZ) przede wszystkim czas przygotowań do dyżuru bojowego w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej (GB UE).
1 stycznia 2013 roku GB UE weszła w sześciomiesięczny dyżur bojowy, który potrwa do końca czerwca. Okres pełnienia dyżuru to czas, w którym obsada jest gotowa do ewentualnej aktywacji i przemieszczenia. W czasie dyżuru cyklicznie odbywają się telekonferencje między dowództwami jednostek, które wydzielają elementy do GB UE.
W czasie półrocznego dyżuru zaplanowane są także warsztaty narodowe i międzynarodowe, które pozwolą na spotkanie żołnierzy wchodzących w skład sztabu i dowództwa GB UE oraz sprawdzenie ich przygotowania.
Kolejne takie warsztaty odbyły się właśnie w 17 WBZ. Uczestniczyła w nich obsada FHQ (Force Headquarter), czyli dowództwo i sztab. Dwudniowe warsztaty narodowe miały na celu sprawdzić stan grupy, a także podsumować i podzielić się wnioskami, które powstały w ciągu ostatniego roku przygotowań, a szczególnie po ćwiczeniu „Common Challenge-12”. Ponadto przypomniano procedury obowiązujące w przypadku aktywacji grupy bojowej. Bardzo istotnym elementem warsztatów była praca na dokumentach i planowanie operacji na przykładzie teraźniejszej sytuacji w Mali.
− Obecny stan pokazuje, że jesteśmy dobrze przygotowani do wykonywania stojących przed nami zadań. Warsztaty są okazją do ponownego sprawdzenia stanu naszej gotowości. Praca na przykładzie sytuacji w Mali jest bardzo ważnym elementem. Dzięki rzeczywistej sytuacji, dokumentacji oraz doniesieniom medialnym możemy analizować i planować sytuację w bardzo realny sposób – wyjaśnił podpułkownik Arkadiusz Mikołajczyk Szef Sztabu 17 WBZ.
W warsztatach wzięli udział przedstawiciele wszystkich jednostek wchodzących w skład GB UE.
Grupa bojowa musi być zdolna do przemieszczenia się we wskazany rejon w ograniczonym czasie, to jest w ciągu dziesięciu dni. Dodatkowym wyzwaniem jest fakt, że rejon ten nie jest ściśle określony i może znajdować się w niemal każdym zakątku świata. Dlatego też dowództwo i komponent bojowy musi być gotowy na transport różnymi sposobami. Ten element został sprawdzony w czasie ćwiczenia „Wyzwanie-12”, które odbywało się w maju 2012 roku. Przygotowanie FHQ GB UE zostało ocenione w czasie ćwiczenia CC-12.
Polski wkład w Weimarską Grupę Bojową Unii Europejskiej daje przede wszystkim 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Jednocześnie obok zasadniczych sił z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i innych jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, nasz wkład uzupełnią dodatkowo żołnierze: 2 Korpusu Zmechanizowanego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Brygady Wsparcia Dowodzenia, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 10 Brygady Logistycznej, 1 i 2 Pułku Saperów, 9 Pułku Rozpoznawczego, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych oraz Centrum Wsparcia Mobilnych Systemów Dowodzenia.
Źródło: por. Martyna Fedro-Samojedny
autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło
komentarze