Grupa 44 studentów Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych i Podyplomowych Studiów Dowódczo-Sztabowych oraz 117 słuchaczy Wyższego Kursu Taktyczno-Operacyjnego uczestniczy w ćwiczeniu studyjnym nt. „Działania Taktyczne brygady w terenie górskim” pk. „Kłodzko 2013”.
Zostało ono opracowane i przygotowane przez wykładowców Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej. Pierwsza część ćwiczenia odbywała się w murach Akademii Obrony Narodowej, natomiast druga, która potrwa do 10 lutego, w rejonie Kotliny Kłodzkiej i obiektach 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej.
Ćwiczenie w Kłodzku rozpoczęło się instruktażem dla uczestników, który przeprowadził przedstawiciel miejscowej placówki Żandarmerii Wojskowej. Oficerowie, po krótkim komentarzu kierownika ćwiczenia, udali się na pierwszy punkt pracy znajdujący się w okolicy m. Polanica Zdrój. Następnie, po trzech godzinach intensywnej pracy ćwiczące zespoły przemieściły się na kolejny punkt rekonesansowy w rejonie miejscowości Jaworek.
Studenci podczas pracy w terenie rozstrzygali kwestie związane z działaniem przeciwnika na kierunku pomocniczym, rozwiązywali problemy manewru i rozmieszczenia elementów ugrupowania bojowego brygady. Szczególną uwagę ćwiczące zespoły koncentrowały na roli, jaką w warunkach górskich odgrywają obiekty terenowe. W tym kontekście dokonali oceny pojemności poszczególnych kierunków, wyboru rejonów kluczowych oraz wyboru obiektów kanalizujących ruch potencjalnego przeciwnika.
Ważną rolę podczas rekonesansu przywiązywano do zakresu i możliwości wykorzystania przydzielonych sił i środków. Niestety w toku pracy w terenie stwierdzono szereg uwag merytorycznych. Brakowało precyzji w określaniu położenia elementów ugrupowania, wyobraźni operacyjno-taktycznej, znajomości możliwości poszczególnych rodzajów wojsk, słownictwa specjalistycznego, przekonania co do zasadności wyboru punktów rekonesansowych. Brakowało także szeregu innych istotnych składowych pracy w terenie, a wszystko, jak zgodnie twierdzili studenci z powodu braku treningów i ćwiczeń w terenie w jednostkach wojskowych. Ćwiczenie „Kłodzko 2013” jest zatem doskonałą okazją do uzyskania nowej wiedzy i umiejętności z zakresu pracy sztabowej, a szczególnie pracy w terenie.
Pracę grup, oprócz etatowych rozjemców taktycznych, wspierali rozjemcy rodzajów, którzy udzielali cennych wskazówek dotyczących wsparcia i zabezpieczenia działań obronnych ćwiczącej brygady. Dzięki intensywnej i merytorycznej pracy w terenie, ćwiczący nabyli nowe doświadczenia w zakresie problematyki pracy w terenie – orientowanie taktyczne i taktyczna ocena terenu.
komentarze