Nowy sezon na macie

Zawody o Puchar Polski to pierwsze tegoroczne starcie zapaśników. W Międzyzdrojach rywalizowali w stylu wolnym, natomiast „klasycy” spotkali się w Raciborzu. W nadmorskim kurorcie równych sobie nie mieli zawodnicy z Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań. Z ogromną przewagą wygrali klasyfikację drużynową.

Kpr. Damian Janikowski starty w nowym sezonie rozpoczął od występów w nowej kategorii wagowej. Brązowy medal w Londynie zdobył w kat. 84 kg - w Raciborzu walczył w kat. 96 kg.

W Międzyzdrojach w rywalizacji seniorów spotkali się zawodnicy z 18 klubów. Najsilniejszą ekipę wystawił WKS Grunwald. Dziewięciu wojskowych zdobyło 204 punkty. Drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej zajęli zapaśnicy Slavii Ruda Śląska – wywalczyli 129 punktów. Natomiast na trzecim miejscu uplasowali się reprezentanci AKS Białogard (114 pkt.). Najlepiej z zapaśników poznańskiego WKS spisali się: Rafał Statkiewicz – zwyciężył w kategorii 60 kg, Tomasz Rogisz – zwycięzca w kat. 74 kg i szer. Radosław Baran – triumfator w kat. 96 kg. Miejsca na podium wywalczyli również: drugie – st. szer. Robert Rogalewicz (w kat. 60 kg), st. szer. Adam Blok (66 kg) i st. szer. Maciej Balawender (84 kg); trzecie – Andrzej Grzelak (74 kg). Pozostali zapaśnicy Grunwaldu zajęli miejsca: piąte – st. szer. Adam Sobieraj (74 kg) oraz ósme – Bartosz Dobicki (66 kg).

W rywalizacji pań w kategorii wagowej 63 kg triumfowała st. szer. Monika Michalik z Wojskowego Zespołu Sportowego Poznań i Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań. Dobrze spisała się też jej klubowa koleżanka Angelika Gałązka, która w kategorii 67 kg zajęła drugie miejsce. Dwie zawodniczki Grunwaldu w klasyfikacji drużynowej zdobyły 50 punktów i zajęły piąte miejsce. Z 15 klubów, które sklasyfikowano w I Pucharze Polski, najwięcej oczek, bo 122, wywalczyło siedem zapaśniczek Gryfa Chełm. Drugie miejsce zajął AZS-AWF Warszawa (75 pkt.), a trzecie – Dąb Brzeźnica (65).

Z dobrego startu w inauguracji sezonu zapaśników Grunwaldu, wśród których są również żołnierze z Wojskowego Zespołu Sportowego w Poznaniu, zadowolony jest szef poznańskiego WZS ppłk Zygmunt Skrobicki. Najbardziej ucieszyło go zwycięstwo st. szer. Moniki Michalik. Wyjaśnił, dlaczego w Międzyzdrojach nie startowała st. szer. Iwona Matkowska. – Ten sezon Iwona sobie odpuści. Spodziewa się dziecka i wróci do treningów po urlopie macierzyńskim. W nowym sezonie rozpocznie przygotowania do mistrzostw świata i będzie szykowała szczyt formy na wojskowe igrzyska w Korei Południowej w 2015 roku – mówi szef WZS Poznań.

W Raciborzu o dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji drużynowej walczyły ekipy, które przywiozły na zawody najwięcej zawodników – po dwunastu. W konfrontacji zapaśników z AKS Piotrków Trybunalski i Olimpijczyka Radom lepiej wypadli ci pierwsi, którzy zdobyli 196 punktów. Radomianie wywalczyli zaś 159 oczek. Trzecie miejsce zajął Wojskowy Klub Sportowy Śląsk Wrocław, który w Raciborzu reprezentowało sześciu zawodników z brązowym medalistą londyńskich igrzysk kpr. Damianem Janikowskim na czele. Wojskowi wywalczyli 108 punktów i o 22 oczka wyprzedzili zapaśników Unii Racibórz. W zawodach startowali reprezentanci 15 klubów oraz goście z Litwy i Armenii.

W rywalizacji indywidualnej żaden z zapaśników Śląska nie stanął na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsca zajęli natomiast kpr. Damian Janikowski w kategorii wagowej 96 kg, Marcin Kierpiec (66 kg) i Michał Tracz (60 kg). Janikowski musiał uznać wyższość Marcina Olejniczaka z Sobieskiego Poznań, Kierpiec – Edgara Melkumova z AKS Piotrków Trybunalski, a Tracz – Edwarda Barsegjana z Gminnego Klubu Sportowego Cartusia Kartuzy. Pozostali zapaśnicy wrocławskiego WKS zajęli miejsca: trzecie – Przemysław Kraczkowski (66 kg), piąte – Mariusz Bielecki (74 kg), jedenaste – Grzegorz Serwa (74 kg).

W zawodach w Raciborzu startowało również w kategorii 84 kg dwóch zapaśników warszawskiej Legii. Marcin Brzeziński zajął siódme, a Patryk Boniecki – dziewiąte miejsce.

Kapral Damian Janikowski jest jednym z nominowanych w naszym Plebiscycie na Najpopularniejszych Sportowców Wojska Polskiego. Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu.

Sportowy plebiscyt polski-zbrojnej.pl

Plebiscyt na Najpopularniejszych Sportowców Wojska Polskiego wchodzi w decydującą fazę. Teraz to Wy, czytelnicy portalu polska-zbrojna.pl zadecydujecie, któremu z zawodników przypadnie tytuł „Sportowca Roku 2012”.