W styczniu na terenie Akademii Policyjnej rozpoczął się 3 miesięczny kurs dla policjantów i funkcjonariuszy straży pożarnej w Ghazni. Szkolenie jest częścią jednego z największych projektów, jaki był realizowany do tej pory w mieście Ghazni. Dotyczy on budowy Centrum Zarządzania Kryzysowego przez Polski Zespół Odbudowy Prowincji (PRT).
− Na terytorium miasta Ghazni nie funkcjonuje zintegrowany system zarządzania kryzysowego. Główna koncepcja propozycji to skupienie dowodzenia w jednej lokalizacji, będącej elementem kierowania bezpieczeństwem miasta i prowincji. Działanie centrum polegać ma na zapobieganiu sytuacjom kryzysowym, przygotowaniu do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, przyjmowaniu zgłoszeń alarmowych, powiadamianiu odpowiednich służb, reagowaniu w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz na kierowaniu odtwarzaniem infrastruktury lub przywróceniem jej pierwotnego charakteru − powiedział Leszek Tanaś, specjalista ds. zarządzania kryzysowego polskiego Zespołu Odbudowy Prowincji (PRT), który jest zarazem koordynatorem tego projektu.
Dzięki zastosowaniu podsystemu monitoringu wizyjnego możliwe będzie podniesienie bezpieczeństwa w mieście poprzez całodobowe monitorowanie newralgicznych, obarczonych największą ilością zdarzeń lokalizacji. Podsystem monitoringu wizyjnego umożliwi zarówno wczesne wykrycie zagrożenia, zdarzenia jak i sporządzenie dokumentacji zdjęciowej, filmowej z zaistniałej sytuacji. System umożliwi ostrzeżenie mieszkańców przed nadchodzącym niebezpieczeństwem. W oparciu o wybudowaną na potrzeby działania systemu sieć transmisyjną będzie istniała możliwość rozbudowy Centrum Zarządzania Kryzysowego o dowolny komponent.
Około 120 funkcjonariuszy afgańskiej policji i straży pożarnej z Ghazni od połowy stycznia szkoli się na terenie Akademii Policyjnej. Tematyka kursu obejmuje naukę o sprzęcie i środkach gaśniczych wraz z praktycznym prowadzeniem akcji gaszenia pożarów realizowanym przez Wojskową Straż Pożarną z Ghazni. Szkolenie medyczne i ratownictwo techniczno-drogowe połączone ze sposobami prowadzenia ewakuacji i działaniami ratowniczymi podczas klęsk żywiołowych. Wszystkie te zajęcia prowadzone będą przez polskich instruktorów z Akademii Policyjnej i żołnierzy XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW).
Szkoleniem zostały objęte osoby, wyznaczone przez administrację publiczną prowincji do objęcia stanowisk etatowych w Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz służby policji i straży pożarnej prowincji Ghazni.
Źródło: kpt. Marcel Podhorodeckiautor zdjęć: kpt. Marcel Podhorodecki
komentarze