Siedmioro żołnierzy z Wojskowego Zespołu Sportowego w Poznaniu wzięło udział w igrzyskach olimpijskich. I choć nie wywalczyli medali, to jak podkreśla szef poznańskiego WZS ppłk Zygmunt Skrobicki – żaden z nich nie przyniósł biało-czerwonym wstydu. Na innych imprezach było już lepiej i lotnicy często stawali na podium.
Po prawej szpadzistka szer. Ewa Nelip
Sportowy rok zainaugurował st. szer. Henryk Szost. 4 marca w japońskiej miejscowości Otsu, wynikiem 2 godz. 7 min 39 s, poprawił o blisko dwie minuty rekord Polski w maratonie. Należał on od 2003 roku do sierż. sztab. Grzegorza Gajdusa, obecnego trenera długodystansowców w poznańskim WZS. Marzec był również udany dla zawodniczek uprawiających zapasy. Szer. Iwona Matkowska na mistrzostwach Starego Kontynentu w Belgradzie wywalczyła w kategorii do 51 kg złoty medal, a jej koleżanka z WZS szer. Monika Michalik w kategorii 63 kg zdobyła brąz.
Z nr. 9 - st. szer. Henryk Szost
Na Igrzyskach XXX Olimpiady st. szer. Henryk Szost był najlepszym z Europejczyków – maratończyk finiszował na dziewiątej pozycji. Dobre wyniki osiągnęły także zapaśniczki. Szer. Monika Michalik zajęła piąte miejsce, a szer. Iwona Matkowska siódme. – Michalik przegrała pojedynek o brąz z utytułowaną Rosjanką Ljubow Wołosową, której sprzyjało szczęście w losowaniu rozstrzygającej o punktach klamry – podkreśla ppłk Skrobicki. Po igrzyskach, we wrześniu, w Żarach odbył się krajowy czempionat w zapasach. Na najwyższym stopniu podium stanęły dwie zawodniczki poznańskiego WZS: szer. Monika Michalik i szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus. Michalik zdobyła swój dziesiąty tytuł mistrzowski. Z kolei Szost po igrzyskach pomógł męskiej reprezentacji Sił Powietrznych odnieść zwycięstwo w klasyfikacji generalnej mistrzostw pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Sojuszniczego Połączonego Dowództwa Powietrznego w Ramstein oraz na początku grudnia był trzeci w maratonie w japońskiej Fukuoce, gdzie uzyskał drugi wynik w historii polskiego maratonu.
Poza maratończykiem i zapaśniczkami poznański WZS na igrzyskach w Londynie reprezentowali: triatlonistki – st. szer. Agnieszka Jerzyk (zajęła 25. miejsce) i st. szer. Maria Cześnik (31) oraz strzelczyni st. szer. Agnieszka Nagay (ósma w finale karabinu sportowego 3x20 strzałów z trzech postaw) i sprinter st. szer. Kamil Masztak (dziewiąty w sztafecie 4x100 m). – Szkoda, że sprinterom nie udało się zakwalifikować do finału – żałuje szef poznańskiego WZS. – O 0,02 s poprawili 32-letni rekord Polski, a mimo tego do awansu zabrakło im 0,02 s – przypomina ppłk Skobicki. W Londynie było siedmioro zawodników z WZS Poznań. – Wprawdzie o dwóch mniej niż cztery lata wcześniej w Pekinie, ale i tak się cieszę, że pojechało tylu. Najważniejsze, że żaden z nich nie przyniósł biało-czerwonym wstydu – mówi pułkownik.
St. szer. Agnieszka Jerzyk
Poza igrzyskami najważniejszymi imprezami w sezonie były dla sportowców-żołnierzy wojskowe czempionaty. W mistrzostwach w triatlonie zawodniczki z poznańskiego WZS: olimpijki Jerzyk i Cześnik oraz szer. Paulina Kotfica i szer. Ewa Komander wywalczyły w Lozannie srebrny medal w klasyfikacji drużynowej. Natomiast w rywalizacji indywidualnej tytuł wicemistrzowski zdobyła Jerzyk. W czempionacie strzelców w chińskim Guangzhou st. szer. Agnieszka Nagay „wystrzelała” z koleżankami dwa medale drużynowe: złoty i srebrny. W mistrzostwach w biegach na orientację w duńskim Aalborgu szer. Paulina Faron z koleżankami z reprezentacji Wojska Polskiego wywalczyła złoty medal w biegu sztafetowym oraz brązowy w klasyfikacji drużynowej. Oprócz Faron poznański WZS reprezentował w Danii 20-letni szer. Michał Olejnik. W biegu długodystansowym był najlepszy z Polaków – zajął dziewiąte miejsce, a w klasyfikacji drużynowej wraz z kolegami uplasował się na czwartym. Natomiast bez medalu wróciły z Wietnamu z czempionatu w taekwondo st. szer. Aleksandra Uścińska i st. szer. Iwona Kosiorek – reprezentantki WZS Poznań sklasyfikowano na piątej pozycji.
Bardzo dobrze lotnicy spisali się w Wojskowych Mistrzostwach Europy w Biegu na 20 km, które odbyły się w Paryżu. Szer. Mariusz Giżyński był trzeci w rywalizacji indywidualnej, a plut. Michał Kaczmarek siódmy. Wraz z szer. Błażejem Brzezińskim z WZS Wrocław zdobyli też złoty medal w klasyfikacji drużynowej mężczyzn oraz z szer. Iwoną Lewandowską, która niedługo trafi do poznańskiego WZS, złoty medal w generalnej klasyfikacji drużynowej. Warto dodać, że brązowy krążek w rywalizacji indywidualnej wywalczyła szer. Olga Kalendarova-Ochal, druga z zawodniczek specjalizujących się w biegach na długich dystansach, która w styczniu zostanie powołana do WZS w Poznaniu.
Nową zawodniczką poznańskiego WZS będzie też prawdopodobnie strzelczyni Beata Bartków-Kwiatkowska. Dopiero od czerwca służą w Zespole szer. Michał Olejnik, ubiegłoroczny mistrz świata juniorów w orienteeringu w biegu sztafetowym oraz szablistka szer. Katarzyna Kędziora. Natomiast odeszli hokeiści na trawie i zapaśnik st. szer. Robert Rogalewicz. Zespół opuści również taekwondzistka st. szer. Natalia Rybarczyk, która już zakończyła karierę sportową. – Srebrna medalistka V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro jednak nie zrywa kontaktów ze sportem wojskowym. Będzie instruktorem wf w nowo otwartym kompleksie sportowym w Krzesinach, z którego chętnie będą korzystać nasi zawodnicy – informuje ppłk Skrobicki.
Szef poznańskiego WZS do tytułu „Sportowiec Roku” w naszym Plebiscycie na Najpopularniejszych Sportowców Wojska Polskiego zgłosił czworo swoich podopiecznych: st. szer. Agnieszkę Jerzyk, szer. Iwonę Matkowską, szer. Monikę Michalik, st. szer. Agnieszkę Nagay i st. szer. Henryka Szosta. Na wyróżnienie w kategorii „Nadziej Sportu Wojskowego” zasłużyła szpadzistka szer. Ewę Nelip – dwukrotną mistrzynię Europy do lat 23 (indywidualną i drużynową). Pułkownik zaproponował również kandydata z Poznania do miana „Trenera Roku”. Za duży wkład pracy wniesiony w sukcesy poznańskich zapaśniczek wyróżnił trenera Władysława Stecyka – wicemistrza olimpijskiego z Moskwy (1980).
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze