moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkoleniowe wskazówki na przyszłość

Stan obecny systemu szkolenia, a przede wszystkim wnioski i postulaty zmian, które należy w nim wprowadzić były tematem konferencji kadry kierowniczej Sił Zbrojnych RP. Spotkanie, które odbyło się pod koniec października w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, było znakomitą okazją zarówno do podsumowania mijającego roku, jak i nakreślenia kierunku, w jakim będziemy podążali w najbliższych latach.

W trakcie konferencji poszukiwaliśmy lepszych i bardziej innowacyjnych metod szkolenia, zarówno jeżeli chodzi o kształcenie zawodowe, jak i szkolenie dowództw czy też wojsk. W konferencji uczestniczyło ponad 200 oficerów i przedstawicieli kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej. Dyskusja była burzliwa, nie brakowało wnikliwych spostrzeżeń, a kilka uwag i pomysłów chciałbym dzisiaj przytoczyć.

Jedną z ciekawszych propozycji w zakresie podsystemu kształcenia zawodowego był wniosek, by wprowadzić na szerszą skalę narzędzia szkolenia na odległość. Naszym zdaniem, dostosowanie programów kursów do wymogów e-learning pozwoli z jednej strony zmniejszyć koszty szkolenia, z drugiej osiągnąć te same wyniki. Oczywiście ta forma edukacji ma swoje ograniczenia, ale na przykład nauczanie dokumentów doktrynalnych może z powodzeniem odbywać się zdalnie.

Co więcej, rozpoczęliśmy już rozmowy z amerykańskimi specjalistami o współpracy w rozwijaniu e-learningu w armii. Nasi partnerzy mają u siebie wdrożony system „Joint Knowledge Online”, w którym dostępnych jest ponad tysiąc kursów i programów szkoleniowych. W siłach zbrojnych na komputerach instalowane są końcówki tego systemu i żołnierze mogą pobierać materiały, uczyć się zdalnie i zdawać końcowe egzaminy przez Internet. Od niedawna także polscy żołnierze mają możliwość nauki w systemie JKO. Otwarta jest kwestia, byśmy mogli korzystać nie tylko z zawartości tej bazy, ale także z samej infrastruktury. Za jej pośrednictwem moglibyśmy wtedy udostępniać nasze kursy.

W Zegrzu rozmawialiśmy także o problemach w szkoleniu podoficerów i szeregowych zawodowych. Dużym problemem jest tu jakość kadry dydaktycznej i jej kontakt z „żywym” wojskiem. Kiedyś był on lepszy. Dzisiaj niestety coraz większy odsetek wykładowców ma skąpe doświadczenie wojskowe. Pojawił się więc postulat, by odbywanie praktyk, ale takich z prawdziwego zdarzenia, zostało wpisane do obowiązków nie tylko studentów, ale także kadry dydaktycznej jako element ścieżki rozwoju zawodowego.

Postanowiliśmy także rozszerzyć ofertę jednostek szkolnictwa wojskowego dla przedstawicieli innych armii. Obecnie mamy możliwość prowadzenia kursów w języku angielskim w naszych wojskowych akademiach, ale brakuje takiej oferty ze strony centrów i ośrodków szkolenia. A jak pokazuje praktyka, jest zapotrzebowanie za granicą na specjalistyczne kursy i moglibyśmy na takiej propozycji zarobić.

W zakresie szkolenia dowództw i sztabów duży nacisk położyliśmy na proces budowy sprawnego, ale nie przesadnie rozbudowanego mechanizmu kontroli jakości. W trakcie konferencji zgodziliśmy się także, że konieczne jest zwiększanie wykorzystania Centrum Symulacji Komputerowych i Gier Wojennych Akademii Obrony Narodowej. Tak naprawdę to marzy mi się stworzenie podobnego systemu w Centrum Doktryn i Szkolenia w Bydgoszczy, gdzie poszczególne dowództwa i sztaby mogłyby przechodzić proces certyfikacji. Każdy obejmujący stanowisko dowódca przechodziłby wówczas stosowny test w systemie komputerowym, dostawałby zadanie do wykonania i wiedzielibyśmy, co wie i ile potrafi. Po zakończeniu kadencji ponownie byłby sprawdzany i mielibyśmy odpowiedź na podstawowe pytanie, czy w trakcie tego okresu jego kompetencje rozwinęły się, czy też nie.

Wnioskiem z analizy problemów podsystemu szkolenia wojsk jest konieczność organizacji ćwiczeń, które dadzą możliwość współdziałania rodzajów Sił Zbrojnych. Chcemy stawiać na wspólne manewry, bo takie są wymagania pola walki i realia nowoczesnych operacji militarnych.

gen. Franciszek Kochanowski
szef Zarządu Szkolenia P-7 Sztabu Generalnego WP

dodaj komentarz

komentarze


Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi na oceanie
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Ta ziemia do Polski należy…”
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży nieba
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Orzeł dla bohaterów
Pływacy i maratończycy na medal
Zmiany w dodatkach stażowych
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
Po przeprawie ruszyli do walki
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Abramsy w pętli
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
I zdobyliśmy!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Gry wojenne w szkoleniu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Śladami ojca
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
They Will Check The Training Results in Combat
W obronie wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO