Dziesięciu zawodników w dwóch drużynach, boisko pod dachem i lotne zmiany jak w hokeju – to najkrótsza definicja futsalu, czyli halowej odmiany piłki nożnej. Dyscyplina ta stała się w ostatnich latach bardzo popularna także w polskiej armii. Dzisiaj rozpoczęły się w Toruniu VI Mistrzostwa Wojska Polskiego. O miano najlepszych rywalizuje jedenaście drużyn z całego kraju.
Futsal przebojem wdarł się do armii. – W wojskowych halach dzisiaj częściej kopie się piłkę niż odbija nad siatką – mówi ppłk Mirosław Bembnowicz z Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Swoje drużyny mają nie tylko rodzaje Sił Zbrojnych, ale także jednostki i pododdziały. Na każdym szczeblu prowadzone są rozgrywki i piłkarze rywalizują o tytuły mistrzów. Drużyny wojskowe biorą także udział, nie bez powodzenia, w zawodach i turniejach organizowanych poza WP. Włączenie rozgrywek w piłce halowej do współzawodnictwa w sporcie powszechnym tylko potwierdziło ogromną popularność tej dyscypliny wśród żołnierzy. – Teraz w futsal gra się wszędzie – dodaje ppłk Bembnowicz.
Piłkarze halowi nie mogą narzekać na brak imprez. Poza rozgrywkami na szczeblu dywizji czy rodzajów Sił Zbrojnych, mogą brać udział w coraz popularniejszych zawodach dla służb mundurowych. Od 2000 r. rozgrywane są Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Futsalu. Pierwszym mistrzem została drużyna z 1 Pułku Specjalnego Komandosów. Potem już wojskowym nie szło tak dobrze. W historii tego turnieju żołnierzom udało się zdobyć jeszcze tylko jeden medal. W 2003 r. brąz wywalczyła ekipa 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania.
– W mistrzostwach organizowanych na Śląsku w najmocniejszych ekipach grali piłkarze, którzy ocierali się o drużyny ekstraklasy w futsalu – podkreśla kpt. Jakub Wołyński z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca, który przed kilkoma laty jako oficer 10 Brygady Kawalerii Pancernej grał w MP Służb Mundurowych. – W 2007 i 2008 r. zajęliśmy w czempionacie piąte miejsce. Byliśmy najlepszą drużyną z wojska – dodaje kpt. Wołyński.
Organizatorem kolejnego czempionatu dla służb mundurowych jest chor. Ryszard Walendziak z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka. Mistrzostwa Polski Formacji Mundurowych w Futsalu organizuje od 2007 r. W lutym tego roku w Toruniu odbyła się piąta edycja imprezy. Jej zwycięzcą została drużyna z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, a najlepszym zespołem z wojska był zespół z 7 Brygady Obrony Wybrzeża ze Słupska – zajął 4. miejsce.
W tym roku w Tychach zorganizowano kolejny, duży turniej futsalowy – I Puchar Polski Pracowników Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej. Pierwszym triumfatorem imprezy zostali piłkarze z 10 BKPanc, którzy w półfinale pokonali drużynę z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, a w finale wygrali 5:3 z reprezentacją Polskich Kolei Państwowych Energetyka Katowice.
Dzisiaj rozpoczęły się w Toruniu VI Mistrzostwa Wojska Polskiego w Futsalu. Poprzedziły je dziesiątki mniejszych turniejów mistrzowskich, podczas których wyłaniano reprezentantów jedenastu drużyn, które walczą o medale w grodzie Kopernika. Na portalu polska-zbrojna.pl będziemy obszernie relacjonować tę imprezę.
* * * * *
Kolebką popularnej „halówki” jest Ameryka Południowa, w której pierwsze mecze rozegrano w 1930 r. W Polsce pionierami w popularyzowaniu rozgrywek w halowej piłce nożnej był Śląsk. Pierwszy turniej zorganizowano w Gliwicach w 1983 r., a do udziału w nim zgłosiły się aż 132 zespoły. Pod koniec lat 80. XX wieku moda na halowe turnieje pod dachem dotarła i do stolicy, a duży udział w popularyzacji tej odmiany futbolu mieli dziennikarze. Żurnaliści toczyli zacięte boje w hali we Włochach, a w rywalizacji m.in. z drużynami „Piłki Nożnej” i „Życia Warszawy” nie zabrakło także ekipy „Polski Zbrojnej”.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze