Ostatni w tym roku wojskowy czempionat będzie wyjątkowo emocjonujący. Mistrzostwa w futsalu, czyli halowej piłce nożnej, rozstrzygną bowiem losy drużynowej rywalizacji w sporcie powszechnym. O dwa miejsca na podium rywalizują trzy zespoły, a minimalne różnice punktowe gwarantują zaciętą walkę do końcowego gwizdka.
Zwycięzca wojskowego współzawodnictwa w sporcie powszechnym jest już znany. Najlepszą reprezentacją 2012 r. została drużyna 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Żołnierze z Żagania wypracowali sobie na tyle dużą przewagę, że wyniki przyszłotygodniowego turnieju nie pozbawią ich już pozycji lidera. W Toruniu o punkty, które zapewnią srebro i brąz, rywalizować będą natomiast zespoły z Inspektoratu Wsparcia, 12 Dywizji Zmechanizowanej i Sił Powietrznych. – Mistrzostwa rozstrzygną, dla której z tych reprezentacji zabraknie miejsca na podium. Pozostałe drużyny mają już zbyt duże straty, aby włączyć się do walki o lokaty 2–4 – mówi mjr Sebastian Krasoń, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 11 LDKPanc.
Najwięcej do zyskania na toruńskich mistrzostwach ma ekipa Sił Powietrznych. Strata jednego punktu do reprezentacji Inspektoratu Wsparcia i 12 Dywizji Zmechanizowanej pozwala lotnikom myśleć nawet o srebrnym medalu. – Możemy zająć drugie miejsce, ale możemy też wylądować na czwartym. Wolałbym już zająć ostatnią pozycję niż czwartą. Liczy się tylko miejsce na podium – mówi mjr Tomasz Bartkowiak z Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa Sił Powietrznych. – Przed rokiem mistrzostwa w futsalu wygrała drużyna Inspektoratu Wsparcia. Jeśli uda się jej powtórzyć to osiągnięcie, to już nie mamy co marzyć o drugiej lokacie w rankingu. 12 Dywizja Zmechanizowana też jest w dobrej sytuacji, gdyż na razie zdobyła mało punktów w sportach nieobowiązkowych i dobry wynik w futsalu może więc zapewnić jej zawodnikom dużo oczek – analizuje mjr Bartkowiak.
Ranga halowej piłki nożnej w Wojsku Polskim wzrosła w 2009 r. Toruńskie mistrzostwa zaliczono wtedy do grupy imprez, z których wyniki mogą być brane pod uwagę przy obliczaniu dorobku punktowego w całorocznym współzawodnictwie. Do rankingu w sporcie powszechnym liczą się rezultaty uzyskane przez poszczególne reprezentacje w siedmiu dyscyplinach obowiązkowych (piłka siatkowa, strzelanie z broni etatowej, pokonywanie ośrodka sprawności fizycznej, bieg patrolowy, biegi przełajowe, pływanie, biegi na orientację) i trzy najlepsze z ośmiu nieobowiązkowych mistrzostw i centralnych zawodów.
Gospodarzem VI Mistrzostw Wojska Polskiego Kadry Zawodowej w Futsalu będzie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Przed rokiem organizatorzy z grodu Kopernika za wysoki poziom przygotowania czempionatu zostali uhonorowani na Gali Sportu Wojskowego specjalną nagrodą od Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego WP. Tytułu mistrzowskiego bronić będzie drużyna z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. W finale ekipa z Bydgoszczy pokonała 3:2 zespół Marynarki Wojennej z Gdyni. Brązowy medal zdobyli piłkarze z 12 Dywizji Zmechanizowanej.
autor zdjęć: Daniel Andalukiewicz
komentarze