Reprezentanci 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina zdominowali Mistrzostwa Wojska Polskiego w biegach przełajowych. Zdobyli siedem medali w konkurencjach indywidualnych i pewnie wygrali klasyfikację drużynową. W zawodach, przeprowadzonych na podpoznańskim poligonie, wzięło udział ponad 170 zawodników z 16 reprezentacji.
W tym roku termin mistrzostw w biegach przełajowych nie kolidował z wojskowymi czempionatami w półmaratonie i maratonie. Dzięki temu specjaliści od biegania na długich dystansach mogli spokojnie przygotować się do startu na trudnej trasie przełajowej. Po drogach czołgowych równie dobrze jak po asfalcie biegło się chor. Marcie Szenk i sierż. Mariuszowi Borychowskiemu. Reprezentantce Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i reprezentantowi 12 Dywizji Zmechanizowanej udało się zdobyć po raz trzeci w tym roku tytuł mistrza Wojska Polskiego. Do złotych medali mistrzostw w maratonie i półmaratonie w Biedrusku dorzucili złote krążki za bieg przełajowy.
Podobnie jak w wojskowych czempionatach w innych dyscyplinach w tym roku w mistrzostwach w biegach przełajowych po raz pierwszy nie mogli wystartować sportowcy, którzy są na etatach w wojskowych zespołach i grupach sportowych. W Biedrusku o medale z amatorami nie mogli więc walczyć wyczynowcy uprawiający lekką atletykę, ale dopuszczono do zawodów specjalistów od biegów na orientację. Po raz pierwszy, aby do udziału w mistrzostwach zmobilizować starszą kadrę, wprowadzono podział na kategorie wiekowe: do 35 lat i powyżej. – Regulamin wymaga jeszcze zmian. Dla dobra sportu powszechnego z rywalizacji z amatorami musimy wyłączyć wyczynowców. Żołnierze-sportowcy uprawiający amatorsko sport muszą walczyć z amatorami, a nie zniechęcać się do startu z tego powodu, że nie mają szans równej rywalizacji z zawodowcami – mówi ppłk Andrzej Tomczak z Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Walka o wysokie lokaty w klasyfikacji drużynowej wymagała od kierowników ekip umiejętnego zestawienia składu. W przypadku mężczyzn na jednym dystansie każda drużyna mogła wystawić czterech zawodników w obu kategoriach wiekowych, a trzej najlepsi zdobywali punkty do końcowej klasyfikacji. – Taktyka miała duży wpływ na kształt klasyfikacji drużynowej. Kto dobrze wczytał się w regulamin mistrzostw na pewno umiejętnie dobrał skład reprezentacji. Najlepiej udało się to kierownikowi drużyny 12 DZ, która zdominowała zawody – mówi ppłk Tomczak. Podobnego zdania jest mjr Łukasz Kruszwicki, szef sekcji wf i sportu 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Przedstawiciel Bazy, która wraz z 2 Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego była organizatorem mistrzostw, nie mógł jednak się pochwalić, że gospodarze wykorzystali atut znanej im trasy. Reprezentacja Sił Powietrznych zajęła bowiem czwarte miejsce w klasyfikacji drużynowej. – Ekipa Wojsk Lądowych nr 5 wyprzedziła nas tylko o 11 punktów. Do podium zabrakło nam tak niewiele – przyznaje mjr Kruszwicki.
Wyniki Mistrzostw Wojska Polskiego w Biegach Przełajowych
Kobiety, 2 km, I grupa do 35 lat
1. chor. Marta Szenk (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych)
2. szer. pchor. Jolanta Szwarnóg (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych)
3. st. mar. Marlena Wieleba (Marynarka Wojenna).
Kobiety, 2 km, II grupa powyżej 35 lat
1. ppor. Anna Włodarczyk (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej)
2. st. szer. Ewa Kozdój (16 Dywizja Zmechanizowana)
3. szer. Marzena Krawczonek (12 Dywizja Zmechanizowana).
Mężczyźni, 3 km, I grupa do 35 lat
1. st. szer. Artur Olejarz (12 Dywizja Zmechanizowana)
2. st. szer. Dawid Dworak (12 Dywizja Zmechanizowana)
3. szer. elew Szymon Krawczyk (Wojska Lądowe nr 5).
Mężczyźni, 3 km, II grupa powyżej 35 lat
1. st. chor. Zbigniew Murawski (12 Dywizja Zmechanizowana)
2. st. bsmt Jacek Nowak (Marynarka Wojenna)
3. chor. Bogdan Jarosz (Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych).
Mężczyźni, 8 km, I grupa do 35 lat
1. szer. elew Łukasz Parszczyński (Wojska Lądowe nr 5)
2. szer. Adam Nowicki (12 Dywizja Zmechanizowana)
3. st. szer. Sebastian Wąsicki (12 Dywizja Zmechanizowana).
Mężczyźni, 8 km, II grupa powyżej 35 lat
1. sierż. Mariusz Borychowski (12 Dywizja Zmechanizowana)
2. bosm. Roman Elwart (Marynarka Wojenna)
3. st. chor. Mariusz Plesiński (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej).
Sztafeta mieszana 4 x 1 km
1. Marynarka Wojenna (st. mar. Marlena Wieleba, bosm. Marcin Richert, st. mar. Daria Lajn, mar. elew Zbigniew Kaszewski)
2. Wojska Lądowe nr 5 (szer. elew Maria Bukowska, szer. elew Łukasz Krawczuk,szer. elew Karolina Pitoń, szer. elew Grzegorz Misterski)
3. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych (st. szer. Mariola Cieśla, chor. Bogdan Jarosz, chor. Marta Szenk, st. szer. Tomasz Świątkowski.
Sztafeta męska 4 x 2 km
1. Wojska Lądowe nr 2 (st. szer. Dawid Dworak, st. chor. Zbigniew Murawski, szer. Adam Nowicki, st. szer. Artur Olejarz)
2. Wojska Lądowe nr 5 (szer. elew Szymon Krawczyk, szer. elew Maciej Baranowski, por. Krzysztof Wasyluk, szer. elew Łukasz Parszczyński)
3. Siły Powietrzne (ppor. Michał Breszka, szer. Bartosz Pawlak, szer. Michał Olejnik, st. szer. Paweł Tarasiuk).
Klasyfikacja drużynowa
1. Wojska Lądowe nr 2 (12 Dywizja Zmechanizowana) – 517 pkt.
2. Wojska Lądowe nr 1 (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej) – 477
3. Wojska Lądowe nr 5 (Szkolnictwo Wojsk Lądowych) – 469
4. Siły Powietrzne – 458
5. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – 454
6. Wojska Lądowe nr 3 (16 Dywizja Zmechanizowana) – 430
7. Marynarka Wojenna – 427
8. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych – 373.
autor zdjęć: 31 Baza Lotnictwa Taktycznego
komentarze