moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zakochana w misjach

Całe życie marzyła o założeniu munduru. Pojechała do Afganistanu i zakochała się w misjach. Wróciła i została żołnierzem. Jest lekarzem medycyny ratunkowej i autorką popularnych powieści fantastycznych. Podporucznik Magdalena Kozak to jedna z nielicznych kobiet, które zostały odznaczone Gwiazdą Afganistanu.

Skacze ze spadochronem (ma na koncie 300 skoków), uprawia sporty walki (trenuje krav magę – izraelski system samoobrony), strzela (jest instruktorem i sędzią strzelectwa sportowego, a w pancernej szafie trzyma trzy sztuki broni: Glock 17, Smith & Wesson 686-6 i Walther G 22). Dziś trudno dociec, skąd u drobnej blondynki wzięły się tak męskie zainteresowania. Rodzice byli pacyfistami, a mała Magda grzeczną dziewczynką w okularach zakochaną w Conanie, filmowym bohaterze. Już wtedy zamiast bawić się lalkami, wolała strzelać w lesie z łuku.

Magdalena skończyła Akademię Medyczną (do wojskowej nie przyjmowali wówczas dziewcząt). Drzwi do kariery zawodowej stanęły otworem. W międzynarodowym koncernie monitorowała badania kliniczne nad eksperymentalnymi lekami. Doszła do stanowiska szefa ds. operacji klinicznych na Europę Środkowo-Wschodnią, gdy nagle powiedziała: „stop”. – Chciałam do wojska, pociągała mnie medycyna ratunkowa – wspomina. Podjęła decyzję, że jako lekarz cywilny pojedzie do Afganistanu. Na VII zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego spędziła pół roku. Podczas nocnego ostrzału rakietowego została ranna.

– Rakieta wpadła do mojego kampu i wybuchła. Miałam poparzone stopy, ranne ramię i plecy. Wtedy zrozumiałam, że tu jest wojna i śmierć. Wcześniej tylko sobie „coś” wyobrażałam – opowiada. Przyznaje, że bała się, ale wie, że strach trzeba pokonać. – Wolę się bać, ale robić w życiu to, co mnie fascynuje, niż zostać przysłowiowym operatorem pilota od telewizora. Zamiast podziwiać bohaterów na ekranie, lepiej oglądać ich w Afganistanie – uważa.

Setki razy odpowiadała na pytanie, po co pojechała do Afganistanu. – Chciałam się dowiedzieć, jak się sprawdzę w ekstremalnych warunkach. Było to także niesamowite doświadczenie zawodowe – mówi.

Po powrocie do kraju podjęła pracę w Zakładzie Medycyny Pola Walki Wojskowego Instytutu Medycznego. Skończyła też Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych, została podporucznikiem i – założyła upragniony mundur. W sierpniu 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Gwiazdą Afganistanu.

Chce wrócić na misję do Afganistanu. – To dla mnie zawodowe wyzwanie. Tam nie mamy takiego sprzętu diagnostycznego jak w kraju, a decyzje trzeba podejmować szybko – zauważa. Dziś jest członkiem zespołu szkoleniowego w Wojskowym Instytucie Medycznym, który będzie przygotowywał personel medyczny do wyjazdu na afgańską misję.


Magdalena Kozak jest także pisarką, autorką popularnych powieści fantastycznych, w tym mrocznej trylogii „Nocarz”, „Renegat” i „Nikt”, spadochroniarskiej epopei „Fiolet” oraz ostatnio wydanego zbiorku humoresek „Paskuda & Co”. – Opisywane przeze mnie historie są po części prawdziwe, ja tylko oprawiam je w fantastyczne rekwizyty – zdradza.

Mieszka na podwarszawskiej wsi, w domu nad jeziorem, wraz z mężem majorem – byłym komandosem, psami, kotami, końmi, kurami i wężem. To wymarzone warunki do pracy twórczej. – Dawniej miałam więcej czasu na pisanie, bo długie i nudne służbowe podróże pozwalały na bujanie w obłokach. Dziś bardziej fascynuje mnie praca i coraz to nowe zawodowe zadania. Aczkolwiek pisanie to też uzależnienie, więc niewątpliwie doświadczenia z Afganistanu prędzej czy później znajdą odbicie w kolejnej książce. Ale o tym, na razie, cicho sza. Nie chcę niczego zapeszyć! – mówi.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Arch. Magdaleny Kozak

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsi na oceanie
 
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Armia Andersa w operacji „Honker”
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
Na straży nieba
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
I zdobyliśmy!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojskowe Oscary przyznane!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Po przeprawie ruszyli do walki
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ameryka daje wsparcie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Orzeł dla bohaterów
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W obronie wschodniej flanki NATO
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Gry wojenne w szkoleniu
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zmiany w dodatkach stażowych
Rajd ku czci saperów
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO