moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Modelowa współpraca wojska i stowarzyszeń

Pięć organizacji pozarządowych zostało wyróżnionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej za działalność na rzecz obronności. Resort docenił także jednostki wojskowe, które z nimi współpracowały. Największe uznanie zyskali artylerzyści z Bolesławca oraz Stowarzyszenie „Commando”, organizatorzy ogólnopolskich zawodów sportowych.


– Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” i 23 Śląski Pułk Artylerii to znakomity przykład współpracy między organizacją pozarządową i jednostką wojskową – mówi płk Jarosław Dębski z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON.

Przedstawiciele Departamentu, którzy oceniali w tym roku współpracę społecznych organizacji i wojska, wyróżnili szczególnie dwa wspólne przedsięwzięcia żołnierzy i „Commando”. Dyplomem uznania nagrodzono Zawody Sportowo-Obronne Uczniów Klas Wojskowych oraz Mistrzostwa Sportowo-Obronne Żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. To ogólnopolskie imprezy o Puchar MON.

Po raz pierwszy wojsko i „Commando” zorganizowali je dwa lata temu. – Pomyślałem, że warto wykorzystać naszą infrastrukturę oraz doświadczenia Stowarzyszenia w przygotowaniu tego typu przedsięwzięć. Byłem przekonany, że razem możemy zrobić atrakcyjną, ogólnopolską imprezę – mówił wtedy płk Jarosław Kraszewski, ówczesny dowódca 23 Śląskiej Brygady Artylerii.

Artylerzyści z Bolesławca mają się czym pochwalić. To jedna z nielicznych jednostek, które mają dwa boiska. Ma też halę sportową, ośrodek sprawności fizycznej, przykoszarowy plac ćwiczeń oraz warunki do zakwaterowania 500 osób.

Pomysł sprawdził się. W tym roku w Bolesławcu odbyły się już drugie edycje zawodów i mistrzostw. Obecny dowódca bolesławieckiego pułku płk Andrzej Lorenc podkreśla, że tego, co robią wspólnie z „Commando” żadna ze stron nie byłaby w stanie dokonać samodzielnie.


W tym roku mistrzostwa żołnierzy NSR przerodziły się w rywalizację, w której stawką nie jest zwykła nagroda. – Dowódca 23 Pułku docenił wysoki poziom wyszkolenia zawodników i zdecydował, że zwycięzca i pięciu najlepszych dostaną etat w jednostce – mówi st. chor. sztab. rez. Bogdan Fiałkowski, wiceprezes „Commando”.

Wyróżniający się zawodnicy mają też szanse na stanowisko w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. – Wysoki poziom naszej imprezy sprawia, że wojsko może ją traktować niczym selekcję kandydatów do służby – podkreśla wiceprezes Fiałkowski.

Nic dziwnego, bo podczas zawodów żołnierze NSR musieli się wykazać w typowo wojskowych konkurencjach. Pokonywali przeszkody w ośrodku sprawności fizycznej, rzucali granatem oraz walczyli o punkty na strzelnicy i pływalni. Sprawdzili się także na 5-kilometrowej trasie w marszobiegu, w trakcie którego musieli m.in. przenieść skrzynki z amunicją, rozłożyć i złożyć broń oraz pokonać tor przeszkód ustawiony z opon.

Obok pułku z Bolesławca, MON za współpracę z organizacjami pozarządowymi wyróżnił także Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia, Jednostkę Wojskową Komandosów z Lublińca, Oddział Żandarmerii Wojskowej z Elbląga, 8 Bazę Lotnictwa Transportowego z Krakowa, 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną i 11 Mazurski Pułk Artylerii z Węgorzewa. Z kolei za najlepiej współpracujące z wojskiem organizacje pozarządowe uznano Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando”, Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Delta”, Stowarzyszenie „Polska-Świat”, Gdański Klub Płetwonurków „Neptun” i Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen. Wyróżnienia zostały wręczone podczas III Ogólnopolskiego Forum Szkół oraz III Forum Organizacji Pozarządowych.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando”

dodaj komentarz

komentarze


„Ryś” z laserem
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pływacy i maratończycy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Flota Bayraktarów w komplecie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
By Polska była bezpieczna
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Grand Quadriga ‘24”
Nie szpital, a instytut
Bohater odtrącony
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Śladami ojca
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
Zawsze gotowi do pomocy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Więcej hełmów dla żołnierzy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Broń Hitlera w rękach AK
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
Po śladach polskich bohaterów
Na straży nieba
Abramsy w pętli
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO