moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Miliony na rozbudowę bazy w Łasku

Ponad 30 milionów złotych zainwestuje armia w modernizację wojskowej bazy F-16 w Łasku. Na jej terenie powstanie między innymi nowoczesny budynek sztabu. Prace powinny zakończyć się pod koniec 2014 roku. Tymczasem już w przyszłym miesiącu do bazy przylecą żołnierze amerykańskich Sił Powietrznych, którzy w Łasku będą stacjonować.


– Prace planowane były od lat. Chodzi o to, by jednostkę całkowicie przenieść na teren lotniska. Teraz tylko część administracji pracuje na jego terenie, reszta zajmuje budynki w mieście – wyjaśnia kpt. Marek Kwiatek, oficer prasowy 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

W bazie powstanie m.in. nowoczesny budynek sztabu, sieć dróg i miejsc parkingowych oraz stacja transformatorowa. Inwestorem z ramienia MON jest 12 Terenowy Oddział Lotniskowy. Prace właśnie ruszyły. – Ich koszt to 33,4 mln zł – mówi ppłk Wojciech Byś z 12 TOL. – Inwestycja ma zostać ukończona do października 2014 r. Możliwe jednak, że uda się to zrobić wcześniej – dodaje.

Na razie w bazie remontowany jest pas startowy i droga kołowania. Na czas trwania prac stacjonujące na co dzień w Łasku myśliwce F-16 przeniosły się do bazy w Poznaniu-Krzesinach. – W żaden sposób nie zakłóca to szkolenia – zapewnia kpt. Kwiatek.

Baza w Łasku należy do 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Stacjonuje w niej 16 z 48 polskich Jastrzębi, które mają polskie Siły Powietrzne. Wkrótce do bazy przyjedzie pododdział amerykańskich żołnierzy. Rotacyjnie w Polsce będą się też pojawiały cztery należące do armii USA myśliwce F-16 albo dwa transportowe Herculesy. – Uroczyste powitanie Amerykanów zaplanowano na 9 listopada – informuje kpt. Kwiatek.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marek Kozyra

dodaj komentarz

komentarze

~goltar
1350758160
Fajnie że baza w Łasku będzie miała większe możliwości. Smutne i śmieszne zarazem jest jednak to, że o stacjonowaniu 4 rotacyjnych myśliwców USAF musiały decydować wielomiesięczne negocjacje na najwyższych szczeblach politycznych, z których przy okazji zrobiono medialną "szopkę" o wzmocnieniu potencjału obrony powietrznej Polski przez USA...
DD-7C-47-AA

Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Abordaż z polskim wsparciem
Siatka antydronowa
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
„Kryzysowy” Jaśmin
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Patrioty pod Płockiem
Azjatycka szansa
Flanka pod strażą
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Aukcja dla weterana
Tarcza i miecz
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Cztery brygady, jeden cel
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Wicher” na wodzie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa marzenia spełnione naraz
Drony na autopilocie
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Sojusznicza tarcza antydronowa
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Rok 2027 bez Air Show Radom
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Armia testuje naziemne drony
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Z prądem i pod prąd
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Siatka niewidka dla wojska
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Akustyczna tarcza dla wojska
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Młodzi medycy na poligonie
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Gorący lipiec PKW Łotwa
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Coraz więcej Alpha Scramble
Legion Medyczny na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO