moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyprawka dla Poli

Kilkaset sztuk odzieży udało się zebrać Stowarzyszeniu „Szkoły dla Pokoju” w ramach akcji „Zima w Afganistanie”. Dary trafią do potrzebujących mieszkańców tego kraju. W tym roku za sprawą malutkiej Poli, którą znaleźli polscy żołnierze, stowarzyszenie zbierało głównie ubranka dla dzieci. Odzież można przekazać jeszcze dzisiaj do godz. 17.


Warszawskie Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” corocznie organizuje akcję „Zima w Afganistanie”, podczas której zbierana jest odzież dla potrzebujących Afgańczyków. Tegoroczna edycja rozpoczęła się, zanim polscy żołnierze znaleźli w Afganistanie maleńką dziewczynkę, którą nazwali Pola. Kiedy do Polski dotarły informacje o uratowaniu kilkudniowej dziewczynki, prezes Stowarzyszenia „Szkoły dla Pokoju” Beata Błaszczyk postanowiła, że organizacja zbierać będzie także ubranka i akcesoria dla niemowląt. – Akcja „Zima w Afganistanie” cieszyła się co roku umiarkowanym zainteresowaniem. Gdy pojawiła się sprawa Poli, odzew przeszedł nasze oczekiwania – opowiada Katarzyna Javaheri, działająca w stowarzyszeniu od 2007 r.

Odzież można było przynosić w wyznaczone miejsca w Warszawie i w Krakowie przez ostatnie dwa tygodnie. Organizatorzy akcji prosili głównie o ciepłe ubrania, buty dla dzieci, koce, czapki oraz zabawki. – Zainteresowanie akcją jest zaskakująco duże. Dary zbieramy jeszcze dzisiaj do godziny 17. Otrzymaliśmy już dziecięce kombinezony, kurtki, bluzy polarowe, śpioszki, czapeczki, obuwie i zabawki. Są także rzeczy dla dorosłych – opowiada Marcin Krzyżanowski, były polski konsul w Afganistanie, który przyłączył się do akcji.

W Krakowie zebrano dotąd około 300 sztuk odzieży zimowej, kilkakrotnie więcej jest w Warszawie. – Niektórzy darczyńcy podkreślali, że zależy im na tym, aby dane rzeczy trafiły konkretnie do Poli. Przed wysyłką do Afganistanu rzeczy zostaną posortowane. Już teraz widać, że Pola dostanie wyprawkę na kilka najbliższych lat – mówi Katarzyna Javaheri.

Za kilka dni wszystkie dary zostaną spakowane i przewiezione z Warszawy i Krakowa do Wrocławia, skąd będą wysłane do Afganistanu. Lot planowany jest na pierwszy tydzień października.

W tym roku Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia. Podczas swojej działalności udało im się w 2005 r. wybudować szkoły w Mohmandan, a rok później w Qaramqul (projekty wygrały konkurs MSZ „Pomoc rozwojowa”). W 2006 r. wolontariusze stowarzyszenia uczyli w Afganistanie języka angielskiego i obsługi komputerów. Każdego roku „Szkoły dla Pokoju” wysyłają do Afganistanu, a także do innych potrzebujących pomocy krajów, odzież, piłki, komputery, środki higieniczne. Od kilku lat wspierają także placówki oświatowe w Afganistanie, wysyłając podręczniki i pomoce szkolne. Ich afgańskim partnerem jest organizacja pozarządowa New Gulestan Arzo Organization. Stowarzyszenie działa w formie non-profit. Nie zatrudnia pracowników, nie ma wynajętego biura. Od 2005 r. posiada status organizacji pożytku publicznego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: www.szkolydlapokoju.pl, Wojciech Majeran

dodaj komentarz

komentarze


Poradnik na czas kryzysu już kwietniu
 
Kosiniak-Kamysz: Musimy wywierać presję na Rosję
Spisały się na medal
„Do obrony użyjemy każdego środka”
Były minister z prokuratorskimi zarzutami
Dla firm przychylnych żołnierzom WOT-u
Wojsko podsumowało działalność sportową w roku 2024
W razie ataku Sojusz odpowie z całą siłą
Kłopotliwe pamiątki na morskim dnie
Szwedzkie granatniki dla Czerwonych Beretów
Nie ma łatwych zawodów, nie ma łatwych biegów!
Borsuki kupione
Szer. Sidorowicz: My, Polki, jesteśmy bojowe
„Joanna Mała” większa i nowocześniejsza
Podwyżki dla wojskowych ustalone
Gladius rozpoznaje i uderza
Polacy pomogą w poszukiwaniach żołnierzy US Army
Sowiecki podstęp
Zwycięstwo cieszy, ale też zobowiązuje
Magia Invictus Games
Tropem podwodnego drona
Azjatycki partner Grupy WB
Wojskowi mistrzowie dla pokoju
W Sejmie o przyszłości przemysłu zbrojeniowego
„Sokół” oficjalnie otwarty
Wojsko Polskie pomaga nauce. Transportery dla stacji polarnej
Zmiana warty na Sycylii
O Ukrainie wspólnym głosem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podniebne wsparcie sojuszników
K9 strzelały w Ustce
Podwyżki dla wojskowych wchodzą w życie
Parlamentarzyści UE o bezpieczeństwie Europy
Jedność w sprawie bezpieczeństwa jest racją stanu
Nowe legitymacje dla weteranów
Zryw ku wolności
Rosomaki na Bałtyku
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Test przyjaźni na sportowych trasach
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Szachownica dla F-35 w nowej odsłonie
Lekkoatleci wicemistrzami w crossie
Mgła odebrała medale snowboardzistom
Podniebne tankowanie „Husarza”
Trudna sztuka dowodzenia
Uroczyste pożegnanie żołnierzy, którzy niebawem wylecą do Libanu
Mistrzyni olimpijska mistrzynią wojskowych igrzysk
Bałtyk pod parasolem
Test wytrzymałości
Lotnicza konferencja w Warszawie
Putin już nie dotrzymał danego Trumpowi słowa
Sejm za planem dozbrojenia Europy
Marynarze najlepsi w czterech konkurencjach
Wspólnie zapracowaliśmy na ten medal
Wicepremier Kosiniak-Kamysz na spotkaniu z samorządowcami
Walka w półcieniu
Bez medalu w ostatnim dniu rywalizacji w wojskowych igrzyskach
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Wyrok za tragiczny wypadek
GROM walczy na Bałtyku
Trump i Putin rozmawiali o wojnie w Ukrainie
Poznajcie NeoX-2 Duch
Wodowanie „Rybitwy”
Borsuk potrafi!
Ukraińcy zaatakowali elementy rosyjskiej triady nuklearnej
Wojskowe emerytury w górę
Przerwany lot „Orlika”
Rozejm na Morzu Czarnym? Tak przynajmniej twierdzi Biały Dom
Dostawa z Korei odebrana
Szwedzkie Gripeny włączą się w ochronę sojuszników
Moskwa zrzuca winę na Kijów, licząc na przychylność Waszyngtonu
Srebrna sztafeta 4x400 m kobiet
Aby szpital był przyjazny wojsku
Sekrety biegu patrolowego
„Ostatnia szarża”, czyli ułani kończą w wielkim stylu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO