Jak pomóc koledze rannemu na polu walki, gdy w pobliżu nie ma ratowników medycznych – tego żołnierze będą mogli dowiedzieć się z najnowszego podręcznika, który niebawem trafi do wszystkich jednostek. Napisali go m.in. wojskowi z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, uczestnicy wielu wojennych misji.
„Opieka nad rannymi w warunkach pola walki – procedury dla żołnierzy” – to tytuł liczącej 105 stron, ilustrowanej książki. – Podręcznik jest uzupełnieniem szkolenia medycznego, które na co dzień prowadzi się w jednostkach wojskowych. Adresowany jest dla osób nieposiadających wykształcenia medycznego. Opisaliśmy w nim procedury postępowania w różnych sytuacjach, porady jak wykonywać różne zabiegi medyczne w trudnych warunkach pola walki – mówi płk Krzysztof Kowalczyk, szef Oddziału Szkolenia Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia, który wydał podręcznik.
Publikacja ma niebawem trafić do wszystkich jednostek wojskowych. To napisany prostym językiem zbiór porad i procedur w ekstremalnych sytuacjach, gdy np. podczas walki życie żołnierza musi ratować jego kolega, bo ratownika medycznego nie ma w pobliżu.
Pomysłodawcą podręcznika był dowódca z międzyrzeckiej brygady ppłk Rafał Miernik. – Po doświadczeniach z Iraku zauważyłem, że moi żołnierze nie są zbyt dobrze wyszkoleni w udzielaniu koleżeńskiej pomocy medycznej w czasie walki. Odbywało się wiele treningów i szkoleń, ale brakowało jakiegoś wydawnictwa, dzięki któremu żołnierz mógłby poznać praktyczne porady na ten temat – wspomina ppłk Miernik. Dlatego skontaktował się z działaczem Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej Mirosławem Janzem, a już wkrótce powstała w brygadzie grupa inicjatywna, która miała opracować taki podręcznik.
Praca nad zredagowaniem książki trwała niemal 5 lat i wymagała zaangażowania nie tylko żołnierzy 17 WBZ, ale przede wszystkim przedstawicieli służb medycznych. Pomagali m.in. oficerowie brygady z misyjnym doświadczeniem: ppłk Wojciech Ziółkowski oraz ppłk Tomasz Biedziak. Zaangażowali się także dowódcy wyższego szczebla: generał dywizji Mirosław Różański oraz generał brygady Sławomir Wojciechowski. W medycznych konsultacjach udział wzięli też: komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego pułkownik lekarz Zbigniew Aszkielaniec oraz lekarze Krzysztof Ulbrych i Szymon Michniewicz.
autor zdjęć: Marian Kluczyński
komentarze