Koncerty, defilady i pokazy sprzętu – tak żołnierze będą obchodzić Święto Wojska Polskiego.
W wielu jednostkach wojskowych Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych święto zostanie zainaugurowane uroczystymi zbiórkami i wręczeniem odznaczeń dla najbardziej zasłużonych. Żołnierzy pełniących misje w Afganistanie w przededniu święta odwiedził dowódca operacyjny Sł Zbrojnych gen. Edward Gruszka.
15 sierpnia razem z żołnierzami będą mogli świętować cywile. Wojsko pokaże im swoje jednostki i zaprezentuje sprzęt, będzie można dokładnie obejrzeć pojazdy i okręty. Wojskowi muzycy zagrają koncerty, a muzea pokażą eksponaty.
Dowództwo Garnizonu Warszawa już przygotowuje się do centralnych obchodów święta. Na Placu Piłsudskiego trwają próby generalne żołnierzy z Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia, którzy 15 sierpnia o 11.30 dadzą pokaz musztry paradnej i zagrają koncert. Ale uroczystości zaczną się juz wcześnie rano. O 8.10 prezydent Bronisław Komorowski złoży wieniec przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, po mszy w Katedrze Polowej (8.30) odbędzie się uroczysta odprawa wart i Apel Pamięci Oręża Polskiego i złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Od 13.30 na placu Piłsudskiego w Muzeum Wojska Polskiego oraz na ulicach Tokarzewskiego i Karaszewicza będzie się odbywał festyn żołnierski. W jego programie między innymi koncert galowy IX Przeglądu Piosenki Wojska Polskiego (godzina 15.00), pokaz sprzętu i wyposażenia wojskowego (wzdłuż Al. Jerozolimskich od budynku Giełdy Papierów Wartościowych do Muzeum Wojska Polskiego), wystawy i inscenizacje grup rekonstrukcyjnych.
W Szczecinie 14 sierpnia będzie można zobaczyć defiladę wojskową oraz zwiedzić koszary 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, zobaczyć jej sprzęt i poznać tradycje. W Olsztynie 15 sierpnia imię 15 Dywizji Zmechanizowanej otrzyma jedna z ulic tego miasta. Odbędzie się tam też Apel Pamięci z salwa honorową oraz wręczone zostaną akty mianowań oraz odznaczenia.
Marynarze święto rozpoczną podniesieniem wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach. Z okazji święta w Świnoujściu każdy będzie mógł zwiedzić okręty, zobaczyć sprzęt i uzbrojenie marynarzy oraz wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej.
Natomiast na koncert symfoniczny „Gloria Polonica” 15 sierpnia w Mińsku Mazowieckim zapraszają komendanci Żandarmerii Wojskowej Oddziału Specjalnego i Centrum Szkolenia. W Siłach Powietrznych już jutro piloci spotkają się ze swoim dowódcą gen. broni pilotem Lechem Majewskim, który odznaczy wyróżnionych żołnierzy.
Lista osób proponowanych do wręczenia odznaczeń i medali podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Sztabie Generalnym WP
Wojskowy Krzyż Zasługi
1. gen. dyw. Tłok-Kosowski Zbigniew,
2. gen. bryg. Nasiadka Józef. + Gwiazda Afganistanu (zmiana 7, 8 i 9),
3. płk Mroczek Jacek,
4. płk Kolasa Waldemar.
Medal Złoty za Długoletnią Służbę
1. gen. dyw. Wojtan Anatol Jerzy.
Gwiazda Iraku
1. gen. bryg. Patalong Piotr Adam – zmiana 2,
2. mjr Bojarski Leszek Roman – zmiana 5,
3. mjr Parulski Cezary – zmiana 9.
Złoty Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny
1. gen. bryg. Wojciechowski Sławomir,
2. płk Grochowski Mirosław,
3. płk Rożek Dariusz,
4. płk Szyguła Zbigniew,
5. ppłk Mańkowski Sławomir,
6. ppłk Malinowski Ryszard.
Srebrny Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny
1. płk Sobotka Dariusz,
2. ppłk Sawicki Piotr,
3. ppłk Paziewski Andrzej,
4. ppłk Jędrzejczyk Jarosław,
5. ppłk Czekaj Grzegorz,
6. mjr Adamczyk Grzegorz,
7. mjr Trzaska Paweł,
8. kpt Goworek Piotr,
9. st. chor. szt. Gosk Waldemar.
Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”
1. płk Kowalik Tomasz,
2. płk Tyszka Dariusz,
3. ppłk Grześkowiak Krzysztof,
4. ppłk Teppel Mirosław.
Srebrny Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”
1. kmdr por. Mikulski Robert,
2. ppłk Sprysak Adam.
W dniu Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wręczy żołnierzom, byłym żołnierzom, weteranom i pracownikom wojska wyróżnienia i odznaczenia resortowe. Więcej: http://www.mon.gov.pl/pl/artykul/13229
Kalendarium centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego:http://www.mon.gov.pl/pl/artykul/13228
autor zdjęć: Archiwum DWL
komentarze