moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Początek końca

Choć celem obrad była analiza dotychczasowej obecności NATO i Polski w Afganistanie, przez wszystkie wystąpienia przeplatał się problem końca misji i sposobu wyjścia z tego kraju.

– Pobyt w Afganistanie to najważniejsza misja polskiej armii nie tylko ze względu na liczbę zaangażowanych w nią żołnierzy, ale przede wszystkim z powodu jej wagi w kontekście realizacji interesów bezpieczeństwa Polski oraz uzyskanego tam doświadczenia wojskowego – mówił minister Tomasz Siemoniak 10 maja, otwierając konferencję naukową „NATO i Polska w Afganistanie. Doświadczenia, wnioski i wyzwania".

Szef resortu obrony stwierdził, że teraz – kilka dni przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Chicago, na którym omawiania będzie strategia zakończenia misji ISAF – jest odpowiedni moment do dyskusji na temat dalszych kierunków zaangażowania w tym kraju. Przypomniał, że od 2013 roku, zgodnie ze strategią NATO, nastąpi sukcesywne przekształcanie misji w szkoleniowo-wspierającą. W Chicago przywódcy krajów sojuszu debatować będą nad zaangażowaniem wspólnoty międzynarodowej w Afganistanie po roku 2014 oraz na temat kontrybucji poszczególnych państw na rzecz tego kraju. – Panuje przekonanie, że przyszłe działania powinny obejmować wspieranie władz, budowanie i utrzymanie struktur państwa, a także doradztwo i szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa.

Jak podkreślał minister Siemoniak, zasada przyjęta w Lizbonie brzmiała „Razem weszliśmy, razem wyjdziemy”. Niestety w wielu krajach kwestia wcześniejszego zakończenia misji jest tematem kampanii wyborczych. Jako przykład szef MON podał Francję, która chce opuścić Afganistan jeszcze w tym roku. – Ważne, aby wyjść wspólnie, ale chyba nie uda się utrzymać tej jedności – skonstatował profesor Andrew Michta z German Marshall Fund.

Natomiast generał Mieczysław  Cieniuch, szef Sztabu Generalnego WP,  stwierdził, że w takich misjach problemem nie jest sama operacja militarna. Jak pokazuje przykład Iraku czy Afganistanu, przy dużej przewadze technologicznej walka trwa bardzo krótko. – Problem zaczyna się później – stabilizacja i odbudowa kraju ciągnie się latami. Powodem jest brak organizacji, która podjęłaby się tego zadania. Dlatego wykorzystywane są siły zbrojne, nieprzygotowane do takich zadań.

Temat ten poruszył też senator Bogdan Klich. Jak twierdzi, nie jest przekonany, że zgodnie z koncepcją przyjętą w Lizbonie Sojusz powinien zajmować się nie tylko kwestiami militarnymi, ale też zobowiązaniami politycznymi, cywilnymi, ekonomicznymi, społecznymi czy humanitarnymi. – Powinno to należeć do zadań innych organizacji, na przykład Unii Europejskiej, ale są one niestety na to za słabe.

Obradujący skierowali przesłanie do uczestników misji ISAF, w którym napisano między innymi: „Sojusz Północnoatlantycki zdał w Afganistanie egzamin z sojuszniczej solidarności, zwartości oraz skuteczności wojskowego i politycznego współdziałania. Afganistan przestaje być zagrożeniem dla świata i odbudowuje się jako państwo przewidywalne i bezpieczne dla swoich obywateli”.

Konferencja była też okazją do wręczenia przez Beatę Oczkowicz, podsekretarza stanu w MON do spraw infrastruktury, i generała Cieniucha specjalnych podziękowań ministra obrony i szefa SGWP wraz z pamiątkowymi „deskami” 24 osobom i redakcjom za dokumentowanie i popularyzację problematyki służby polskich żołnierzy w Afganistanie. Jednym z wyróżnionych był Wojskowy Instytut Wydawniczy – „Polska Zbrojna”.
autor zdjęć: Magda Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Saper robi przejście
 
Zbrodnia bez kary
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
AZOR – podwodny specjalista
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Ogień na alpejskich szczytach
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Wybierz się na wojskowe studia
Emerytura wypłacana w … karmie
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Wilk na poligonie
Legia Akademicka po raz piąty
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Time for Miecznik
Czy będą podwyżki?
KFOR: wyższy stopień gotowości
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Dron dla hydrografów
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Afganistan. Czas wracać do domu
Duch Invictus jest, czas na formę
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Żołnierze bez testów z WF-u
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Ciemne strony Facebooka
Kraby dla podhalańczyków
Szef MON odwiedził USA
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
W jedynym słusznym kierunku
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Raki dla podhalańczyków
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Star Army
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Kobiety a pokój
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Szczury Torbuku
Polityka nie znosi próżni
Course on Diplomacy
Inwestycje Stoczni Wojennej
O bezpieczeństwie państw NATO
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO