Umiejętność nieszablonowego myślenia i współpracy oraz doświadczenie – te cechy zapewniły zwycięstwo drużynie Narodowego Banku Polskiego w tegorocznych rozgrywkach CyberEXPERT Game (CEG). Przez dwa dni odbywały się one w Warszawie.
Realizacja: Bernadeta Waszkielewicz, Aleksander Kruk / ZbrojnaTV
– To czwarta edycja warsztatów, które zorganizowało Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa. Są wyjątkowym doświadczeniem, dającym możliwość łączenia praktyki z analizą aktualnych trendów w cyberzagrożeniach – podkreśla płk Mariusz Krawczyk, zastępca dyrektora ECSC.
Zespół z NBP zdobył pierwsze miejsce oraz ufundowane przez ministra obrony narodowej TROFEUM CEG. Puchar przechodni pozostanie w ich rękach przez rok. Zgodnie z tradycją zostanie on wzbogacony o nazwiska członków kolejnego, zwycięskiego teamu oraz nazwę instytucji, którą reprezentują.
Drugie miejsce zajęła drużyna z Norweskich Sił Obrony Cybernetycznej, a trzecie – team z polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W rywalizacji wzięło udział 11 drużyn. Były to zespoły z: Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, ENEA S.A., Gaz System S.A., KGHM Polska Miedź S.A., NBP, PGE S.A., ZUS, Zespół Działań Cyberprzestrzennych Wojsk Obrony Terytorialnej oraz trzy drużyny zagraniczne – wspominany Norwegian Armed Forces Cyber Defence, a także Romania Cyber Defence Agency i US European Command J311 Cyberspace Operations Division.
Rozgrywki odbywały się w środowisku treningowym CyberRANGE, które symuluje realne cyberzagrożenia. Zespoły chroniły infrastrukturę krytyczną. Musiały pod presją czasu realizować takie zadania, jak identyfikacja najnowszych podatności i obrona środowisk chmurowych przed cyberatakami. – Realizowany scenariusz oparty był na zagrożeniach aktualnie wykorzystywanych przez cyberprzestępców, przy czym uwzględniał niebezpieczeństwa wynikające z geopolitycznego położenia Polski oraz specyficznych, regionalnych czynników ryzyka – mówi płk Mariusz Krawczyk. – Nie możemy powiedzieć, że system jest w 100 procentach zabezpieczony, bo on w dalszym ciągu może być narażony na zagrożenia, o których nie wiemy – zaznacza. Oficer dodaje, że nowe formy ataku pojawiają się codziennie.
Zawody są także okazją do wymiany wiedzy, podnoszenia kwalifikacji, budowania społeczności ekspertów oraz łączenia wojskowego i cywilnego cyberświata.
Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC) jest jednostką Ministerstwa Obrony Narodowej powołaną w celu wspierania rozwoju żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych RP w obszarze cyberbezpieczeństwa, IT oraz kryptologii. Przygotowuje kadry do działań w cyberprzestrzeni. Koordynuje i implementuje projekty szkoleniowe w ramach MON, a także rozwija współpracę w tych dziedzinach w ramach NATO i UE.
autor zdjęć: ECSC
komentarze