moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jesteście między nami, bo o was pamiętamy

Ryk silników 90 motocykli przejeżdżających ulicą Piotrkowską w Łodzi zakończył 5. Rajd Motocyklowy Weteranów. Przez cały czerwiec motocykliści jeździli po Polsce i odwiedzali groby kolegów, którzy nie wrócili z misji. Była to okazja nie tylko do oddania im hołdu, lecz także do integracji środowiska. Rodziny poległych otrzymały pamiątkowe medale rajdu.

5. Rajd Motocyklowy Weteranów rozpoczął się 29 maja podczas uroczystych obchodów Dnia Weterana, które odbyły się w Lublinie. Oficjalnego otwarcia dokonał wówczas wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. – Rajd Motocyklowy Weteranów to ważny projekt, który przynosi podwójne korzyści. Z jednej strony umożliwia integrację środowiska weteranów oraz całego środowiska mundurowego, z drugiej zaś stanowi wyraz hołdu dla tych, którzy polegli na misjach – mówi ppłk Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

 

W czerwcu motocykliści wyruszyli w Polskę, aby upamiętnić kolegów, którzy zginęli podczas zagranicznych operacji wojskowych. Odwiedzili 129 grobów, a także spotkali się z rodzinami poległych. Na misjach życie straciło 123 żołnierzy, pięciu policjantów oraz jeden funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa.

Motocykliści reprezentowali ponad 140 instytucji oraz jednostek wojskowych, policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej. Byli wśród nich weterani, żołnierze i funkcjonariusze w czynnej służbie oraz w rezerwie, a także cywile. Przemierzali oni setki kilometrów, aby oddać hołd kolegom, którzy zginęli na misjach. Na ich grobach zapalali znicze, składali kwiaty, a rodzinom poległych okazywali szacunek i wsparcie.

Por. Adam Buszko z Lotniczej Akademii Wojskowej, koordynator rajdu z ramienia 4 Dęblińskiego Pułku Saperów, pojechał wraz z dziewięcioma żołnierzami na grób sierż. Pawła Legenckiego, który 4 marca 2003 roku zginął w Macedonii podczas pełnienia misji pokojowej NATO Allied Harmony. W czasie rutynowego patrolu pod pojazdem, którym jechał, wybuchła mina pułapka. – Gdy sierż. Legencki zginął, miał zaledwie 23 lata, trudno się pogodzić z taką śmiercią – przyznaje por. Buszko. Jak podkreśla, chwila zadumy nad grobem podoficera skłaniała do refleksji nad tym, jak kruche może być ludzkie życie.

Za pamięć oraz szacunek i wsparcie dziękowały motocyklistom rodziny poległych. – Doceniamy, że koledzy pamiętają o naszych bliskich. Jesteśmy wdzięczni, że przyjeżdżają na ich groby, aby zapalić symboliczny znicz – mówi Lidia Kordasz-Garniewicz, prezes Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”. Na przykład dziesięciu motocyklistów z 16 Pułku Saperów pokonało najdłuższą trasę tegorocznego rajdu: z Orzysza do Cieszanowa przejechali 563 kilometry, by oddać hołd śp. por. Piotrowi Mazurkowi. Żołnierz zginął 12 września 2004 roku w Iraku w wyniku ataku terrorystów na patrol saperski w miejscowości Al Maszru, 30 km na północny wschód od Babilonu.

– W tegorocznym rajdzie wzięło udział 1550 motocyklistów, którzy pochodzili ze wszystkich 16 województw – wylicza chor. rez. Sebastian Bartkowski z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, koordynator rajdu na szczeblu centralnym. Z roku na rok impreza ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W pierwszej edycji w 2020 roku wystartowało około 300 uczestników.

Wyprawa zakończyła się 27 czerwca w Łodzi. Ze względów logistycznych w uroczystości powitania powracających motocyklistów wzięły udział tylko zaproszone delegacje z poszczególnych jednostek.

– Rajd to wydarzenie pełne wzajemnego szacunku, wsparcia i żołnierskiego honoru – zaznacza ppłk Rzadkowska. Jak podkreśla, poprzez takie projekty Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa działa na rzecz celebrowania pamięci o tych, którzy odeszli, i jednocześnie wspiera ich rodziny. – Zgodnie z mottem tej inicjatywy – „Jesteście między nami, bo cały czas o was pamiętamy” – Centrum Weterana pielęgnuje pamięć o naszych współczesnych bohaterach – dodaje oficer.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. szer. spec. Monika Woroniecka, Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

dodaj komentarz

komentarze


Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Polsko-estońska współpraca
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Symbol skupiający wiele znaczeń
Bez zmian w emeryturach
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-kanadyjska współpraca
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Adaptacja i realizm
Jak wojsko chroni lotniska?
Syndrom Karbali
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wypadek w PKW UNIFIL
Biało-czerwona na Monte Cassino
Poznaj tajemnice Husarza
Generał z cienia
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Początek wielkiej historii
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Wojsko zaprasza rodziny
Sprawdzian dla zawiszaków
Czerwieńsze będą…
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Ryś w boksie
Od cyberkursu po mundurówkę
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Husarze już w Polsce!
Polski wkład w San
WAT wzmacnia „opelotkę”
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Huta Częstochowa bliżej wojska
Bieg ku pamięci bohaterów
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Witajcie w domu, Husarze!
Marsz prawdę ci powie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Równanie z „Iksem”
Groźny incydent w Libanie
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Czekamy na F-35
NATO i USA o Iranie
Ochrona lasu dla obronności
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Desant na Odrze
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO