moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent RP: polskim żołnierzom należy się szacunek

Żołnierze zostali potraktowani przez Żandarmerię Wojskową jak pospolici bandyci, dlatego sprawa ta wymaga wyjaśnienia. Polskim żołnierzom należy się szacunek – powiedział prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych nie zgodził się na dymisję Tomasza Janeczka, który kierował prokuraturą wojskową. O odwołanie prokuratora wnioskował premier Donald Tusk.

W piątek po południu prezydent Andrzej Duda zwołał konferencję prasową, na której odniósł się do bieżącej sytuacji bezpieczeństwa oraz działań polskich żołnierzy i funkcjonariuszy wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. – Wczoraj opinia publiczna została wstrząśnięta dwiema informacjami. Pierwsza dotyczyła śmierci naszego żołnierza, który został bandycko zraniony na granicy polsko-białoruskiej przez napastników i niestety w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Proszę, aby rodzina i towarzysze broni naszego żołnierza przyjęli głębokie wyrazy współczucia. Wierzę, że Rzeczpospolita tę sprawę wyjaśni, a sprawcy zostaną ukarani – powiedział zwierzchnik sił zbrojnych. – Drugie wydarzenie odbija się echami politycznymi, a pewnie z czasem i prawnymi. Dotyczy ono działań realizowanych przez polskich żołnierzy oraz tego, jak zostali oni potraktowani przez Żandarmerię Wojskową. Zostali nie tylko zatrzymani, ale też potraktowani jak pospolici bandyci – mówił Andrzej Duda.

Prezydent nawiązał do sytuacji z przełomu marca i kwietnia, kiedy to żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej podczas służby na Podlasiu oddali strzały ostrzegawcze w stronę napierającej na nich grupy migrantów. Sprawa ta trafiła do ŻW i do prokuratury. Ostatecznie dwóch wojskowych usłyszało zarzut przekroczenia uprawnień. – To zbulwersowało opinię publiczną, bo wszyscy wiemy, jak trudna, stresująca i wymagająca jest obecnie służba na granicy – mówił Andrzej Duda. – Żołnierze zostali w niezwykle ostry sposób potraktowani przez Żandarmerię i nie ulega wątpliwości, że ta sprawa wymaga wyjaśnienia. Polskim żołnierzom należy się szacunek i respekt oraz zrozumienie dla ich ciężkiej służby – grzmiał prezydent. Andrzej Duda przyznał, że sytuacja ta wywołała „efekt mrożący”, jeśli chodzi o działania naszych żołnierzy i funkcjonariuszy w obszarze granicznym. – Na to Rzeczpospolita nie może sobie pozwolić – podkreślił.

REKLAMA

Prezydent odniósł się także do porannej konferencji premiera Donalda Tuska. Prezes Rady Ministrów poinformował wówczas o dymisji zastępcy prokuratora generalnego, który kierował prokuraturą wojskową. Zgodnie z prawem dymisja Tomasza Janeczka wymaga zgody prezydenta.

– Sprawy bezpieczeństwa powinny być prowadzone poza sporem politycznym i poza debatą polityczną. To są kwestie, które musimy realizować razem i zgodnie – mówił prezydent. Podkreślił też, że nie wiedział o zdarzeniach, do których dwa miesiące temu doszło na granicy i które to wywołały gwałtowne reakcje Żandarmerii i prokuratury. – Dlaczego zwierzchnik sił zbrojnych nie został poinformowany o sytuacji dotyczącej polskiego żołnierza? – pytał podczas konferencji prezydent Duda. Zdecydował też, że na chwilę obecną nie widzi uzasadnienia dla odwołania prokuratora Janeczka. Zaznaczył jednak, że ta sprawa jest bulwersująca i wymaga wyjaśnienia.

Andrzej Duda przyznał, że konieczna jest szybka zmiana przepisów. Chodzi o stworzenie regulacji, które określałyby zakres działania żołnierzy wspierających na wschodzie funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zaapelował także o pilne rozpoczęcie prac nad złożonym przez niego do Sejmu projektem ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. – Wobec zaistniałej sytuacji, jak i koniecznej zmiany w przepisach, zdecydowałem o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Chcę przedyskutować te kwestie. Liczę, że mój projekt ustawy dotyczący obronności zostanie przyjęty – mówił o posiedzeniu RBN. Rada obradować będzie w poniedziałek w Białymstoku. – RBN odbędzie się dopiero w poniedziałek, by spokojnie, już poza kampanią do Parlamentu Europejskiego, omówić wszystkie te kwestie – dopowiedział prezydent. Zaapelował do wszystkich stron sceny politycznej o pozostawienie sprawy zatrzymania żołnierzy i ewentualnej dymisji prokuratora Janeczka do poniedziałku. – Czas zostawić kwestie polityki i w spokoju omówić sprawy polskiego wojska i obronności – powiedział zwierzchnik sił zbrojnych.

 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Czego potrzebują żołnierze na granicy?
 
Latający radar
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Dzień, który zmienił bieg wojny
„Umieram jak Polak”
Przesmyk w grze
Inwestycja potrzebna jak tlen
Eurosatory 2024 idą na rekord
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Docenić „misjonarzy”
Koszykarskie święto w Łodzi
Equipment Tailored to the Needs
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
AW149 wkrótce „made in Poland”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
„Osiodłać krowę”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Kajakarze i wioślarze na podium
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Trzy miecze pokoju
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Pierwsi za sterami Apache
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pokazali swoją siłę
Podróż w ciemność
Gortat Team vs drużyna NATO
Spadochroniarze w operacji TALO
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Policjanci szkolą wojsko
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
NATO on Northern Track
Plan na szczyt
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sztandar dla cyberwojsk
Zaprojektuj mural o powstaniu
Mistrzowie Spike`ów
Ameryka daje wsparcie
„Czarownice” nad Londynem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
O bezpieczeństwie w Białymstoku
AWACS-y dostarczone
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO