moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska wiktoria na Monte Cassino

Rankiem po dwudniowych walkach polscy żołnierze zauważyli nad klasztorem benedyktyńskim na Monte Cassino białą flagę. Przed 10.00 polski oddział zawiesił nad gruzami proporzec pułkowy i biało-czerwoną chorągiew, a w samo południe plut. Emil Czech odegrał hejnał mariacki. Był czwartek 18 maja 1944 roku. Tego dnia nastąpił koniec jednej z najsłynniejszych bitew II wojny światowej.

Ruiny klasztoru po zakończeniu walk

Wzgórze Monte Cassino we Włoszech stanowiło kluczowy punkt obronny tzw. Linii Gustawa, umocnionego pasa fortyfikacji niemieckich, które przegradzały Półwysep Apeniński, strzegąc drogi z Neapolu do Rzymu. – Masywu, na którym posadowione jest opactwo benedyktynów, broniła elitarna niemiecka 1 Dywizja Spadochronowa oraz pułki górskie – mówi dr Marian Cieszyński, historyk badający dzieje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od stycznia 1944 roku alianckie siły trzykrotnie bezskutecznie próbowały zdobyć te umocnienia, w natarciach brały udział oddziały amerykańskie, angielskie, francuskie, hinduskie i nowozelandzkie. „Mimo że klasztor Monte Cassino był bombardowany, mimo że oddziały i czołgi sojusznicze dochodziły przejściowo na sąsiednie wzgórza, mimo że z miasta Cassino zostały tylko gruzy, Niemcy utrzymali ten punkt oporu i nadal zamykali drogę do Rzymu” – zapisał gen. Władysław Anders, dowódca 2 Korpusu Polskiego, we wspomnieniach „Bez ostatniego rozdziału”.

REKLAMA

W czwartym natarciu zadanie zdobycia wzgórza powierzono polskim żołnierzom 2 KP przerzuconym pod koniec 1943 roku na front włoski z Bliskiego Wschodu. Pierwszy polski atak rozpoczął się w nocy z 11 na 12 maja. Niestety, choć oddziałom 2 Korpusu udało się z początku zająć część wzgórz wokół klasztoru, niemiecki kontratak wymusił odwrót. – Natarcie zakończyło się niepowodzeniem, jednak zmusiło przeciwnika do ujawnienia swoich stanowisk obronnych, co pomogło przy kolejnym ataku – tłumaczy historyk.

2 Korpus Polski w bitwie o Monte Cassino. Gen. Oliver Leese (1. z prawej), dowódca brytyjskiej 8 Armii w towarzystwie generałów 2 Korpusu Polskiego. Od lewej: Nikodem Sulik, Zygmunt Bohusz-Szyszko, Władysław Anders.

Walki wznowiono 16 maja wieczorem. Po ciężkich starciach oddziały 2 KP zdobyły strategiczne punkty: wzgórza Widmo, 593, Monte Castellone i Massa Albaneta. Pod koniec 17 maja Polacy przełamali północny skraj pierścienia obronnego, opanowując Colle San Angelo. Słysząc huk dział i odgłosy walki, w nocy z 17 na 18 maja Feliks Konarski, żołnierz 2 KP i kompozytor, napisał dwie pierwsze strofy słynnej pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. Tej samej nocy Niemcy, obawiając się okrążenia przez polskie siły, wycofali się ze wzgórza. Pierwszy jako zwiad do ruin klasztoru dotarł patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich dowodzony przez ppor. Kazimierza Gurbiela. Przed 10.00 rano polski oddział zawiesił nad gruzami uszyty na poczekaniu proporzec 12 Pułku, a następnie polską i brytyjską flagę. Do niewoli wzięto, według różnych danych, od kilkunastu do kilkudziesięciu rannych żołnierzy niemieckich i opiekujących się nimi sanitariuszy.

„Jeżeliby mi dano do wyboru między którymikolwiek żołnierzami, których bym chciał mieć pod swoim dowództwem, wybrałbym was – Polaków” – napisał po bitwie gen. Harold Alexander, dowódca 15 Grupy Armii Brytyjskiej. Droga na Rzym była otwarta, stolica Włoch została zdobyta 4 czerwca. 1 września 1945 roku u stóp Monte Cassino otwarto Polski Cmentarz Wojenny. Spoczywa na nim 1057 polskich żołnierzy oraz zmarły w 1970 roku w Londynie gen. Władysław Anders. Na murze wokół cmentarza napisano: „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.

AD

autor zdjęć: NAC

dodaj komentarz

komentarze


Policjanci szkolą wojsko
 
AW149 wkrótce „made in Poland”
Ameryka daje wsparcie
Eurosatory 2024 idą na rekord
Docenić „misjonarzy”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zaprojektuj mural o powstaniu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Kajakarze i wioślarze na podium
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Equipment Tailored to the Needs
„Umieram jak Polak”
Koszykarskie święto w Łodzi
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Trzy miecze pokoju
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Pierwsi za sterami Apache
„Pierwsza Drużyna” na start
Dzień, który zmienił bieg wojny
AWACS-y dostarczone
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycja potrzebna jak tlen
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
„Czarownice” nad Londynem
Gortat Team vs drużyna NATO
Pokazali swoją siłę
Plan na szczyt
NATO on Northern Track
Podróż w ciemność
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Sztandar dla cyberwojsk
Latający radar
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Spadochroniarze w operacji TALO
Mistrzowie Spike`ów
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wyrwali się z niemieckiego kotła
O bezpieczeństwie w Białymstoku
„Osiodłać krowę”
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Przesmyk w grze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO