25 lat Polski w NATO – aktywności Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w międzynarodowych, wojskowych projektach badawczo-rozwojowych.
25 lat temu, 12 marca 1999 roku, w Independence w stanie Missouri w USA Minister Spraw Zagranicznych przekazał na ręce amerykańskiej Sekretarz Stanu podpisany akt przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tego dnia Polska oficjalnie stała się członkiem NATO.
Od 25 lat budujemy pozycję Rzeczpospolitej jako kraju związanego sojuszem, nowoczesnego partnera na arenie międzynarodowej. Przykład ostatnich lat udowodnił, że medycyna jest jednym z wiodących czynników zabezpieczenia wojskowych i ludności cywilnej, daje poczucie bezpieczeństwa.
Mając na względzie potrzeby systemu kluczowym zagadnieniem jest tempo rozwoju kadr Wojskowej Służby Zdrowia, która wymaga wzmocnienia na każdym szczeblu – od rekrutacji na studia medyczne po wysoko wyspecjalizowanych naukowców. Współpraca z prestiżowymi, posiadającymi nieocenione doświadczenia instytucjami stwarza warunki do realizacji strategicznych celów wojskowej służby zdrowia, w tym dbałości o rozwój profesjonalnej, zmotywowanej do służby kadry medycznej, co jest jednym z istotniejszych elementów przygotowania fundamentów pod nową, profesjonalną rzeczywistość Komponentu Wojsk Medycznych.
Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy jest zaangażowany w realizację trzech grup projektowych. Aktualnie są to zadania: szkoleniowe, obszaru diagnostyczno-terapeutycznego oraz rozwojowe, które swoim zakresem obejmują:
- udzielanie kwalifikowanej pomocy medycznej ofiarom zdarzeń radiacyjnych,
- zaawansowane szkolenie chirurgiczne z zakresu zaopatrywania urazów, w tym urazów bojowych (wzorowanego na programie ASSET),
- kompleksowe leczenie osób po urazowej amputacji kończyny,
- nadzór nad drogami transmisji drobnoustrojów alarmowych
- kompleksową i koordynowaną opiekę nad chorymi z urazami wielonarządowymi, a także
- wykorzystanie nowoczesnych metod radioizotopowych, ultrasonograficznych i rozwiązań obszaru telemedycyny w diagnostyce i leczeniu ofiar konfliktów zbrojnych, zdarzeń o charakterze terrorystycznym.
W realizacji ww. zamierzeń WIM-PIB współpracuje między innymi z:
-Walter Reed National Military Medical Center,
-Walter Reed Army Institute of Research,
-Landsthul Regional Medical Center,
-Uniformed Services University of the Health Sciences,
-Special Operations Medical Scientific Assembly,
-Irregular Warfare Center.
Źródło: WIM
autor zdjęć: WIM
komentarze