moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu

Czołgi, pojazdy opancerzone, pododdziały piechoty ruszyły dziś „do boju” na poligonie w Drawsku. Pokaz współdziałania żołnierzy z pięciu państw NATO stanowił element manewrów „Brilliant Jump 2024”. – Sojusz pokazuje, że jest gotowy do obrony każdego skrawka swojego terytorium – podkreśla gen. Luis Lanchares z sojuszniczego dowództwa w Brunssum.

Na pokładach statków i samolotów, po drogach i koleją – przez ostatnie dni na poligon w Drawsku ściągali żołnierze z różnych zakątków Europy. Na miejsce dotarło ponad 3 tys. wojskowych z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polski, Turcji i Albanii, a wraz z nimi czołgi, bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone – łącznie niemal 700 różnego typu pojazdów. Potężny kontyngent to tzw. szpica, czyli wydzielone przez NATO siły bardzo wysokiej gotowości VJTF (Very High Readiness Joint Task Force). A sam ich przerzut do Polski stanowił zasadniczy element ćwiczeń „Brilliant Jump 2024”. W poniedziałek żołnierze ruszyli do działania. Swoje możliwości prezentowali w obecności wysokich rangą oficerów Sojuszu oraz dziennikarzy.


Film: Dominika Celińska, Magdalena Miernicka, Maciej Bąkowski / ZbrojnaTV

– Jestem pod wrażeniem umiejętności zaprezentowanych przez dowódców, ale przede wszystkim żołnierzy z różnych państw – podkreśla gen. broni Luis Lanchares, zastępca dowódcy Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum, które w tym roku dowodzi ćwiczeniami. – Dzięki tego typu treningom siły VJTF będą bardziej zintegrowane, zdolne do współdziałania, gotowe do realizowania misji odstraszania i obrony – mówił. W jego ocenie pododdziały tworzące szpicę udowodniły, że są gotowe walczyć choćby dziś. W podobnym tonie wypowiada się gen. bryg. Guy Foden, dowódca VJTF. – „Brilliant Jump” demonstruje nasze możliwości szybkiego przerzutu wojsk wszędzie, gdziekolwiek NATO będzie ich potrzebować. Żołnierze, by się tutaj dostać, musieli sprawnie pokonać tysiące kilometrów – zaznacza. Gen. Foden wskazuje też, że w Drawsku ćwiczą wydzielone elementy składające się na brygadę. – Sama brygada to potężna formacja bojowa. Widzicie tutaj siłę brytyjskiej piechoty, polskich czołgów, grupy bojowej z Hiszpanii. Możliwości żołnierzy z Turcji czy Albanii. Wspólnie jesteśmy w stanie realizować całe spektrum zadań: służyć wsparciem podczas kryzysów, utrzymywać pokój, walczyć podczas wojny – wylicza.

REKLAMA

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz o ćwiczeniach Dragon i Steadfast Defender. Film: MON

Tymczasem „Brilliant Jump” to dopiero początek. Pod koniec tygodnia żołnierze trafią pod rozkazy dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i dołączą do ćwiczeń „Dragon 2024”, czyli największego w tym roku sprawdzianu polskiej armii. Wojskowe kolumny ruszą na wschód, forsując po drodze Wisłę. Ich celem będzie poligon w Bemowie Piskim. – Pododdziały VJTF będą miały okazję współdziałać z 10 Brygadą Kawalerii Pancernej, 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną czy 23 Pułkiem Artylerii. Staną się ważnym elementem narodowej operacji obronnej – podkreśla gen. dyw. Piotr Fajkowski, dowódca lubuskiej dywizji. – To najlepszy dowód na to, że artykuł 5 nie jest tylko pustym słowem. Jeszcze niedawno przywódcy NATO dyskutowali o przygotowaniu sił wysokiej gotowości czy grup bojowych. Dziś te siły tu są i działają – podkreśla gen. dyw. Fajkowski.

„Brilliant Jump” i „Dragon” to część zakrojonego na dużą skalę przedsięwzięcia pod kryptonimem „Steadfast Defender 2024”. Stanowi ono rodzaj parasola nad kilkunastoma pomniejszymi ćwiczeniami, które przez najbliższe tygodnie będą się odbywać w Europie. Największe manewry od zakończenia zimnej wojny przetestować mają współdziałanie sojuszniczych wojsk podczas prowadzonej z rozmachem operacji obronnej. Łącznie w „Steadfast Defender” udział weźmie 90 tys. żołnierzy z wszystkich państw członkowskich i Szwecji. Manewry potrwają do wiosny.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. kpr. Marcel Mańkowski, NATO JFCBS

dodaj komentarz

komentarze


Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Barwy walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
Kolejne FlyEle dla wojska
Prawda o zbrodni katyńskiej
V Korpus z nowym dowódcą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szpej na miarę potrzeb
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Kurs z dzwonem
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szarża „Dragona”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Rakiety dla Jastrzębi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zbrodnia made in ZSRS
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Święto wojskowego sportu
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Optyka dla żołnierzy
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO