moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca kujawsko-pomorskich terytorialsów

Płk Marcin Dojaś został nowym dowódcą 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W sobotę w obecności gen. dyw. Macieja Klisza, dowódcy wojsk obrony terytorialnej, przedstawicieli władz, dowódców jednostek, komendantów instytucji wojskowych, blisko tysiąca terytorialsów i kilku tysięcy uczestników uroczystości, przyjął swoje obowiązki z rąk dotychczasowego dowódcy, obecnie pierwszego zastępcy dowódcy WOT, płk. Krzysztofa Stańczyka.

Zmiany kadrowe na stanowisku dowódcy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Połączone były z obchodami święta brygady, defiladą pododdziałów wojska, jednostek sprzętu i piknikiem dla mieszkańców na Polanie Różopole.

Przekazujący obowiązki dowódca płk Krzysztof Stańczyk, który aktualnie został wyznaczony na stanowisko pierwszego zastępcy dowódcy WOT w swoim przemówieniu podsumował ostanie 5 lat kujawsko-pomorskich terytorialsów. Przedstawił długą drogę budowania brygady od podstaw aż do aktualnego stanu ponad 2500 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej, rozlokowanych w pięciu najważniejszych garnizonach województwa, dziękując tym samym wszystkim za okazane wsparcie i pomoc.

REKLAMA

Nowy dowódca podkreślił, że poprzeczka dowodzenia, zarządzania i współpracy z lokalną społecznością została zawieszona wysoko. Wierzę, że z Państwa pomocą i wsparciem zdołam kontynuować i rozwijać nowe zdolności, misję zapoczątkowaną przez pana płk. Krzysztofa Stańczyka. Ze swojej strony zapewniam, że jako Dowódca Brygady, będę robił wszystko, jak każdy żołnierz w oliwkowym berecie, by być Zawsze Gotowym i Zawsze Blisko Was, byście Szanowni Państwo żyli spokojnie i bezpiecznie.

Płk Marcin Dojaś urodził i wychował się w Żninie k/Bydgoszczy. Po ukończeniu studiów na Wyższej Szkoły Oficerskiej na kierunku artyleria lufowa w Toruniu rozpoczął zawodową służbę wojskową w 1998r. jako dowódca plutonu w dywizjonie artylerii mieszanej (dam) w szeregach 7 Brygady Zmechanizowanej, 8 Dywizji Obrony Wybrzeża. Następnie, po restrukturyzacji, służył w dywizjonie artylerii samobieżnej, a dalej jako oficer operacyjny oraz oficer sekcji-tłumacz w sztabie 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. W latach 2007 i 2009 dwukrotnie dowodził zespołem łącznikowo-obserwacyjnym w ramach operacji „ALTHEA” Europejskich sił EUFOR w Bośni i Hercegowinie, gdzie został uhonorowany za bohaterską postawę i ratowanie życia ludzkiego. W roku 2011 służył w międzynarodowym zespole Nato Training Mission w ramach ISAF w Afganistanie. Następnie, pełnił służbę w Dowództwie 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie jako szef naziemnej komórki łącznikowej. Od 2018 roku aktywnie brał udział w rozwoju zdolności operacyjnych i struktur nowego rodzaju SZ w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej kolejno w oddziale planowania mobilizacyjnego i gotowości bojowej, oddziale operacyjnym, jako szef wydziału planowania i szef oddziału planowania rozwoju T-5 DWOT. Od 11 września 2023r. Decyzją MON wyznaczony został na stanowisko Dowódcy 8K-PBOT w Bydgoszczy.

Płk Marcin Dojaś jest absolwentem studiów magisterskich na wydziale historii w zakresie bezpieczeństwa narodowego oraz podyplomowych studiów na wydziale zarzadzania i marketingu. Ukończył kilka kursów specjalistycznych w tym: Higher Operational-Tactical Course na ASzWoj w Warszawie, kursu z zakresu zarządzania kryzysowego AMW w Gdynii, kurs planowania na poziomie startegiczno-operacyjnym oraz kurs dla oficerów wydzielanych do sztabów i dowództw w strukturach NATO w Stavanger.
Prywatnie mieszka w Toruniu, jest miłośnikiem podróży motocyklowych oraz aktywnego uprawiania sportu (koszykówka, siatkówka, pływanie, rower, biegi, itp.). Lubi koncerty rockowe, muzykę, książki i kino. Ma dwoje dzieci: syna – oficera WP oraz córkę – tegoroczną maturzystkę.

Tekst: ppor. Julia Rozworowska-Wolańska

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Mundury w linii... produkcyjnej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Weterani i bokser „Master”
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Psiakrew, harmata!
Cena wolności
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Odstraszanie i obrona
Święto wojskowego sportu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Animus Fortis, czyli mężny duch
Kurs z dzwonem
Jak wyszkolić pilota F-16?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Hiszpański palimpsest
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Optyka dla żołnierzy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ogień w podziemiu
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO