moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Włoska fregata na Bałtyku

ITS „Antonio Marceglia”, włoska fregata rakietowa przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych, wzmacnia obronę polskiego wybrzeża i pomaga chronić infrastrukturę krytyczną. Wcześniej w porcie wojennym w Gdyni stacjonował „Caio Duilio”, włoski niszczyciel rakietowy. Obecność włoskich marynarzy w Polsce jest efektem ustaleń ministrów obrony obu krajów.

Włosi uczestniczą w działaniach na rzecz wzmocnienia obrony polskiego wybrzeża i ochrony polskiej infrastruktury krytycznej od maja tego roku. Zgodnie z ustaleniami ministrów obrony Polski Mariusza Błaszczaka i Włoch Guida Crosetto, sojusznicy wspierać nas będą co najmniej przez pół roku. Początkowo służbę na Morzu Bałtyckim pełnił niszczyciel rakietowy „Caio Duilio” z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym. Jego misję od 25 lipca kontynuuje następny okręt włoskiej marynarki wojennej, czyli ITS „Antonio Marceglia”. O rotacji włoskiego kontyngentu morskiego poinformowało w czwartek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. „Kolejny włoski okręt rozpoczął misję wsparcia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej” – podało na platformie „X” (dawniej Twitter) BBN. Szef biura minister Jacek Siewiera odwiedził stacjonujących w Gdyni włoskich marynarzy i w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy podziękował dowódcy oraz załodze okrętu za doskonałą współpracę na Bałtyku. Szefowi BBN-u towarzyszyli m.in.: ambasador Włoch w Polsce Luca Franchetti Pardo, inspektor marynarki wojennej wiceadm. Jarosław Ziemiański oraz dowódca 3 Flotylli Okrętów kadm. Andrzej Ogrodnik.

 

ITS „Antonio Marceglia” to fregata typu Carlo Bergamini przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych. Jest nieco mniejsza niż niszczyciel „Caio Duilio”, ale obie jednostki posiadają zbliżone pod względem funkcjonalności systemy radiolokacyjne. ITS „Antonio Marceglia” w służbie pozostaje od 2019 roku, a portem macierzystym okrętu jest Taranto w Apulii. Fregatę zbudowano w ramach projektu platformy europejskiej wielozadaniowej fregaty (FREMM multipurpose frigate) i jest efektem francusko-włoskiej kooperacji.

Okręt ma 144,6 m długości i 6700 t wyporności. Osiąga prędkość do 27 w. Jego maksymalny zasięg działania to 6800 Mm. Załoga liczy niemal 200 osób. W swoim wyposażeniu jednostka ma aktywny układ skanowania elektronicznego (radar Leonardo Kronos Grand Naval), sonar holowany oraz sonar kadłubowy. Uzbrojenie stanowią: system wyrzutni pocisków MBDA Aster 15 i 30, działo morskie Leonardo Otobreda Vulcano, system artyleryjski obrony bezpośredniej Leonardo OTO Melara Davide/Strales, dwa zdalne systemy uzbrojenia Leonardo OTO Melara/Oerlikon KBA, osiem pocisków przeciwokrętowych z możliwością zwalczania celów lądowych MBDA Teseo Mk-2A Block 4, dwie potrójne wyrzutnie Leonardo dla torped MU90, a także dwa systemy broni sonicznej. Fregata ma też hangar na dwa śmigłowce, np. SH90, a w skład załogi wchodzą także piloci i obsługujący maszyny technicy.

Nie jest to pierwsza wizyta tego okrętu w Polsce. Poprzednim razem ITS „Antonio Marceglia” do portu w Gdyni wszedł w czerwcu 2021 roku podczas trwających wówczas międzynarodowych ćwiczeń „Baltops”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Formoza – 50 lat morskich komandosów
Nowe zdolności sił zbrojnych
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Polski „Wiking” dla Danii
Mundurowi z benefitami
Kapral Bartnik mistrzem świata
Don’t Get Hacked
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Nadchodzi era Borsuka
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Dzień wart stu lat
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Poselskie pytania o „OPW z dronem”
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Pancerniacy jadą na misję
Militarne Schengen
Szwedzi w pętli
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Gdy ucichnie artyleria
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Wojskowa łączność w Kosmosie
Holenderska misja na polskim niebie
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Zmierzyli się z własnymi słabościami
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Komplet medali wojskowych na ringu
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Uczelnie łączą siły
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Wojsko przetestuje nowe technologie
W krainie Świętego Mikołaja
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Nowe zasady dla kobiet w armii
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Plan na WAM
Wojsko ma swojego satelitę!
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Najdłuższa noc
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Z Su-22 dronów nie będzie
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Niebo pod osłoną
Czwarta dostawa Abramsów
Razem na ratunek
Czas na polskie Borsuki
Przygotowani znaczy bezpieczni
Po co wojsku satelity?
Zwrot na Bałtyk
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Borsuki jadą do wojska!
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Artylerzyści mają moc!
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO