W sobotę zakończyła się pierwsza edycja projektu „Trenuj jak żołnierz”. Zwieńczeniem dwutygodniowego szkolenia dla ochotników w 12 jednostkach wojskowych była uroczysta przysięga. Złożyło ją około pół tysiąca żołnierzy. Najwięcej – ponad stu – ślubowało w koszarach 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie, a w uroczystości wziął udział gen. bryg. Mirosław Bryś.
– Dzisiejsza przysięga wojskowa to zwieńczenie pierwszej edycji projektu „Trenuj jak żołnierz”. W pierwszym etapie, w maju, ochotnicy zapoznali się z uwarunkowaniami służby i wymogami stawianymi przed kandydatami na żołnierzy. Zakończony dzisiaj drugi etap to 14-dniowe szkolenie podstawowe w pigułce, które było ukierunkowane m.in. na podstawy taktyki, udzielanie pierwszej pomocy i strzelanie – mówił podczas sobotniej uroczystości gen. bryg. Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
W dwóch jednostkach 6 Brygady Powietrznodesantowej, w 18 Batalionie Powietrznodesantowym w Bielsku-Białej i 16 Batalionie Powietrznodesantowym w Krakowie w ramach projektu „Trenuj jak żołnierz” szkoliło się ponad stu ochotników. Najlepsze wyniki osiągnęli szeregowi elewi: Noemi Cieplińska, Mateusz Gracjasz, Mariusz Witowski, Wiktor Polak, Piotr Zuziak i Bartłomiej Kocemba. W nagrodę, po złożeniu uroczystej przysięgi, otrzymali listy pochwalne skierowane do nich przez dowódców batalionów. Odebrali je w asyście członków swoich rodzin od gen. bryg. Mirosława Brysia.
Wyróżnieni żołnierze zostali nagrodzeni za wzorową postawę w trakcie całego szkolenia. – Pokazali się na zajęciach z jak najlepszej strony. Jednemu poszło dobrze strzelanie, inni wykazali się m.in. podczas szkoleń z taktyki. Doceniliśmy tych, którzy dali się poznać jako liderzy w działaniu zespołowym w plutonie – wyjaśnił ppor. Tomasz Smółka, dowódca kompanii szkolnej 16 BPD. Dowódca pochwalił zresztą wszystkich uczestników szkolenia za zaangażowanie podczas zajęć. – Program był intensywny, było im ciężko, ale podołali. Na początku trudno było im się przystosować do nowych warunków, a potem doszło nawet do tego, że sami wyszli z inicjatywą, aby w wolnym czasie trenować na placu apelowym musztrę. Bardzo im zależało na tym, aby jak najlepiej wypaść podczas defilady na zakończenie przysięgi wojskowej – podkreślił podporucznik.
Gen. bryg. Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji podsumowuje pierwszą edycję akcji „Trenuj jak żołnierz”. Film: Jacek Szustakowski / ZbrojnaTV
Szer. elew Noemi Cieplińska – jeden z ochotników, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas szkolenia – po ślubowaniu podziękowała przełożonym, dowódcom i starszym kolegom za trud włożony w wyszkolenie, a także rodzicom i wszystkim bliskim za wsparcie. Zaznaczyła również, że przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu. – Jest to wyraz naszego patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec ojczyzny i narodu polskiego. Mamy świadomość, że droga, którą obraliśmy, nie zawsze będzie łatwa. Czeka nas bowiem wiele trudu i pracy – powiedziała.
Drugi z wyróżnionych listem pochwalnym żołnierzy – szer. elew Piotr Zuziak – po uroczystości w 16 BPD podzielił się zaś swoimi wrażeniami z udziału w projekcie „Trenuj jak żołnierz”. Do przystąpienia do niego zmotywowała go m.in. chęć przejścia przeszkolenia wojskowego, aby mógł lepiej chronić swoją rodzinę i bliskich, oraz sytuacja panująca za naszą wschodnią granicą. Najtrudniej było mu się przyzwyczaić do porannych pobudek, ale szybko przystosował się do nowych warunków. Bardzo podobało mu się strzelanie, zwłaszcza do celów ruchomych. Przyznał też, że nieco gorzej poszło mu z musztrą. A co najlepiej? – Najlepsze, co mogło być, to szkolenie z przetrwania w trudnych warunkach. To jest najbardziej przydatna rzecz na polu walki, tak samo jak umiejętność wykopywania okopów. Takie praktyczne zajęcia były najwspanialszą częścią projektu – przyznał szeregowy. Jak dodał, jednostkę „Czerwonych Beretów” wybrał na miejsce szkolenia dlatego, że służą w niej członkowie jego rodziny, którzy jednak uprzedzili go, że służba w niej nie jest lekka.
Wśród osób, które celowo wybrały szkolenie w 16 BPD, był też m.in. ochotnik ze Świnoujścia. – Nie dziwi mnie to, że kandydaci wybierają różne jednostki spośród tych, które biorą udział w programie. I są na tyle mobilni, że przemieszczają się nawet z północy na południe Polski, do Krakowa – mówił gen. bryg. Mirosław Bryś. Podkreślił również, że możliwość wyboru przez ochotników jednostek, w których chcą się szkolić, jest dużą zaletą tego projektu. – Jeżeli ktoś kocha spadochroniarstwo albo chce mieć styczność z wojskami powietrznodesantowymi, to zdecydował się na kurs w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej. Jeśli zaś ktoś chce poznać życie w kawalerii powietrznej, na miejsce szkolenia wybiera 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej – dodał generał.
Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji zaznaczył także, że zainteresowanie projektem „Trenuj jak żołnierz” jest bardzo duże. Przyznał, że rozmawiał z uczestnikami szkolenia i ochotnicy wyrażali zadowolenie z udziału w tym przedsięwzięciu. – To bardzo dobrze rokuje na przyszłość i takie zamierzenia z pewnością będziemy w przyszłości realizować. W kursie brali udział zarówno osiemnastolatkowie, jak i osoby po 40. roku życia. Mieliśmy też przedstawicieli różnych zawodów. W związku z tym musimy to szkolenie zoptymalizować, aby dostosować je do wieku, profesji i poziomu sprawności kandydatów – stwierdził szef CWCR-u. Generał przyznał także, że wnioski z pierwszej edycji zostaną wyciągnięte i możliwe, że podczas drugiej odsłony projektu zostaną wdrożone.
„Trenuj jak żołnierz” to najnowsza inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej. Jest rozszerzoną wersją programu „Trenuj z wojskiem”. Szesnastodniowe szkolenie podzielono na dwa etapy. Pierwszy odbył się w maju. W dwa dni wszyscy chętni, którzy zgłosili swój akces do projektu, zapoznali się ze specyfiką służby w wybranych jednostkach wojskowych. Ochotnicy mieli możliwość wyboru jednej z 30 jednostek, w tym m.in. trzech z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Drugi etap projektu – 14-dniowe szkolenie podstawowe – przeprowadzono w dniach 16–29 lipca w 12 jednostkach wojskowych, m.in. w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie i 14 Dywizjonie Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu. Dwutygodniowe szkolenie w ramach drugiej edycji „Trenuj jak żołnierz” odbędzie się w dniach 6–19 sierpnia.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze