Aby przejść wojskowe szkolenie, nie potrzebujesz superkondycji i sprzętu, wystarczą chęci i motywacja – żołnierze zachęcają do wzięcia udziału w programie „Trenuj z wojskiem”. W najbliższą sobotę swoją wiedzę, między innymi o survivalu, na bezpłatnym szkoleniu będą przekazywać terytorialsi oraz żołnierze z Braniewa. Zainteresowani? Są jeszcze wolne miejsca!
1 Podlaska Brygada OT, 8 Kujawsko-Pomorska Brygada OT, 12 Wielkopolska Brygada OT, 20 Podkarpacka Brygada OT oraz 9 Brygada Kawalerii Pancernej w Braniewie – w tych jednostkach w najbliższą sobotę będą się odbywały szkolenia wojskowe w ramach cyklu „Trenuj z wojskiem”. – Każdy, kto się zgłosi na zajęcia, będzie mógł poznać podstawy żołnierskiego rzemiosła: obsługi broni, strzelania czy walki wręcz, a także dowiedzieć się, co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w trudnych warunkach terenowych i w jaki sposób reagować na sygnały alarmowe. Będziemy też uczyć udzielania pierwszej pomocy – zachęca do wzięcia udziału w szkoleniu mjr Witold Sura, rzecznik prasowy WOT.
Kto może wziąć udział w szkoleniu? Wystarczy spełniać wymagania dotyczące wieku – mieć minimum 15 lat, a maksimum 65. Osoby niepełnoletnie muszą dostarczyć pisemną zgodę swoich opiekunów. Na szkolenie można zgłosić się: telefonicznie, e-mailowo lub za pośrednictwem strony internetowej czy mediów społecznościowych. Warto to zrobić jak najszybciej, liczba chętnych, które danego dnia mogą uczestniczyć w treningu, jest bowiem ograniczona i wynosi zazwyczaj 150 osób. Udział w zajęciach jest bezpłatny, a każda jednostka na czas ćwiczeń zapewnia swoim podopiecznym wyżywienie oraz ubezpieczenie. Żołnierze podkreślają, że aby wziąć udział w szkoleniu, wystarczy podstawowa kondycja fizyczna zdrowego człowieka. – Nie wyciskamy tu z nikogo ostatnich kropli potu, spokojnie – zapewniają wojskowi.
Jak zatem przygotować się do zajęć? Najważniejsze to zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty, paszport lub legitymację szkolną. Ci, którzy zapomną o dokumentach, nie będą mogli wejść na teren jednostki. Warto wziąć wypełnione oświadczenie (można je znaleźć na stronie internetowej wojsko-polskie.pl), choć to nie jest konieczne, bo druki będą czekać również w brygadach. Będzie można je podpisać i oddać przed wejściem na teren jednostki.
Czego można się spodziewać na ćwiczeniach? Program będzie dostosowany do możliwości uczestników, nie ma więc obawy, że ktoś nie poradzi sobie z elementami szkolenia. Wojskowi instruktorzy na pewno docenią wiedzę na tematy związane na przykład z survivalem, ale przestrzegają przed przynoszeniem na szkolenie własnego sprzętu i gadżetów. Na teren jednostki nie będzie można wnieść swoich noży czy tabletek do uzdatniania wody. Wszystko, co będzie potrzebne, uczestnicy szkolenia otrzymają na miejscu.
Zachęceni? Poniżej lista jednostek, które prowadzą szkolenia „Trenuj z wojskiem”:
24 czerwca – wojska obrony terytorialnej
– 1 PBOT – Białystok
– 8 K-PBOT – Bydgoszcz
– 12 WBOT – Poznań
– 20 PBOT – Przemyśl
– 9 BBKPanc – Braniewo
1 lipca – wojskowa logistyka
– 1 BLog – Bydgoszcz
– 10 BLog – Opole
– CSLog – Grudziądz
– 6 BLog – Kraków
8 lipca – artyleria oraz jednostki przeciwpancerne i przeciwlotnicze
– CSAiU – Toruń
– 11 BA – Węgorzewo
– 23 PA – Bolesławiec
– 14 PPpanc – Suwałki
– CSzSP – Koszalin
– 18 PR – Białystok
15 lipca – desant i rozpoznanie
– 25 BKPow – Tomaszów Maz.
– 6 BPd – Gliwice
– 18 BPd – Bielsko-Biała
– 16 BPd – Kraków
– CRiWE – Grójec
– 9 PR – Lidzbark Warmiński
22 lipca – łączność i inżynieria
– 9 BDow – Olsztyn
– 6 BDow – Kraków
– 5 PInż – Szczecin
autor zdjęć: 6 batalion dowodzenia, AWL, MW
komentarze