moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Quo vadis, Marynarko Wojenna RP?

Wojna w Ukrainie pokazała, jak ważny jest swobodny import surowców energetycznych przewożonych drogą morską. Jak istotne jest zachowanie wolności i bezpieczeństwa żeglugi oraz zabezpieczenie infrastruktury krytycznej – wskazał wicepremier Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do uczestników VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2023.

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa jest jedną z najstarszych w Polsce konferencji naukowo-przemysłowych poświęconych szeroko rozumianemu bezpieczeństwu morskiemu naszego kraju. Impreza, która jest organizowana przez Akademię Marynarki Wojennej przy wsparciu Zarządu Targów Warszawskich, gromadzi nie tylko przedstawicieli administracji rządowej oraz Sił Zbrojnych RP, lecz także duże grono ekspertów i specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem oraz powiązaną z morzem infrastrukturą.

Tegoroczną, ósmą odsłonę Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, która odbyła się 15 czerwca w Warszawie, zainaugurował w imieniu szefa resortu obrony narodowej wiceminister Michał Wiśniewski. – Forum Bezpieczeństwa Morskiego to okazja do omówienia najważniejszych zagadnień dotyczących wyzwań dla naszej obronności w kontekście obszarów morskich. To spotkanie powinno służyć do odpowiedzi na pytania, jaka dziś jest i jaka powinna być przyszłość polskiej marynarki, jakie są realne możliwości naszego przemysłu obronnego w sferze modernizacji MWRP. Warto pokusić się także o znalezienie odpowiedzi na pytanie, jaką rolę odgrywają siły morskie w budowaniu naszego systemu bezpieczeństwa – napisał wicepremier Mariusz Błaszczak do uczestników debaty.

REKLAMA

Szef MON-u podkreślił również ogromne znaczenie wojny w Ukrainie dla postrzegania morskiego wymiaru bezpieczeństwa. – Wojna w Ukrainie pokazała, jak ważny jest swobodny import surowców energetycznych przewożonych drogą morską. Jak istotne jest zachowanie wolności i bezpieczeństwa żeglugi oraz zabezpieczenie infrastruktury krytycznej i innych kluczowych instalacji podwodnych – przekonywał Mariusz Błaszczak.

Ogromną zmianę w postrzeganiu znaczenia morza dla bezpieczeństwa całego kraju podkreślali szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera oraz poseł Michał Jach (PiS), przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. – Jak to możliwe, że rola morza, tak krytyczna z punktu bezpieczeństwa państwa, przez tak wiele lat postrzegana była przez pryzmat głównego dobra, jakim jest turystyka – pytał retorycznie Jacek Siewiera, dodając, że przez wiele lat, także na najwyższych szczeblach państwowych, „traktowano Bałtyk jak jezioro”. Na szczęście w jego ocenie zmieniło się to diametralnie. – Morze w ostatnich miesiącach wzrosło w świadomości wszystkich tych, którzy dotychczas go nie doceniali. Wzrosło dzięki Baltic Pipe, dzięki transportom sojuszniczego uzbrojenia, dzięki pękającym w szwach portom, dzięki terminalom gazu i ropy. Wzrosło w świadomości obywateli wraz ze wzrostem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – wskazywał Jacek Siewiera.

Poseł Michał Jach, który patronuje FBM od pierwszej edycji imprezy, także podkreślał, jak zmieniło się podejście do spraw morskiego bezpieczeństwa. – Kiedyś bardzo często słyszałem w parlamencie, i nie tylko, stwierdzenia, a po co nam Marynarka Wojenna. Padały argumenty, że to bardzo kosztochłonny rodzaj sił zbrojnych. W ogóle nie rozumiano całego spektrum zadań, jakie realizuje marynarka. Od kilku lat już nie spotykam takich opinii – mówił poseł Michał Jach. – Forum Bezpieczeństwa Morskiego przyczyniło się do zmiany tego nastawienia – dodał.Gorące dyskusje

Tegoroczne FBM zostało podzielone na trzy sesje tematyczne, pierwszą – „Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sił morskich RP”, drugą – „Bezpieczeństwo morskie RP przez pryzmat doświadczeń wojny w Ukrainie”, oraz trzecią – „Wkład przemysłu obronnego w zapewnienie bezpieczeństwa morskiego RP”.

Tematem, który przewijał się przez wszystkie wymienione sesje, była zdecydowanie wojna w Ukrainie, a dokładniej płynące z tego konfliktu wnioski i doświadczenia dla rodzimego systemu bezpieczeństwa morskiego.

Poseł Michał Jach podkreślał, że jedną z najważniejszych lekcji musi być „gotowość”. – Musimy być przygotowani na wszelkie, nawet nieprawdopodobne, scenariusze. Rosja w Ukrainie pokazuje swoim barbarzyństwem, że nie przestrzega żadnych cywilizowanych norm i zasad – argumentował parlamentarzysta.

Wiceadm. Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego, wskazywał, że wojna za naszą wschodnią granicą, a dokładniej jej morski wymiar, pokazuje dobitnie, jak istotna jest świadomość sytuacyjna. Właściwe rozpoznanie, właściwe wskazywanie celu oraz narzędzia, których można użyć. – To są dla nas bardzo ważne doświadczenia – mówił.

Forum było również okazją do omówienia realizowanych przez polską armię programów modernizacyjnych przeznaczonych dla Marynarki Wojennej RP, czyli programów fregat rakietowych Miecznik, okrętów podwodnych Orka, niszczycieli min Kormoran, rozpoznania radioelektronicznego Delfin, śmigłowców morskich Kondor. – One wszystkie mają priorytetowe znaczenie dla marynarki wojennej i powinniśmy je traktować z perspektywy odtwarzania utraconych zdolności – podkreślał kadm. Jarosław Wypijewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Gorące dyskusje wśród gości Forum wzbudziła informacja, że konsorcjum PGZ-Miecznik, które odpowiada za budowę trzech fregat rakietowych, skurczyło się o jeden podmiot. Opuściła je bowiem firma Remontowa Shipbuilding SA. Dariusz Jaguszewski, prezes firmy, zapewnił jednak uczestników FBM, że Remontowa nie opuszcza projektu, lecz tylko zmienia się jej formalny status. – Nasze zadania pozostają takie same, a nawet ich przybędzie – zadeklarował. Potwierdził to Cezary Cierzan, dyrektor programu Miecznik w PGZ SA, który podkreślał, że zmiany w składzie konsorcjum służą tylko uporządkowaniu spraw formalnoprawnych, a harmonogram dostaw Mieczników nie jest w żaden sposób zagrożony.

Cezary Cierzan podkreślał, że wprowadzenie do służby Mieczników będzie dla marynarki rewolucją technologiczną. – W historii naszego kraju Wojsko Polskie nigdy nie posiadało tak silnego, o takiej sile rażenia, systemu uzbrojenia – mówił. Dodał, że Mieczniki będą dysponowały uzbrojeniem zdolnym do zwalczania wszelkiego typu celów: powietrznych, morskich i lądowych, a zasięg ich działania będzie taki, że trzy okręty tej klasy pokryją swoimi „obszarami rażenia” praktycznie cały Bałtyk. Akcentował, że współpraca PGZ-etu i angielskiego Babcocka (jest partnerem technologicznym konsorcjum i to na bazie jego projektu fregat typ 31 powstał projekt Miecznika) wychodzi poza program fregat rakietowych dla MWRP. – Celujemy również w projekty dla krajów trzecich, nie tylko dla polskiej czy brytyjskiej marynarki wojennej. Jestem przekonany, że modele naszej współpracy i jej zakres zaskoczą niejedną światową konkurencję – mówił Cezary Cierzan.

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2023 było objęte patronatem honorowym przez wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewierę oraz Michała Jacha, przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Bohater odtrącony
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wszystkie misje AWACS-a
Orzeł dla bohaterów
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Śladami ojca
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Po przeprawie ruszyli do walki
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO