moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej szpitali przyjaznych wojsku

Budujemy system medycznego zabezpieczenia kraju na wypadek kryzysu – mówiono podczas spotkania nt. programu resortu obrony „Szpitale przyjazne wojsku” z udziałem wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza. Do drugiej edycji programu przystąpiły 102 placówki cywilnej służby zdrowia. Dla medyków ze szpitali objętych tym programem MON planuje szkolenia z medycyny pola walki.

– Jesteśmy dumni z naszych wojskowych szpitali, poliklinik i przychodni, z całej rodziny Wojskowej Służby Zdrowia, ale w obliczu współczesnych zagrożeń musimy współpracować z podmiotami cywilnymi i samorządami – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, otwierając konferencję „Szpitale przyjazne wojsku”.

Podczas spotkania w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowym w Jeżewie koło Łodzi podpisano umowy ze 102 kolejnymi podmiotami cywilnej służby zdrowia, które dołączyły do programu MON-u „Szpitale przyjazne wojsku”. Łącznie w programie uczestniczy teraz 127 placówek leczniczych z całej Polski (25 szpitali przystąpiło do programu w I edycji).

– Cieszę się, że do programu dołączyły kolejne szpitale. To miejsca, które już teraz pomagają żołnierzom i funkcjonariuszom Straży Granicznej, jak szpital w Hajnówce, który wspiera obrońców naszej granicy – podkreślił Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że wiele z tych placówek działa we wschodniej części kraju, gdzie zapotrzebowanie na wsparcie wojska jest największe.

Z kolei na zachodzie Polski program objął szpitale m.in. w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku, gdzie funkcjonują duże jednostki wojskowe. Szef MON-u podkreślił, że wybór placówek był oparty na analizach, a nie na decyzjach politycznych. – Tu nie było wyboru politycznego ani uznaniowego. To był wybór merytoryczny – dodał minister.

Program „Szpitale przyjazne wojsku” ma na celu zacieśnienie współpracy między wojskiem a cywilnymi placówkami medycznymi, przede wszystkim na wypadek wojny lub kryzysu. W czasie pokoju szpitale mają się szkolić i wymieniać doświadczeniami wspólnie z wojskową służbą zdrowia. – To właśnie wy: pracownicy szpitali, przychodni i zakładów opiekuńczo-leczniczych realizujecie ważną misję – zaznaczył wicepremier.

Kosiniak-Kamysz odniósł się też do obaw środowiska medycznego. – Nie planujemy masowych powołań medyków do wojska. Jeżeli lekarze, ratownicy czy pielęgniarki zgłoszą się sami, będziemy mogli precyzyjnie wskazać miejsce, gdzie mogą pomóc – zapewnił szef MON-u. Podkreślił, że medycy są potrzebni w wielu miejscach: w szpitalach polowych, w wojskowych przychodniach, ale również w cywilnych placówkach, które będą działać w czasie kryzysu.

W podobnym tonie wypowiedział się wiceminister Cezary Tomczyk. – Budujemy cały system nie tylko ochrony zdrowia, ale przede wszystkim system dotyczący medycyny pola walki i zabezpieczenia Polski na wypadek kryzysu – mówił Tomczyk. Jak dodał, aby zrealizować ten cel, powstaje Wojskowa Akademia Medyczna, powołano Dowództwo Wojsk Medycznych, rozwijane jest Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego. – Wszystkie te inicjatywy mają na celu nie tylko budowanie świadomości, lecz także realnych możliwości działania – zaznaczył wiceminister.

Tomczyk poinformował także, że resort obrony planuje cykl szkoleń dla lekarzy i personelu medycznego ze szpitali uczestniczących w programie. Zajęcia będą prowadzone w WCKMed. – Chcemy, żeby medycyna pola walki była obecna w codziennej pracy chirurgów i wszystkich osób wykonujących zabiegi. To ważne przygotowanie na czas wojny i sytuacji kryzysowych – dodał wiceminister.

Po konferencji odbyły się specjalistyczne ćwiczenia wojskowe z zakresu medycyny pola walki „Combat Evac Sequence” zorganizowane przez WCKMed. Poświęcone były ewakuacji medycznej żołnierza: od urazu przez udzielenie pierwszej pomocy aż po transport do szpitala.

– Ćwiczymy ewakuację medyczną, reakcję na zagrożenia chemiczne i radiologiczne oraz pomoc, jaką może udzielić rannemu żołnierzowi kolega z okopu – mówił minister Kosinak-Kamysz. W ćwiczeniach wzięli udział także medycy z Ukrainy, których szkolą w naszym kraju instruktorzy z Polski, Czech i Kanady.

Roma Bojanowicz

autor zdjęć: WIM

dodaj komentarz

komentarze


Zdarzyło się w 2025 roku – I kwartał
Odpalili K9 Thunder
Pancerniacy jadą na misję
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Kto zostanie Asem Sportu?
Plan na WAM
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Symbol polsko-rumuńskiego braterstwa broni
Przygotowani na każdy scenariusz
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Wojsko ma swojego satelitę!
Marynarz uratował turystkę w Tatrach
Najdłuższa noc
Nowa ręka dla weterana
Misja na rzecz zdrowia
Piątka z czwartego wozu
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Koniec bezkarności floty cieni?
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Combat 56 u terytorialsów
Mundurowi z benefitami
Dyplomatyczna gra o powstanie
Przełomowy czas dla WZL-2
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Panczeniści na podium w Hamar
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Sojusznicza obrona
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Dzień wart stu lat
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Niebo pod osłoną
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Historyczna „Wisła”
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Wojsko z nowym programem rozwoju
Ciepły dom dla bohaterki od żołnierzy WOT z Małopolski
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Na tronie mistrza bez zmian
Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
Drony na wagę złota
Gdy ucichnie artyleria
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Noc na „pasku”
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Snowboardzistka i pływacy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO