moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zawiszacy na Litwie

Wydzielone siły 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej jak co roku o tej porze wyruszyły na Litwę, by wziąć udział w kolejnej edycji międzynarodowych ćwiczeń „Strong Griffin”. Dwutygodniowe manewry odbywają się na poligonie w Podbrodziu, blisko granicy z Białorusią. Około 2000 żołnierzy ma do dyspozycji ponad 250 pojazdów wojskowych i nowoczesny Laserowy System Strzelań MILES.

Głównym celem ćwiczeń „Strong Griffin ‘25” (ang. silny gryf) jest szkolenie pododdziałów manewrowych w zakresie planowania i prowadzenia działań obronnych. Kluczowym elementem jest współpraca litewskich pododdziałów (główny ćwiczący) z sojuszniczymi jednostkami z Polski, Węgier i Stanów Zjednoczonych. „Strong Griffin ‘25” ma wzmocnić litewską armię i współdziałanie sojuszników w przygotowaniu do obrony i odstraszania.

W manewrach bierze udział około 2000 żołnierzy i 250 pojazdów wojskowych. Polski komponent wydzielony z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej składa się z około 100 żołnierzy i 30 pojazdów, m.in. KTO Rosomak i MRAP Cougar. Zawiszacy ruszyli na Litwę w piątek 17 października i będą tam przebywać przez najbliższe dwa tygodnie.

„Strong Griffin ‘25” to dla polskich żołnierzy czas intensywnego szkolenia, wymiany doświadczeń i umacniania współdziałania w ramach NATO. Działania taktyczne odbywają się z wykorzystaniem nowoczesnego Laserowego Symulatora Strzelań (LSS) MILES. System ten wykorzystuje wiązki laserowe oraz podczerwień do symulacji rzeczywistej bitwy. Żołnierze zostali wyposażeni w przyrządy zintegrowane z bronią, które pozwalają strzelać wiązką podczerwieni. Trafienia są rejestrowane przez sensory znajdujące się w kamizelkach ćwiczących. Analogiczny system montuje się na wozach bojowych biorących udział w walce.

Ćwiczenia „Strong Griffin ‘25” rozpoczęły się krótko po zakończeniu manewrów „Żelazny Wilk 2025-II” na poligonie w Podbrodziu, w których wzięło udział ponad 3000 żołnierzy z Litwy, Belgii, Czech, Niemiec, Luksemburga, Holandii, Norwegii i Chorwacji. W końcowej fazie tego przedsięwzięcia odbyło się strzelanie bojowe z użyciem m.in. 155 mm haubic samobieżnych PzH 2000, moździerzy 120 mm oraz systemów przeciwpancernych Spike i Javelin.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: szer. Hanna Witkowska

dodaj komentarz

komentarze


Ostatnie szlify przed defiladą
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Wsparcie ma znaczenie
„Wicher” na wodzie
Próba przed morską paradą
Młodzi medycy na poligonie
Bataliony przyszłości
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Nocna próba na Wisłostradzie
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Nowi generałowie na święto wojska
Kartki sercem malowane
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Szkolenia na pomostówkę
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Azjatycka szansa
PGZ o koalicji antybalistycznej
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Gorący lipiec PKW Łotwa
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Zapraszamy na defiladę
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Coraz więcej Alpha Scramble
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Wicher na morzu
Pamięć, która zobowiązuje
Generał w niewoli
Legion Medyczny na poligonie
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Z prądem i pod prąd
MON i MSZ o szczycie NATO
Abordaż z polskim wsparciem
Powietrzna defilada
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Flanka pod strażą
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Walka, entuzjazm i nadzieja
Nowy ośrodek badań WIML
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO