moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT i „Anakonda”

Prowadzenie obserwacji z powietrza, zabezpieczanie przepraw wodnych i współpraca z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo – to zadania, które wykonywali terytorialsi podczas manewrów „Anakonda ‘23”. Wzięli w nich udział żołnierze ze wszystkich brygad położonych na wschodniej ścianie Polski.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej w ćwiczeniach „Anakonda” uczestniczyli po raz trzeci. WOT ćwiczyły z wojskami operacyjnymi od 2018 roku, choć wówczas w bardzo ograniczonym zakresie – formacja dopiero powstawała. W tym roku zaangażowanie terytorialsów było nieporównywalnie większe, do udziału w „Anakondzie” zostały włączone wszystkie brygady rozmieszczone w rejonie wschodniej i północnej granicy Polski: 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, 2 Lubelska Brygada OT, 1 Podlaska Brygada OT, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT, a oprócz nich także 5 Mazowiecka Brygada OT. – Zadaniem żołnierzy było wsparcie wojsk operacyjnych w działaniach taktycznych prowadzonych w rejonie odpowiedzialności naszych brygad – wyjaśnia mjr Witold Sura, rzecznik prasowy WOT-u. – Wśród działań, które wykonywali terytorialsi były m.in. prowadzenie obserwacji z powietrza, czym zajmowała się grupa rozpoznania obrazowego, oraz ścisła współpraca z funkcjonariuszami innych służb podległych pod MSWiA i instytucjami układu pozamilitarnego z województw północnej, centralnej i wschodniej Polski – dodaje mjr Sura.

REKLAMA

I tak żołnierze WOT-u zostali włączeni m.in. w działania związane z pokonywaniem przeszkody wodnej w okolicach Trzebiatowa (Zachodnie Pomorze). Zadaniem terytorialsów z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej było rozpoznanie miejsca, w którym odbywała się przeprawa oraz jej zabezpieczenie. – Żołnierze patrolowali okolicę, poruszając się lekkimi pojazdami typu quad, ale też pieszo. Zorganizowane zostały również patrole na wodzie – opowiada mjr Sura. – Postawili także posterunki obserwacyjne, dzięki którym mogli zapewnić bezpieczeństwo przemieszczającym się bojowym wozom piechoty – dodaje rzecznik prasowy WOT-u. Podobny epizod został przećwiczony na wschodzie Polski – u styku województw podlaskiego i mazowieckiego. Zadanie przemieszczenia m.in. czołgów Leopard i wojskowych pojazdów kołowych z jednego na drugi brzeg rzeki Bug otrzymała 1 Warszawska Brygada Pancerna. Czołgi przeprawiano po dnie koryta Bugu, z kolei do transportu sprzętu kołowego wykorzystano most pontonowy. Terytorialsi wspierali pancerniaków, prowadząc rozpoznanie i rozstawiając posterunki obserwacyjne. – Podobne przeprawy zabezpieczali również dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej – dodaje mjr Sura.

Żołnierze z 1 Podlaskiej BOT brali też udział w ćwiczeniach samorządowych „Mierzeja ‘23”, które były częścią „Anakondy”. – Zadaniem terytorialsów była współpraca z instytucjami samorządowymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo lokalnych mieszkańców – wyjaśnia oficer prasowy. WOT współpracował wówczas również z Państwową Strażą Pożarną. – Żołnierze pomagali zarówno w zabezpieczaniu miejsc szpitalnych w obiektach publicznych, np. szkołach, jak i przy segregowaniu poszkodowanych – wyjaśnia kpr. Sabina Mazurek z 4 Warmińsko Mazurskiej BOT.

Mjr Witold Sura podkreśla, że zadania terytorialsów były dla nich sprawdzianem tego, czego uczą się na szkoleniach. – Działania w swoich rejonach odpowiedzialności nie były dla nich dużym zaskoczeniem, ponieważ ćwiczyli w terenie, który znają jak własną kieszeń – przyznaje mjr Sura.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Breakthrough for the Polish Armed Forces
 
Do końca walczył z tyranią
Finlandia w NATO
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Więcej miejsc na studiach w LAW
Polska wśród światowych liderów
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Pół wieku w zespole
Cegiełka na morzu
Narada przed szczytem NATO
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Anakonda na Bałtyku
Amunicja dla artylerzystów
Włosi na straży polskiego nieba
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
„Nasze granice w Monte Cassino”
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Czy pracownicy wojska założą mundury?
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Topaz dla Bułgarii
WOT i „Anakonda”
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Litwini kupią zestawy Grom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Razem gotowi na wszystko
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Nowy wymiar wojska
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Maszerowali, lecz nie ginęli
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Wojsko poza schematem
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Najsprawniejsi wieloboiści
Piekielny ogień dla polskiej armii
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Śladem profesjonalistów
Bez szklanego sufitu
Słowa jak pociski
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Nowy regulamin dla żołnierzy
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
B9 stawia na solidarność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO