moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Po drugiej stronie Młynówki

Tu liczą się nie tylko umiejętności, ale także stalowe nerwy – mówi mjr Błażej Łukaszewski, rzecznik prasowy 12 Dywizji Zmechanizowanej. Podczas ćwiczenia „Anakonda ’23” żołnierze z jednostek podległych związkowi taktycznemu przerzucili BWP-y przez rzekę Młynówkę. Tym razem pojazdy jednak nie przepłynęły przez przeszkodę, a przejechały nad nią mostem… kolejowym.

„Anakonda ’23” nabiera tempa. Żołnierze biorący udział w największym w tym roku ćwiczeniu Wojska Polskiego kładą duży nacisk na doskonalenie zdolności do szybkiego przerzutu swoich sił i środków. Dlatego ich pojazdy, nie tylko kołowe, ale i gąsienicowe, pokonują wiele kilometrów po drogach publicznych, a także przeprawiają się przez przeszkody wodne. Takiemu zadaniu musieli sprostać m.in. wojskowi z 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

 

REKLAMA

– Jeden z batalionów otrzymał rozkaz, aby zrealizować zadanie w okolicach Trzebiatowa. Jednak aby zająć pozycję, która to umożliwi, konieczne było przerzucenie poddziału na drugi brzeg rzeki Młynówki – wyjaśnia mjr Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Dywizji Zmechanizowanej, której podlega 7 BOW. Dodaje, że trudność w realizacji tej misji polegała na tym, iż ukształtowanie terenu nie pozwalało na to, aby bojowe wozy piechoty przez tę rzekę przepłynęły. – Dowódca pododdziału musiał wykazać się wiedzą i kreatywnością, aby znaleźć skuteczne rozwiązanie tego problemu – zaznacza rzecznik.

Czy zatem żołnierzom udało się przeprawić BWP-y na drugi brzeg? – Oczywiście – zapewnia major. Wyjaśnia, że podczas przeprawy wojsko skorzystało ze znajdującej się w okolicy infrastruktury, a konkretniej mostu… kolejowego. Oficer zaznacza jednak, że realizacja zadania nie była banalnie prosta. Wręcz przeciwnie. – BWP-y najpierw musiały przejechać kilkaset metrów po nasypie kolejowym, a kiedy już znalazły się na moście, okazało się, że jest on niemal tak samo szeroki jak pojazdy. Jego pokonanie wymagało od kierowców niezwykłej precyzji i opanowania – podkreśla.

Podczas przeprawy bardzo ważną rolę odgrywali przeciwlotnicy, którzy zabezpieczali działania wojska przed atakiem z powietrza. Pełne ręce roboty mieli też żołnierze wojsk obrony terytorialnej. – Naszym zadaniem było rozpoznanie miejsca, gdzie będzie się odbywał przejazd wojskowych pojazdów, a następnie zabezpieczenie samej operacji – wyjaśnia Marcin Górka, rzecznik prasowy 14 Brygady Obrony Terytorialnej. – Ćwiczenie pod Trzebiatowem to dowód na to, że wojska operacyjne i obrony terytorialnej mogą ze sobą skutecznie współpracować – dodaje mjr Łukaszewski.

Wkrótce przed żołnierzami kolejne wyzwania. Za kilka dni wojskowi z 12 Dywizji zrealizują kolejną przeprawę. Tym razem przez Wisłę zostaną przerzucone kołowe transportery opancerzone Rosomak. Natomiast terytorialsi zostaną zaangażowani do działań mających na celu m.in. ochronę infrastruktury krytycznej.

„Anakonda” to ćwiczenia, które od 2006 roku organizuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W sobotę rozpoczęła się dziewiąta edycja wydarzenia. Jego celem jest integracja zdolności Wojska Polskiego, armii sojuszniczych i elementów układu pozamilitarnego do przeprowadzenia operacji obronnej w regionie Morza Bałtyckiego oraz wschodniej flanki NATO. W te działania, zarówno na terenie kraju, jaki i poza jego granicami, jest zaangażowanych 13 tysięcy żołnierzy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 12 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Okręty NATO przeszukują wody Holandii
 
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
RBN o rezultatach szczytu NATO
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Wyższe diety za służbę na granicy
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Szef rządu w Łuczniku
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Dwa medale w Budapeszcie
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Armia rosyjska wychodzi z Polski
F-16 i Hercules wylądują na drodze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-koreańskie rozmowy
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Gdy zagraża ogień
Wirtualna walka na morzu
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Armia wraca na wschód Polski
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Plan misji „Air Defender”
LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą
Szwedzi na „Czernickim”
Odliczanie do przysięgi
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Ahoj, Dni NATO!
Murem za polskim mundurem
Stawia na dobrą komunikację
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Śladem profesjonalistów
16 Dywizja świętuje
"Jesienny ogień” z ministrem
Samoloty C-295M w Wojsku Polskim służą już 20 lat!
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Mała Narew już w Gołdapi
Okręt w matni, załoga walczy
Czerwona powódź
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Atak o świcie
Armia: Żołnierze, badajcie się!
Brązowa czwórka podwójna
Kurs na rozwój
Rakietowe kompetencje w Zielonce
FA-50 doleciały!
Wojsko pomoże Słoweńcom
Konsekwentnie dąży do celu
Raki dla podhalańczyków
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Abramsy jadą na ukraiński front
Przysięga w Kolnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO