moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Masz szkolenie wojskowe? To na Ciebie czekają rekruterzy WOT

Już 18 marca rozpoczyna się szkolenie wyrównawcze tzw. ósemka w 18 Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej to dla wielu osób pierwsza styczność z mundurem. Tak było w przypadku 144 rekrutów 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w niedzielę złożyli uroczystą przysięgę na Placu Zamkowym w Warszawie. Dla osób, które wcześniej były w armii WOT przygotował szkolenie uzupełniające. Zwane jest ono przez żołnierzy „ósemką”. To okazja na powrót – często po latach – do wojska nie zmieniając dotychczasowego życia zawodowego i rodzinnego.

Trenuj z nowoczesnym sprzętem

REKLAMA

Ósemka to szkolenie uzupełniające dla powołanych, którzy już kiedyś służyli w Wojsku Polskim. Trwa - jak nazwa sugeruje - osiem dni i obejmuje zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i posługiwania się karabinkiem GROT i przede wszystkim, prowadzenia ognia do celów. Przypominane są też zagadnienia z zakresu zasad zachowania na polu walki, nawigacji, terenoznawstwa oraz udzielania pierwszej pomocy. W Warszawie są jeszcze miejsca na szkolenie 18-25 marca! Trzeba jednak szybko skontaktować się z rekruterem lub Wojskowym Centrum Rekrutacji. - Wojska Obrony Terytorialnej są otwarte na osoby, które miały styczność z armią. Szkolenie wstępne jest dwukrotnie krótsze, wykorzystujemy również dotychczasowe kompetencje żołnierzy. Jak sami podkreślają chęć wstąpienia do WOT często jest podyktowany tęsknotą za mundurem. Służba u nas daje możliwość pogodzenia swojej kariery zawodowej ze służbą – mówi Piotr Celej, rzecznik 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

Marcowa ósemka jest pierwszym z trzech szkoleń wyrównawczych w 18. Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej w 2023 roku. Kolejne będą miały miejsce w czerwcu oraz wrześniu. Na żołnierzy czeka nowoczesny sprzęt oraz możliwość odnowienia wojskowej kariery w piątym rodzaju sił zbrojnych – Wojskach Obrony Terytorialnej.

Brygada do działań w mieście

Zasadniczym celem stołecznej brygady jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz realizacja działań związanych z tzw. urban search and rescue, czyli poszukiwaniem i ratownictwem w warunkach miejskich w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju.

Mimo młodego stażu brygady działa ona prężnie organizując liczne szkolenia oraz delegując żołnierzy na kursy. W styczniu 2023 kurs instruktorski prowadzony przez byłych specjalsów ukończyło 45 osób, zaś od lipca ubiegłego roku było ich już ponad 100. Tak duża liczba instruktorów nie dziwi wziąwszy pod uwagę docelową liczbę żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

W trzech batalionach lekkiej piechoty (Warszawa Rembertów, Warszawa Ursynów oraz Borzęcin Duży) ma docelowo służyć 3 000 osób. W ciągu niecałego pół roku liczba ochotników przekroczyła już 600 osób. Obecnie uformowany jest batalion w Rembertowie, zaś szkolenia na Ursynowie mają ruszyć jeszcze w tym roku. Żołnierze ćwiczą m.in. działania w mieście w swoim rejonie odpowiedzialności. Przedstawiciele brygady uczestniczą też w licznych kursach podnoszących kompetencje, w tym kursie podoficerskim SONDA i oficerskim AGRYKOLA.

Jak zostać stołecznym terytorialsem?

18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza w swoje szeregi. Wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej można złożyć przez internet na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP lub wypełnić w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Warto też skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego rekrutera, do których kontakty znajdują się na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Tekst: Piotr Celej/ rzecznik prasowy 18 SBOT

red. PZ

autor zdjęć: 18 SBOT

dodaj komentarz

komentarze


Nowatorskie manewry Marszałka
 
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Startuje „Jaskółka”
Młot na dyktatora
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Więcej Bystrych dla armii
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Cegiełka na morzu
To dobra ustawa dla wojska
Na ratunek „Rudemu”
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
NATO podsumowało 2022 rok
F-35 w powietrzu
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Medic on the Battlefield
Kraby strzelały w Danii
NATO patrzy na wschód
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Polski wkład w „Wisłę”
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Śladem profesjonalistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Kormorany, czyli praca zespołowa
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Celne oko strzelców CWZS-u
Wspólne zakupy amunicji
„Hubal” bije Niemców
Air Policing piątej generacji
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Biały Dom o polskich MiG-ach
Karą mogła być tylko śmierć
Pod okiem rangersów
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Wojna w świecie popkultury
Będziemy produkować więcej amunicji
Defilada powraca!
GROM szuka odważnych
Słowo czekisty
Great Game on the Sea
Na trasie legendarnego biegu
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Polskie MiG-29 dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO