moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wiara w wartość niepodległej Polski

104 lata temu nasi przodkowie rozpoczęli odbudowę Polski ze zgliszcz po zaborach. Jeśli oni dali radę, to i my przetrwamy obecne kryzysowe sytuacje – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości na placu Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości wziął też udział goszczący w naszym kraju Gitanas Nauseda, prezydent Litwy.

– Niepodległość i wolność nie są dane raz na zawsze, można je stracić, tak jak kiedyś odebrano ją Polakom – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej odprawy wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. – Wierzę w niepodległą, suwerenną, wolną Polskę, w której sami się rządzimy i o której sami decydujemy – podkreślał.

W uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczestniczył goszczący w Polsce Gitanas Nausedy, prezydent Litwy, a także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki i Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony.

Prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia zaznaczył, że trudna sytuacja w naszym regionie zaczęła się w momencie ataku hybrydowego na polską granicę. – Nie wiedzieliśmy do końca jak głębokie było podłoże tej akcji realizowanej przeciwko Polsce, Litwie i przeciwko Unii Europejskiej – przyznał Duda. Dodał, że dopiero atak Rosji na Ukrainę 24 lutego pokazał, że chodziło o to, aby sprawdzić naszą determinację i gotowość do obrony, a także wywołać konflikty w łonie UE i odwrócić uwagę od sytuacji na wschodzie. – Na szczęście dzięki twardej postawie naszych żołnierzy i funkcjonariuszy to się nie udało i granica została obroniona – mówił prezydent.

W obronie wolności

Andrzej Duda podziękował też Polakom, którzy nieśli wsparcie dla ukraińskich sąsiadów. – Wszystko to były i są działania w obronie niepodległości Rzeczypospolitej, w obronie wolności naszej i naszej części Europy – zaznaczył. Podkreślił też, że przykład Ukrainy pokazał, co oznacza jedność i wsparcie innych narodów. – Dzięki niej i bohaterstwu swoich żołnierzy Ukraina jest w stanie bronić swojej ziemi – ocenił prezydent Duda. Jednocześnie podziękował Litwie za to, że wspiera Kijów zarówno poprzez działania dyplomatyczne na arenie międzynarodowej, jak i militarnie wysyłając sprzęt wojskowy. – Litwa i Polska są razem, suwerenne, niepodległe, dumne i mocne – podkreślił prezydent.

Zwierzchnik polskich sił zbrojnych stwierdził również, że trudne okoliczności ostatnich lat: pandemia koronawirusa, która zachwiała gospodarkami całego świata oraz rosyjska agresja na Ukrainę, która wywołała krach na rynku energetycznym, spowodowały duży kryzys. – Jestem jednak przekonany, że działając razem, damy sobie z nim radę – przekonywał prezydent. Dodał, że w 1918 roku nasi przodkowie rozpoczęli odbudowę Polski ze zgliszcz po zaborach i kataklizmie I wojny. – Jeśli oni dali radę, to i my przetrwamy obecne kryzysowe sytuacje. Wierze w moich rodaków, w drzemiące w nas wszystkich poczucie ogromnej wiary w wartość niepodległej Polski – zakończył Andrzej Duda.

Prezydent Gitanas Nauseda mówił, że w 1918 roku Polska powstała jak feniks z popiołu dzięki ogromnemu pragnieniu wolności polskiego narodu. – Polacy zawsze słynęli z odważnej postawy – zaznaczył litewski prezydent. – Przyjaźń między Litwą a Polską zapoczątkowana w Krewie, zahartowana krwią pod Grunwaldem i umocniona w Lublinie, dała nadzieję na wolność i sprawiedliwość dla całego regionu. Dziś nasze kraje są partnerami strategicznymi, członkami UE i NATO, razem inwestujemy w bezpieczeństwo naszego regionu, czujemy się i jesteśmy silniejsi – mówił litewski gość. Życzył też Polsce, żeby Pogoń i Orzeł wiernie towarzyszyły sobie na wieki, nie tylko nad naszymi głowami, ale i w naszych sercach.

Podczas uroczystej zmiany warty przed GNŻ odczytano apel pamięci, oddano 21 honorowych salw armatnich, a prezydent Duda złożył na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów wojska i służb mundurowych i złożenie przez przedstawicieli władz wieńców przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego.

Kwiaty dla Ojców Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się rano, kiedy prezydent Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Morawiecki i wicepremier Błaszczak złożyli wieńce przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim w Warszawie pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

Potem prezydent Duda wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe. Orderem Oła Białego został odznaczony ojciec Jacek Salij, dominikanin, teolog i pisarz, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski wyróżnieni zostali: Jan Pietrzak, artysta estradowy oraz ks. Jan Sikorski, kapłan archidiecezji warszawskiej, duszpasterz internowanych na warszawskiej Białołęce i pierwszy naczelny kapelan Duszpasterstwa Więziennego RP.

Kolejnym punktem obchodów 11 listopada była msza za ojczyznę odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Homilie wygłosił Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego. – W warunkach odzyskanej niepodległości potrzebna jest postawa solidarnej odpowiedzialności za los ojczyzny, wolność wymaga pracy nas sobą – mówił biskup. We mszy uczestniczył prezydent Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, litewska para prezydencka, a także m.in. premier Morawiecki i wicepremier Błaszczak.

Dziś także z okazji Święta Niepodległości warszawiacy mogli wysłuchać na Placu Piłsudskiego koncertu pieśni patriotycznych, wziąć udział w żołnierskim pikniku w Muzeum Wojska Polskiego i festynie na Krakowskim Przedmieściu. Ponadto w 16 miejscowościach w całej Polsce organizowane są wojskowe gry terenowe, a wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbędzie się koncert „Dziękujemy za ochronę Granicy RP” dedykowany żołnierzom chroniącym naszą wschodnią granicę. 

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.
Mecenasem publikacji jest Polska Grupa Zbrojeniowa SA.

Zapraszamy do lektury!

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP, Przemysław Keler/KPRP, kpr. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Układ nerwowy Mieczników
 
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
They Will Check The Training Results in Combat
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Bohater odtrącony
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Abramsy w pętli
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wszystkie misje AWACS-a
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
W obronie wschodniej flanki NATO
Ameryka daje wsparcie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Zawsze gotowi do pomocy
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
Orzeł dla bohaterów
By Polska była bezpieczna
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Krwawa noc pośród puszczy
„Grand Quadriga ‘24”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Serwis K9 w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pytania o europejską tarczę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO