moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto niepodległości z wojskowym akcentem

Dziś cały kraj świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Z tej okazji w wielu miejscowościach odbywały się nie tylko oficjalne uroczystości, ale także pikniki czy koncerty patriotyczne. Część z tych wydarzeń zorganizowali żołnierze Wojska Polskiego, którzy zaprosili cywilów m.in. do rywalizacji podczas gier terenowych.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w całym kraju odbywały się wydarzenia mające na celu nie tylko uczczenie tego wyjątkowego dnia, ale także przybliżenie historii oręża polskiego. Jedno z nich odbyło się w Warszawie. Muzeum Wojska Polskiego zaprosiło mieszkańców stolicy na piknik „Pokolenia. Święto Niepodległości dla młodszych i starszych”, podczas którego można było zobaczyć nie tylko eksponaty historyczne, ale także współczesny sprzęt Wojska Polskiego. Na terenie placówki zameldowali się żołnierze z Jednostki Wojskowej AGAT, którzy przywieźli ze sobą pojazd opancerzony Oshkosh M-ATV, a także wojskowi z 18 Dywizji Zmechanizowanej i 18 Batalionu Powietrznodesantowego, którzy zaprezentowali wozy MRAP Coguar i Humvee. Swoje stoisko przygotowała także firma zajmująca się produkcją klocków, dzięki czemu goście wydarzenia mieli okazję nie tylko stworzyć konstrukcje własnego pomysłu, ale także zobaczyć zestawy do budowy replik czołgu Renault FT-17 czy myśliwca MiG 29. Każdy miał także możliwość zagrania w gry o tematyce strategicznej i historycznej. Z okazji święta muzeum udostępniło zwiedzającym także wystawy „Jeszcze Polska nie umarła”, poświęconą historii hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej czy „Zwycięstwo pod Zieleńcami 18 czerwca 1792 roku uwieńczone ustanowieniem Orderu Virtuti Militari”. Przez cały dzień bezpłatnie można było zwiedzić także Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz ORP „Błyskawica”, a także Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

W całym kraju odbyły się też pikniki, podczas których żołnierze prezentowali sprzęt, jakim posługują się w czasie służby. W Szczecinie w takim wydarzeniu wzięli udział m.in. wojskowi z 12 Dywizji Zmechanizowanej. – Podczas Festynu Niepodległościowego, który odbył się na Wałach Chrobrego, można było obejrzeć m.in. kołowy transporter opancerzony Rosomak, haubice Dana czy samobieżny moździerz Rak. Przy nabrzeżu zacumował także okręt transportowo-minowy ORP „Kraków” i holownik H-12 „Semko” z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, które tego dnia były udostępnione zwiedzającym – mówi mjr Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 DZ.

Natomiast podczas uroczystości, które odbywały się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego można było zobaczyć sprzęt z jednostek podległych 16 Dywizji Zmechanizowanej. – Nasi żołnierze brali udział w wielu uroczystościach, świętowali w Olsztynie, Bartoszycach, Elblągu, Węgorzewie czy Giżycku. Podczas tych wydarzeń prezentowali m.in. wozy MRAP Cougar, które niedawno zasiliły szeregi polskich sił zbrojnych, a także Raki, Dany, samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad czy wyrzutnie rakietowe Langusta – wylicza mjr Magdalena Kościńska z 16 DZ.

Na każdym z pikników obecni byli także żołnierze z Wojskowych Centrów Rekrutacji, którzy udzielali zainteresowanym służbą w wojsku informacji o tym, co zrobić, aby wstąpić w szeregi Wojska Polskiego, a także odpowiadali na pytania związane z dobrowolną zasadniczą służbą wojskową. W wielu miejscach w kraju w oficjalnych obchodach święta wzięły udział także kompanie honorowe Wojska Polskiego. Żołnierze z 1 Brygady Pancernej byli dziś obecni w Wesołej, Okuniewie i w Sulejówku, a z 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku, Grajewie, Mrągowie, Orzyszu i w Piszu.

Tradycyjnie w samo południe nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami odbyła się akcja „Niepodległa do hymnu”, podczas której Polacy wspólnie zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Jednak nie były to jedyne muzyczne akcenty tego dnia. Śpiewająco Narodowe Święto Niepodległości uczciła także Warszawa. O 13.30 na Placu Piłsudskiego odbył się koncert pieśni patriotycznych, którego uczestnicy wraz z artystami wspólnie zaśpiewali m.in. „Marsz Pierwszej Brygady”. Natomiast wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbędzie się koncert dedykowany żołnierzom zaangażowanym w zabezpieczanie polsko-białoruskiej granicy. Specjalnie dla nich wystąpią artyści z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a także raperzy w mundurach: Vito WS, Unikatos i Szosto.

W każdym województwie żołnierz zorganizowali także „Wojskowe gry terenowe”. Ich uczestnicy, podzieleni na drużyny, musieli pokonać kilkumetrową trasę i wykonać szereg zadań związanych z żołnierskim rzemiosłem, takich jak udzielanie pierwszej pomocy, składanie i rozkładanie broni na czas czy rzucanie granatem. Podobnym wyzwaniom będzie można sprostać jutro. A wszystko za sprawą kolejnej edycji akcji „Trenuj z wojskiem”, podczas której żołnierze przekazują cywilom podstawy wojskowego fachu. Dla ochotników, którzy zdecydują się wziąć w szkoleniu, swoje bramy otworzą: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, 20 Brygada Zmechanizowana w Morągu, 2 Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie i 7 Brygada Obrony Wybrzeża w Lęborku. Kolejne tego typu wydarzenia odbędą się już niebawem.

Harmonogram szkoleń:

19 listopada
Szczecin – 12 Brygada Zmechanizowana
Giżycko – 15 Brygada Zmechanizowana
Dęblin – Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego
Białystok – 18 Pułk Rozpoznawczy

26 listopada
Wrocław – Akademia Wojsk Lądowych
Ustka – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej
Tomaszów Mazowiecki – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Gołdap – 15 Pułk Przeciwlotniczy

Udział w „Trenuj z wojskiem” może wziąć każdy, kto nie ma więcej niż 65 lat i posiada polskie obywatelstwo. Na trening trzeba się wcześniej zapisać w jednostce wojskowej, w której chciałoby się uczestniczyć w zajęciach. Z uwagi na duże zainteresowanie akcją, Ministerstwo Oborny Narodowej zdecydowało o uruchomieniu jej kolejnej edycji, która rozpocznie się zimą. O jej harmonogramie będziemy informować na naszych łamach.

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.
Mecenasem publikacji jest Polska Grupa Zbrojeniowa SA.

Zapraszamy do lektury!

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: AWL, MON, CWCR, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Cień atomowej zagłady
„Ryś” z laserem
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wszystkie misje AWACS-a
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Grand Quadriga ‘24”
Pokazali bojowego ducha
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Piedimonte – samobójcza misja
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Przysięga w Limanowej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
WAM wraca po latach
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ratownicy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Podróż po AWACS-ie
Nie szpital, a instytut
Honor weteranom misji!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO