moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nietypowe szkolenie żołnierzy WOT-u

Transport drogocennych dzieł sztuki nigdy nie jest prosty, tym bardziej jeśli odbywa się w czasie kryzysu. Prowadzenie właśnie takich działań przez ostatnie dwa dni ćwiczyli żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Organizatorzy warsztatów „Zabytek ‘22” zadbali o to, aby w tym czasie nie zabrakło niespodzianek.

Warsztaty „Zabytek ‘22”, podczas których żołnierze musieli otoczyć opieką dzieła kultury, trwały dwa dni. Ich inicjatorem był Międzynarodowy Ośrodek Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu. – To nowa instytucja podległa ministrowi obrony narodowej, która odpowiada m.in. za działania związane z ochroną dziedzictwa kulturowego zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju, gdzie są realizowane misje wojskowe z udziałem polskich żołnierzy – wyjaśnił podczas spotkania z dziennikarzami Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON-u. – Chcemy, aby ten ośrodek był jedną z kluczowych agend w tym obszarze w Sojuszu Północnoatlantyckim – podkreślił.

Wiceminister zaznaczył, że do działania w ramach warsztatów nie bez przyczyny zostali zaangażowani żołnierze WOT-u. Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny i ustawą o zarządzaniu kryzysowym to właśnie dowódca tego rodzaju sił zbrojnych jest odpowiedzialny za zarządzanie i wspieranie komponentu cywilnego w razie sytuacji kryzysowej. – Te ćwiczenia służą temu, aby przenalizować nie tylko same procedury, lecz także by ocenić działania, w których są wykorzystywane siły Wojska Polskiego – wyjaśnił. Dodał, że wojsko może być zaangażowane nie tylko do ewakuacji zbiorów jednostek czy muzeów podległych MON-owi, lecz ze wszystkich placówek na terenie kraju. – Dlatego przy naszych działaniach współpracujemy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – powiedział Skurkiewicz.

Gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca WOT-u, przypomniał, że w warsztatach mających na celu ochronę dóbr kultury terytorialsi uczestniczą po raz drugi. Pierwsza edycja tego typu zajęć odbyła się w ubiegłym roku we Wrocławiu. – Wojna w Ukrainie pokazała, że dla państwa krytyczna jest jego odporność. A dzieła kultury to jeden z filarów tożsamości narodowej – powiedział. – W razie wojny obronnej jako siły zbrojne musimy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do utraty tego dziedzictwa i chronić je za wszelką cenę, na równi z innymi zasobami w naszym państwie – podkreślił.

Jakie zadania żołnierze realizowali podczas warsztatów? Wczoraj w Warszawie otrzymali rozkaz, aby zabezpieczyć zbiory Muzeum Ordynariatu Polowego i przetransportować je w bezpieczne miejsce. Najpierw trafiły one do podziemi kościoła garnizonowego w Radomiu, następnie na lotnisko i poza granice kraju.

Oczywiście zadaniem wojskowych nie było po prostu przewiezienie poszczególnych eksponatów. Z uwagi na to, że działanie nastąpiło w warunkach kryzysu, musieli liczyć się z tym, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. I tak też się stało. Podczas wykonywania rozkazów okazało się, że w jednym z obiektów wybuchł pożar, na trasie przejazdu żołnierze napotkali niewybuch, ich konwój został także zaatakowany przez wroga. Wszystkim tym wyzwaniom musieli sprostać, a podczas działań terytorialsi współpracowali z Żandarmerią Wojskową, saperami, strażakami, funkcjonariuszami Straży Granicznej i policji, a także z konserwatorem zabytków, który wspierał ich w trakcie zabezpieczania i ewidencjonowania dzieł sztuki.

Działania wojska podczas dwudniowych warsztatów zostaną dokładnie przeanalizowane, następnie będą opracowane rekomendacje dotyczące ochrony obiektów dziedzictwa kulturowego zarówno w czasie pokoju, jak i sytuacji kryzysowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
 
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
Przysięga w Limanowej
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Ostatnia droga Pileckiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pływacy i maratończycy na medal
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
WAM wraca po latach
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Podróż po AWACS-ie
By Polska była bezpieczna
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ryś” z laserem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Cień atomowej zagłady
Nie szpital, a instytut
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Grand Quadriga ‘24”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO