moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Co z odprawami mieszkaniowymi?

W związku z cyklicznie pojawiającymi się pogłoskami docierającymi do garnizonów w całym kraju, MON zapewnia, że obecnie nie są planowane żadne zmiany w zakresie odpraw mieszkaniowych. – To dezinformacja. Dlatego apeluję o to, by żołnierze nie wierzyli w niesprawdzone informacje i nie podejmowali pochopnych decyzji o odejściu z wojska – potwierdza płk Krzysztof Jewgiejuk.

Zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu sił zbrojnych odprawa mieszkaniowa przysługuje żołnierzom odchodzącym z wojska, którzy nie wykupili wojskowego mieszkania lub nie otrzymali lokalu mieszkalnego z Agencji Mienia Wojskowego. Przy obliczaniu jej wysokości brane są pod uwagę m.in. wskaźnik ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku określany w komunikacie prezesa GUS-u oraz liczba członków rodziny żołnierza (to tzw. normy mieszkaniowe). Liczy się także staż służby – za każdy rok wysługi jest to 3% wartości przysługującego lokalu mieszkalnego. Po 15 latach służby odprawa wynosi 45% wartości lokalu, a z każdym kolejnym rokiem wzrasta o kolejne 3%, aż do poziomu 100% po 33 latach służby (przed wejściem w życie ustawy o obronie ojczyzny maksymalna kwota odprawy mieszkaniowej wynosiła 80%). – Obecnie wysokość tego świadczenia jest więc ściśle uzależniona od lat służby oraz premiuje żołnierzy z długoletnią wysługą – zauważają przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej.

Mimo korzystnych i przejrzystych zasad wypłacania odprawy w środowisku wojskowym pojawiły się głosy dotyczące planowanych przez MON zmian w naliczaniu tego świadczenia. – Owszem, do konwentu, jak również do dziekanów poszczególnych korpusów i mężów zaufania w jednostkach, docierają takie sygnały. Siła plotki jest olbrzymia i powoduje niepokój wśród żołnierzy. Dementujemy oczywiście tę pogłoskę, to dezinformacja – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Jak przyznaje oficer, zdarzają się sytuacje, w których żołnierze, obawiając się, że mogą stracić na kwocie odprawy, rozważają decyzję o odejściu z wojska. Ma to znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy koszty życia znacząco wzrosły, a żołnierze chcą spłacić kredyty zaciągnięte w spokojnych gospodarczo czasach. – Mając możliwość wzięcia odprawy, wielu z nich zastanawia się, czy nie odejść z armii, nie wziąć należnej odprawy, a potem, za jakiś czas, wrócić do wojska. To może nie być takie proste. Dlatego zawsze w rozmowach z żołnierzami apeluję o to, by decyzji o odejściu z wojska nie podejmowali pochopnie, na podstawie niesprawdzonych informacji. Kierownictwo resortu robi wszystko, by żołnierzom służyło się lepiej – podkreśla płk Jewgiejuk.

REKLAMA


Grafika: PZ

O tym, że żadne zmiany dotyczące odpraw nie są procedowane, zapewniają też przedstawiciele MON-u. – W związku z cyklicznie pojawiającymi się pogłoskami, które docierają do garnizonów w całym kraju, pragniemy zapewnić, że nie są obecnie planowane żadne zmiany w zakresie odpraw mieszkaniowych – informuje resort.

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych żołnierze zawodowi mogą wskazać najbardziej korzystny okres służby do wyliczenia wysokości odprawy mieszkaniowej. W przypadku orzeczenia rozwodu były współmałżonek nie jest uwzględniany w tych obliczeniach. W wypadku małżeństw wojskowych zaś małżonkowie muszą wskazać, u którego z nich należy uwzględnić normy na dzieci. Płk Jewgiejuk zwraca uwagę, że jednym z rozwiązań oczekiwanych przez żołnierzy jest umożliwienie wypłaty odprawy w trakcie trwania służby wojskowej, a nie dopiero po jej zakończeniu. Na razie zmiany w tym kierunku nie są przewidywane.

Każdy, kto chce wyliczyć należną mu odprawę z uwzględnieniem liczby norm, procentu wysługi lat służby oraz wskaźnika 1m2 wg GUS, może skorzystać z kalkulatora odpraw mieszkaniowych znajdującego się na stronie Agencji Mienia Wojskowego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze


NATO pozostaje w gotowości
 
Siedemnastka gotowa na Liban
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Polski duch w Londynie
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Włosi i Polacy o przemyśle lotniczym
Finał konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2021
Cyberprzestrzeń bez tajemnic
Kolejne Rosomaki WEM
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Nowy wymiar sił powietrznych
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Ryzykowna gra ajatollahów
W Sejmie o Patriotach
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Pioruny w linii
Kolejne Abramsy dla Polski
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Polsko-koreańska debata
Dodatek za ochronę granicy
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
F-15 przyleciały do Łasku
Koreański sprzęt już w Polsce
Śladem profesjonalistów
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Żołnierze nadawali ton rywalizacji na pływalni
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Włoskie Air Policing w Polsce
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
Upadek mitu mocarstwa
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Albatros” pisze swoją historię
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Patrioty mogą wzmocnić Polskę
Abramsy w porcie
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Narada byłych szefów BBN-u
Ukraina otrzyma Patrioty?
Zostań szeregowym zawodowym!
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Abrams: początek historii
Wojskowy Sokół pomaga w Tatrach
Artyleria na Marsie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO