moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy szef BBN-u

Prezydent Andrzej Duda powołał Jacka Siewierę na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Lekarz, prawnik i oficer zastąpi na tym stanowisku Pawła Solocha, który zrezygnował z pełnienia funkcji. – Wierzę, że poradzi sobie pan z tym zadaniem, wnosząc do biura swoją młodość, nowe siły, ale zarazem doświadczenie i kreatywność – powiedział prezydent.

Prezydent Andrzej Duda powołał Jacka Siewierę na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Uroczystość, podczas której prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, odbyła się dziś w Belwederze. Na mocy decyzji zwierzchnika sił zbrojnych z funkcji szefa BBN-u odwołano Pawła Solocha, a jego następcą został Jacek Siewiera.

Andrzej Duda ocenił, że kiedy Paweł Soloch stał na czele BBN-u, „wydarzyło się wiele dobrych rzeczy dla Polski”. – Po to tutaj jesteśmy, żeby Polska i jej otoczenie oraz wszystko to, co jej dotyczy, było przez nas i naszą pracą zmieniane na lepsze – powiedział. Zaznaczył także, że wśród spraw, którymi zajmował się dotychczasowy szef BBN-u, były m.in. kwestie związane z obecnością wojsk amerykańskich w Polsce, modernizacją Wojska Polskiego, a także z procesem zmian schematów dowodzenia i zarządzania armią. – Dziękuję za ten cały wysiłek, bo wierzę, że to jest wielkie dzieło, które przyczynia się do tego, że Polska jest dziś silniejsza i mimo bardzo trudnej sytuacji międzynarodowej można spokojniej patrzeć na jej bezpieczeństwo – podkreślił prezydent.

Zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił się także do Jacka Siewiery. – Panie ministrze, podejmuje się pan trudnego zadania. Ale jestem przekonany, że jest to dobry wybór i będzie pan kontynuował to wielkie, bardzo dobrze rozpoczęte i realizowane zadanie, które do tej pory było w rękach pana ministra Pawła Solocha – powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że oficer przejmuje BBN dobrze funkcjonujące. – Wierzę, że poradzi sobie pan z tym zadaniem, wnosząc do tego biura swoją młodość, nowe siły, ale zarazem doświadczenie i kreatywność, która jest pana niezwykłą cechą – zaznaczył.

Paweł Soloch, który był szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego od 2015 roku, zrezygnował z pełnienia tej funkcji z powodów osobistych.

Mianowany na stanowisko szefa BBN-u Jacek Siewiera jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Dotychczas był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, gdzie zajmował się m.in. kwestiami związanymi z zarządzaniem kryzysowym oraz ochroną ludności cywilnej. Wcześniej, do czerwca tego roku, był związany z Wojskiem Polskim. Służył (w stopniu majora) w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jedną z jego zasług jest utworzenie Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej, czyli pierwszego w Polsce wojskowego ośrodka klinicznego, w którym z zastosowaniem tlenoterapii hiperbarycznej leczeni są przede wszystkim nurkowie i piloci. W 2020 roku, podczas pandemii COVID-19, Siewiera stał na czele polskich misji medycznych we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych. Zgromadzone wówczas przez niego doświadczenia przyczyniły się do powołania w Polsce modułowych szpitali tymczasowych. Został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność, a także medalem „Za Ofiarność i Odwagę”.

Paweł Soloch, który był szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego od 2015 roku, zrezygnował z pełnienia tej funkcji z powodów osobistych. „Za mną siedem niezwykłych lat pracy dla Polski w służbie prezydenta. Bardzo dziękuję Andrzejowi Dudzie za zaufanie, a także wszystkim, z którymi współpracowałem” – napisał Soloch w mediach społecznościowych kilka dni temu. Dziś został powołany na stanowisko doradcy społecznego prezydenta RP, otrzymał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, za osiągnięcia w działalności publicznej i zawodowej”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
NATO podsumowało 2022 rok
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Defilada powraca!
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
K2 uderzyły w Orzyszu
Celne oko strzelców CWZS-u
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Na trasie legendarnego biegu
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Kormorany, czyli praca zespołowa
Air Policing piątej generacji
To dobra ustawa dla wojska
GROM szuka odważnych
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Będziemy produkować więcej amunicji
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
F-35 w powietrzu
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
NATO patrzy na wschód
Słowo czekisty
Kraby strzelały w Danii
Karą mogła być tylko śmierć
Wojna w świecie popkultury
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Wspólne zakupy amunicji
Biały Dom o polskich MiG-ach
Natowski dialog operacyjny
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Great Game on the Sea
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Medic on the Battlefield
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Na ratunek „Rudemu”
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Startuje „Jaskółka”
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Młot na dyktatora
Śladem profesjonalistów
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Więcej Bystrych dla armii
Polski wkład w „Wisłę”
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
„Hubal” bije Niemców
Sport uczy życia
Pod okiem rangersów
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Cegiełka na morzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO