moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leczenie pod zwiększonym ciśnieniem

W Wojskowym Instytucie Medycznym otwarto nowocześnie wyposażony Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbarycznej. Z inwestycji, sfinansowanej ze środków MON, będą korzystać zarówno żołnierze, jak i pacjenci cywilni. – Wojsko zawsze sprawia, że obywatele mogą poczuć się bardziej bezpieczni – mówił dziś minister Antoni Macierewicz podczas wizyty w WIM.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbarycznej znajduje się w szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie. Jest pierwszym ośrodkiem hiperbarii w polskim wojsku. Nowoczesny sprzęt, w jaki został wyposażony oddział (m.in. jedna z największych, wielomiejscowych komór hiperbarycznych w Polsce), umożliwia prowadzenie wysokospecjalistycznego leczenia oraz badań naukowych.

W uroczystym otwarciu oddziału udział wziął minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON podkreślał, że inwestycja ma dla resortu obrony podwójne znaczenie. – Przede wszystkim dlatego, że jest takim znaczącym znakiem tego, że wojsko jest wszędzie tam, gdzie są najważniejsze potrzeby społeczne, gdzie trzeba pomóc, gdzie ta pomoc musi być szybka, sprawna, specjalistyczna, na najwyższym poziomie – mówił minister. Dodał, że nowy oddział WIM to przykład „transferu polskiej technologii wojskowej na rynek cywilny, a osiągnięcia medycyny wojskowej mogą być z powodzeniem stosowane w leczeniu ciężkich chorób, wobec których tradycyjna medycyna jest często bezradna”. – Szpital na Szaserów, służąc ratowaniu ludzkiego życia, jest w awangardzie polskiej medycyny – zaznaczył.

Minister Macierewicz mówił, że nowy oddział w WIM jest istotny także z drugiego powodu. – W sytuacji, w której na terenie Polski stacjonują wojska sojusznicze, nasz kraj musi być gotowy do udzielenia im pomocy, także medycznej. Budowa nowoczesnego ośrodka medycyny hiperbarycznej jest odpowiedzią Polski na to zobowiązanie – przekonywał szef MON.

Budowa i wyposażenie Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej kosztowały 8 mln zł. Suma ta pochodziła z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. – To były dobrze wydane pieniądze – ocenił gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak. Podkreślał, że to kolejna w ciągu pół roku inwestycja (po radioterapii), która wykracza poza zakres usług medycznych oferowanych dotąd w szpitalu na Szaserów. – Dzięki niej powstała jedna z największych, wielomiejscowych komór hiperbarycznych w Polsce – mówił gen. Gielerak.

Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna? – To metoda leczenia polegająca na poddawaniu pacjenta działaniu mieszanin gazowych zawierających wysokie stężenia tlenu w warunkach zwiększonego ciśnienia. Wytwarzane jest ono wewnątrz specjalnie skonstruowanych stalowych komór hiperbarycznych – wyjaśniał dr n. med. Jacek Siewiera, kierownik Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej WIM.

Na nowy oddział szpitala będą trafiać m.in. osoby z chorobą dekompresyjną, a także pacjenci cierpiący na syndrom stresu pola walki. – WIM jest dziś jednym z pierwszych na świecie ośrodków implementujących nowe zastosowanie medycyny hiperbarycznej, w tym leczenie pacjentów ze stresem pola walki – dodaje gen. Gielerak. Ale leczenie tlenoterapią hiperbaryczną sprawdza się także w przypadku pacjentów z trudno gojącymi się ranami. – Ta metoda służy nie tylko do leczenia u nurków choroby dekompresyjnej, korzyści z terapii hiperbarycznej są związane z lepszą penetracją cząsteczek tlenu do uszkodzonych lub zmienionych chorobowo tkanek, dlatego też stymuluje gojenie ran, działa przeciwzapalnie i zwiększa skuteczność antybiotykoterapii – zauważa dr hab. n. med. Jacek Kot, kierownik Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej w Gdańsku i prezes European Underwater and Baromedical Society (EUBS).

W komorze hiperbarycznej już od lipca leczą się żołnierze, a od listopada oddział będzie otwarty dla pozostałych pacjentów.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~snco
1508974260
A "dzielny" ppor. to jaki strój nosi?
0B-A3-4C-61

Course on Diplomacy
 
Bój o czarną perłę w koronie
To było wyzwanie dla wszystkich
Wspólny wysiłek
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Kara śmierci za życie Zofii
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
„Wolverine Strike” odpiera atak
Pomoc w walce z dezinformacją
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Nowy karabin z Tarnowa
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
„Defender” dotarł do Europy
Co ze sprawdzianem z WF?
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Podchorążowie ćwiczą BLOS
BME pod znakiem „Miecznika”
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Misje kształtują charakter
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Sto sekund do zagłady
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Nowe książeczki wojskowe
Rumuński „Scorpion Spring”
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Polska stawia na fregaty Miecznik
Tygrysi zlot myśliwców
Kto otrzyma Buzdygana?
Specjalsi lądują w wodzie
MON robi zakupy amunicji
Afganistan. Czas wracać do domu
Kuźnie oficerskich kadr
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Walka z niewidzialnym wrogiem
AFN znów w oktagonie
Kurs na dyplomację
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Jak wojsko walczy z pandemią
Wyścig zbrojeń nie ustaje
WOT szkoli snajperów
Śląskie salwy
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Szczepimy się
„Czajka” po udanej operacji
Raki w Toruniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO