W miniony weekend zakończył się kurs działań rozpoznawczych, w którym udział wzięli żołnierze ochotnicy służący w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przez 9 dni terytorialsi szkolili się w stałym rejonie odpowiedzialności 52 Batalionu Lekkiej Piechoty w Komorowie.
To już trzecia edycja kursu działań rozpoznawczych, który odbył się na terenie Ostrowa Mazowieckiego. Jest to powiat należący do rejonu odpowiedzialności 52 Batalionu Lekkiej Piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dla żołnierzy ćwiczenia poza koszarami, w ich naturalnym środowisku, są idealną okazją do zapoznania się z terenem, mieszkańcami, lokalnymi uwarunkowaniami, tak, aby w sposób bezpośredni i błyskawiczny być wsparciem dla mieszkańców w czasie działań bojowych, jak również dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych.
W kursie uczestniczyli żołnierze z dwóch batalionów lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy przed częścią praktyczną szkolenia, byli zobligowani do zaliczenia sprawdzianu z wiedzy ogólnowojskowej oraz testu sprawności fizycznej. Podczas kursu działań rozpoznawczych terytorialsi 5 MBOT rozwijali i doskonalili umiejętności z zakresu prowadzenia działań w środowisku leśnym i wodnym. Żołnierze uczyli się prowadzenia obserwacji terenu i identyfikacji celów z wykorzystaniem przyrządów obserwacyjnych w dzień i w nocy, prowadzenia działań nieregularnych oraz wykonywania patroli pieszych.
Wodna część kursu była realizowana 24 sierpnia na terenie m. Przyborowo. Ta część szkolenia obejmowała m.in. przeprawę żołnierzy na drugi brzeg jeziora w pełnym umundurowaniu, realizowanie zadań z zakresu ratownictwa wodnego, techniki linowej, obsługę łodzi rozpoznawczych, a także pokonywanie przeszkody wodnej na etatowych środkach przeprawowych. Przysposobienie żołnierzy do działań w środowisku wodnym prowadzono pod okiem instruktora z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz przy zabezpieczeniu Państwowej Straży Pożarnej.
Zostań jednym z Nas!
Ochotnicy, którzy są pełnoletni (18-60 lat w korpusie szeregowych, 18-63 lata w korpusie podoficerskim i oficerskim), posiadają obywatelstwo polskie, ich zdrowie pozwala na pełnienie służby wojskowej i chcieliby spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Centrach Rekrutacji jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu (www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl), który pomoże w procesie rekrutacji.
Tekst: Elżbieta Obrębska/ rzecznik prasowy 5 MBOT
autor zdjęć: 5 MBOT
komentarze